První testovací série se blíží, na přelomu února a března se poprvé seznámíme s novinkami pro rok 2017 na okruhu v Cataluyna v provozním režimu. Toro Rosso burcuje veškeré síly, aby se vše do daného termínu podařilo stihnout.
Testy sice čekají na současné startovní pole o pět dní později, než tomu bylo v roce 2016, ale s ohledem na změnu pravidel to bude pro mnohé znamenat investici v podobě maximálního nasazení, aby se vše stihlo. Pro Toro Rosso to nebude ve své podstatě žádná novinka, protože už před loňskou sezónou vyhlásilo vedení týmu režim 24/7, což znamená pracovat 24 hodin a sedm dní v týdnu. Periodiku Autosport to potvrdil šéf stáje Franz Tost.
"Je to tak, budeme muset pracovat nonstop. Od poloviny ledna do poloviny února poběží provoz v továrně na tři směny. Je to krátká doba, protože vyžaduje maximálně intenzivní přístup," potvrzuje Tost.
Z hlediska týmů jsou prosinec a leden nekritičtější měsíce, protože začíná příprava na další sezónu a finalizace vozů, nicméně převládá snaha poskytnout co největší prostor návrhářům, aby nedocházelo ke zdržení ve formě oprav nebo předělávek konečných návrhů.
"Jsou tu pochopitelně určité potíže, protože aerodynamické oddělení nechce uvolnit výkresy a žádají po nás ještě nějaký ten den. Proto je to vždy hodně těsné, ale tak to zkrátka chodí. Dalo by se říci, že to je každý rok stejná písnička. Čím déle můžeme využívat aerodynamického tunelu a pracovat a vývoji, o to větší výkon potom můžeme mít. Ale v malém týmu jsou jisté odlišnosti, jakmile si dáme určitou lhůtu, musíme říci »stop«, protože jinak bychom to nezvládli. Musíme mít jasný termín ohledně předání výkresu, absolutní deadline, není možné nic přidat, protože už takhle jsme na limitu," dodává Tost.
Lando Norris v barvách stáje McLaren udával tón druhému volnému tréninku na Velkou cenu Saúdské Arábie, který se v pátek odehrál v Džiddě. Mladý Brit předvedl na tamním městském okruhu vynikající výkon a stanovil nejrychlejší čas dne, čímž potvrdil, že s ním bude třeba v dalším průběhu víkendu vážně počítat.
Pierre Gasly se ukázal jako nejrychlejší jezdec na začátku víkendového programu Velké ceny Saúdské Arábie, když se první den závodního víkendu dostal na vrchol časových tabulek.
Lewis Hamilton je přesvědčen, že Formule 1 by měla zůstat tvrdým a náročným sportem. Místo spoléhání na chladicí systémy se proto soustředí na lepší fyzickou přípravu, která podle něj patří k pravému závodnickému duchu.
George Russell vyjádřil pochopení pro spekulace, že by Mercedes rád získal Maxe Verstappena. Podle něj je naprosto logické, že tým usiluje o nejlepšího jezdce současné generace, pokud se naskytne taková příležitost.
Yuki Tsunoda přiznává, že se za volantem náročného RB21 zatím necítí jistě ani uvolněně. Přesto dál pracuje na tom, aby lépe pochopil chování vozu a získal plnou kontrolu.
Jezdec Red Bullu říká, že problémy s ovladatelností jejich vozu nejsou způsobeny jen nepřesnými daty ze starého větrného tunelu. Podle něj jsou potíže hlubší a bude potřeba je pečlivěji prozkoumat.
Ted Kravitz naznačuje, že Aston Martin by mohl být pro Maxe Verstappena lepší volbou než Mercedes, a to kvůli lepšímu souladu s jeho osobností a stylem. Tento faktor by podle něj mohl být klíčový pro další etapu Verstappenovy kariéry mimo Red Bull.
Po závodě v Bahrajnu měl Lewis Hamilton konečně důvod k optimismu. Jeho vyjádření zněla výrazně povzbudivěji než po předchozích Grand Prix v Japonsku a Číně, kde se potýkal s frustrací a zklamáním.
Liam Lawson se po návratu k Racing Bulls zatím marně snaží navázat na své dřívější slibné výkony a hledá ztracené tempo i jistotu. Před závodem v Saúdské Arábii stojí před výzvou znovu najít sebevědomí a potvrdit svůj talent v náročné konkurenci.
Lewis Hamilton prohlásil, že si na nový monopost Ferrari postupně zvyká. Šéf týmu Fred Vasseur zároveň zdůraznil, že nejen jezdec, ale i celý tým se musí vzájemně přizpůsobit, aby spolu našli ideální souhru.
Šéf Ferrari Frédéric Vasseur ocenil přístup Lewise Hamiltona po kvalifikaci v Bahrajnu, kde britský jezdec neskrýval zklamání ze svého výsledku. Podle Vasseura právě tato nespokojenost ukazuje Hamiltonovo vítězné nastavení a přispěla k jeho působivému výkonu v závodě, který označil za "velmi silný".
Nový aerodynamický tunel Red Bullu sice vzniká rychleji, než se plánovalo, ale do provozu půjde až v roce 2027. Do té doby musí tým spoléhat na data z trati, protože současný tunel nedokáže přesně simulovat chování vozu.