Dvakrát blesk na jedno místo neuhodí, ale italská naděje Antonio Giovinazzi dokázal, že ve Formuli 1 podobné pravidlo neplatí. Jeho dva karamboly dělilo necelých 24 hodin a mladík samozřejmě cítil obrovské zklamání a vůči týmu trpěl pocitem viny.
Přitom před dvěma týdny svým debutem naznačil, že by mohl být velkou nadějí pro Itálii, která už nějaký ten pátek na kvalitního pilota v F1 čeká. Náhradník za Pascala Wehrleina, který má stále potíže po svém lednovém karambolu v Race of Champions, sklidil za svůj výkon korunovaný 12. místem slibná hodnocení.
Stačilo však dvakrát najet na zlom před cílovou rovinkou na trati v Šanghaji a dobrý dojem byl ten tam. Nejenže si nepohlídal pro něj kritické místo a notně pocuchal svůj sauber na prakticky identickém místě, ještě navíc si vysloužil nelichotivá slova od svých soupeřů - zejména Grosjean byl v obou případech tím, kdo na Giovinazziho nehodu nějakým způsobem doplatil.
"Nebyl to můj víkend. V kvalifikaci jsem chyboval a v závodě jsem přešel příliš brzy na suché pneumatiky. Když jsem najížděl na cílovou rovinku, chytil jsem na malý okamžik aquaplaning a ihned ztratil vládu nad vozem. Musím se omluvit klukům, kteří po kvalifikační nehodě pracovali celou noc a odvedli úžasnou práci, ještě jednou se chci za svou chybu omluvit. Pro mě nyní bude prioritou zrušit vzpomínky na tento víkend a pokračovat v práci, doufám, že se příště předvedu jako mnohem silnější," sypal si Giovinazzi popel na hlavu.
Naskýtá se otázka, proč Giovinazzi měnil pneumatiky, když podle svého výroku bylo na slicks ještě příliš brzo? Ital přiznává, že navzdory tomuto přesvědčení se rozhodl on sám během režimu virtuálního safety caru v důsledku vyjetí z trati v podání Lance Strolla.
"Původně jsem si myslel, že bychom začali s pneumatikami do sucha, ale nakonec jsem to posoudil jako přílišné riziko, nazuli jsme proto pneu do přechodných podmínek. Když potom nastal režim VSC a trať začala osychat, rozhodl jsem se pro výměnu. Možná to bylo poněkud brzy, ale třeba Sebastian Vettel šel také na slicky," hledá Antonio pro své jednání nějakou obhajobu.
Jako další příčinu svého selhání vidí Giovinazzi malý počet kilometrů, který v čínském závodním víkendu absolvoval kvůli nepřízni počasí. Sám nad sebou neláme hůl; i když ohledně návratu Pascala Wehrleina nadále panují dohady a Ital netuší, zda ještě dostane příležitost v Bahrajnu.
"Chyboval jsem a musím se z toho poučit. Po tom, co se stalo v Číně, by bylo asi lepší ukončit své působení u Sauberu po Melbourne, ale doufám, že dostanu ještě další příležitosti, abych ukázal, že v Albert Parku nešlo jenom o náhodu," dodává pilot juniorky Ferrari.
Lando Norris v barvách stáje McLaren udával tón druhému volnému tréninku na Velkou cenu Saúdské Arábie, který se v pátek odehrál v Džiddě. Mladý Brit předvedl na tamním městském okruhu vynikající výkon a stanovil nejrychlejší čas dne, čímž potvrdil, že s ním bude třeba v dalším průběhu víkendu vážně počítat.
Pierre Gasly se ukázal jako nejrychlejší jezdec na začátku víkendového programu Velké ceny Saúdské Arábie, když se první den závodního víkendu dostal na vrchol časových tabulek.
Lewis Hamilton je přesvědčen, že Formule 1 by měla zůstat tvrdým a náročným sportem. Místo spoléhání na chladicí systémy se proto soustředí na lepší fyzickou přípravu, která podle něj patří k pravému závodnickému duchu.
George Russell vyjádřil pochopení pro spekulace, že by Mercedes rád získal Maxe Verstappena. Podle něj je naprosto logické, že tým usiluje o nejlepšího jezdce současné generace, pokud se naskytne taková příležitost.
Yuki Tsunoda přiznává, že se za volantem náročného RB21 zatím necítí jistě ani uvolněně. Přesto dál pracuje na tom, aby lépe pochopil chování vozu a získal plnou kontrolu.
Jezdec Red Bullu říká, že problémy s ovladatelností jejich vozu nejsou způsobeny jen nepřesnými daty ze starého větrného tunelu. Podle něj jsou potíže hlubší a bude potřeba je pečlivěji prozkoumat.
Ted Kravitz naznačuje, že Aston Martin by mohl být pro Maxe Verstappena lepší volbou než Mercedes, a to kvůli lepšímu souladu s jeho osobností a stylem. Tento faktor by podle něj mohl být klíčový pro další etapu Verstappenovy kariéry mimo Red Bull.
Po závodě v Bahrajnu měl Lewis Hamilton konečně důvod k optimismu. Jeho vyjádření zněla výrazně povzbudivěji než po předchozích Grand Prix v Japonsku a Číně, kde se potýkal s frustrací a zklamáním.
Liam Lawson se po návratu k Racing Bulls zatím marně snaží navázat na své dřívější slibné výkony a hledá ztracené tempo i jistotu. Před závodem v Saúdské Arábii stojí před výzvou znovu najít sebevědomí a potvrdit svůj talent v náročné konkurenci.
Lewis Hamilton prohlásil, že si na nový monopost Ferrari postupně zvyká. Šéf týmu Fred Vasseur zároveň zdůraznil, že nejen jezdec, ale i celý tým se musí vzájemně přizpůsobit, aby spolu našli ideální souhru.
Šéf Ferrari Frédéric Vasseur ocenil přístup Lewise Hamiltona po kvalifikaci v Bahrajnu, kde britský jezdec neskrýval zklamání ze svého výsledku. Podle Vasseura právě tato nespokojenost ukazuje Hamiltonovo vítězné nastavení a přispěla k jeho působivému výkonu v závodě, který označil za "velmi silný".
Nový aerodynamický tunel Red Bullu sice vzniká rychleji, než se plánovalo, ale do provozu půjde až v roce 2027. Do té doby musí tým spoléhat na data z trati, protože současný tunel nedokáže přesně simulovat chování vozu.