Roky 2014 a 2015 byly v podání pohonných jednotek Renault jaksi vyprahlé. Nedostávalo se výkonu a ani spolehlivost nebyla předností šestiválcových hybridních agregátů. Proto byli u francouzské značky překvapeni, jak se situace v loňském roce změnila.
Šéf vývoje motorů Rémi Taffin to potvrzuje. Do jisté míry jde o následky několika událostí, především většího toku investic, solidním startem do sezóny a využití aktualizací v jejím průběhu. Ačkoliv vlastní tým po převzetí Lotusu měl díky pozdnímu termínu transakce určité potíže, zástavu zdvihl Red Bull a výsledkem bylo druhé místo za bezkonkurenčním Mercedesem. Například italská Monza, proslulá vysokými rychlostmi, byla pro posouzení výkonu Renaultu dobrým barometrem, kde byly vozy s francouzskými motory velice silné jak v kvalifikaci, tak v závodě i v oblasti maximální rychlosti.
"Svým způsobem jsme překvapeni, že došlo k takovým změnám, ale s ohledem na vyvíjející se situaci by to zase tak velké překvapení být nemělo. Opravdu se nám náš produkt podařilo zlepšit, je spolehlivější, můžeme ho dál rozvíjet a dostat z něj maximum," komentuje Taffin situaci pro server Autosport.
Právě spolehlivost byla v uplynulé sezóně základním kamenem úspěchu Renaultu. Například Daniel Ricciardo nezaznamenal během sezóny ani jedno odstoupení, Verstappen odpadl jen v jednom případě (GP USA). Tato skutečnost hodně posílila osazenstvo továrny ve Viry-Châtillon.
"Rostoucí spolehlivost umožnila zaměstnancům pracovat s »otevřenou myslí«, být kreativnější a postupovat kupředu. Už se nemuseli s obavou ptát, co bude zítra, mohli myslet víc dopředu. Jde o to si vypracovat v zimě plán a pak podle něj postupovat a vydolovat takový výkon, jakého jste schopni. Proto jsme s uplynulým rokem spokojeni. I když vím, že je před námi ještě plno práci, v současnosti už máme silnou základní linii," pokračuje Taffin.
Šéf vývoje motortů zdůrazňuje přístup svých podřízených a kladně hodnotí skutečnost, že loňské výsledky přispěly v hojné míře k návratu důvěry do řad zaměstnanců ve Viry-Châtillon.
"Nikdy jsme nepřestali táhnout za jeden provaz, ale nyní mohu konstatovat, že se vrátila důvěra. Když si řeknete »Postaráme se o větší výkon« a povede se vám skutečně tento záměr přenést na trať, pak je vaše práce úspěšně naplněna. A zmizí všechny otazníky typu »budeme schopni toho dosáhnout«? Taková záležitost dokáže povzbudit a je to přesně ten druh pobídky, která nás nutí pokračovat v další práci a zisku co největšího výkonu," dodává Taffin.
Srovnání údajů z GP Itálie v posledních dvou sezónách:
KVALIFIKACE - Pole-position:2015: Hamilton - Renault +2,221 vteřiny (Sainz jr.)2016: Hamilton - TAG Heuer +1,254 vteřiny (Ricciardo)
ZÁVOD:2015: 8. místo - Ricciardo, ztráta 1 kolo na vítěze2016: 5. místo - Ricciardo, ztráta +45,295 vteřiny na vítěze
MAXIMÁLNÍ RYCHLOST:Kvalifikace 2015: 340,9 km/h (Kvjat -13,4 km/h)Kvalifikace 2016: 352,2 km/h (Magnussen -5,4 km/h)
Závod 2015: 347,9 km/h (Verstappen -10,4 km/h)Závod 2016: 356,4 km/h (Ricciardo -2,6 km/h)
Liam Lawson se po návratu k Racing Bulls zatím marně snaží navázat na své dřívější slibné výkony a hledá ztracené tempo i jistotu. Před závodem v Saúdské Arábii stojí před výzvou znovu najít sebevědomí a potvrdit svůj talent v náročné konkurenci.
Lewis Hamilton prohlásil, že si na nový monopost Ferrari postupně zvyká. Šéf týmu Fred Vasseur zároveň zdůraznil, že nejen jezdec, ale i celý tým se musí vzájemně přizpůsobit, aby spolu našli ideální souhru.
Šéf Ferrari Frédéric Vasseur ocenil přístup Lewise Hamiltona po kvalifikaci v Bahrajnu, kde britský jezdec neskrýval zklamání ze svého výsledku. Podle Vasseura právě tato nespokojenost ukazuje Hamiltonovo vítězné nastavení a přispěla k jeho působivému výkonu v závodě, který označil za "velmi silný".
Nový aerodynamický tunel Red Bullu sice vzniká rychleji, než se plánovalo, ale do provozu půjde až v roce 2027. Do té doby musí tým spoléhat na data z trati, protože současný tunel nedokáže přesně simulovat chování vozu.
Martin Brundle naznačil, že v Red Bullu zřejmě nastane čas na zásadní interní diskuse. Po nepřesvědčivém začátku sezony podle něj tým čekají „vážné rozhovory“, které by mohly odhalit hlubší problémy uvnitř úspěšné stáje.
George Russell označil druhé místo v Bahrajnu za důkaz, že Mercedes zvládá i podmínky, které mu dříve nesedly, ale šance na titul podle něj zůstávají malé.
Na začátku kariéry čelil Lewis Hamilton kritice za svůj styl oblékání, dnes je z něj módní ikona paddocku. Každý víkend ve Formuli 1 využívá jako přehlídkové molo a bez ostychu ukazuje svůj cit pro módu i originalitu.
Šéf Ferrari Frédéric Vasseur nehodil Lewise Hamiltona přes palubu. Po slabé kvalifikaci v Bahrajnu mu nabídl podporu a povzbuzení.
Carlos Sainz zažil po slibném začátku v Bahrajnu náročný závod. Po nejlepší kvalifikaci ve službách Williamsu, kde si vybojoval osmou příčku, se během neděle potýkal s nepříznivým vývojem a různými komplikacemi, které mu znemožnily proměnit solidní start v výraznější výsledek.
Lewis Hamilton si z Bahrajnu odvezl dosud nejlepší výsledek ve službách Ferrari. Po startu z devátého místa dojel pátý a sám přiznal, že konečně zjistil, jak dostat ze svého monopostu maximum. "Začíná to dávat smysl," vzkázal po závodě spokojený britský šampion.
Šéf Red Bullu Christian Horner vysvětlil, že za problémy při zastávkách v boxech v Bahrajnu mohl vadný kabelový svazek v boxovém vybavení. Ten způsobil poruchu semaforu, což tým připravilo o cenné sekundy.
Max Verstappen vyjádřil zklamání nad výkonem Red Bullu ve Velké ceně Bahrajnu, kde skončil na šesté pozici, a přiznal, že tým aktuálně nemá na boj o titul. Kvůli technickým problémům a špatnému tempu auta se objevily spekulace o možné změně týmu na konci sezóny.