Dvojnásobný pilot F1 Fernando Alonso je přesvědčen, že období, které mnozí považují za vrchol Formule 1, ve skutečnosti vůbec nebylo tak atraktivní, jak se tvrdí. On sám se na něj zaměřil poměrně kritickým pohledem.
Mnozí z nás si ještě vzpomenou na vyhrocené bitvy Ayrtona Senny a Alaina Prosta v závěru 80. let minulého století. Jenže šampion let 2005 a 2006 Fernando Alonso je přesvědčen, že s odstupem času je jejich souboj pojímán příliš velkoryse a sám ho považuje ve své podstatě za nudný. On sám tvrdí, že Formule 1 dospěla na svůj vrchol až v novém tisíciletí.
"Formule 1 v dobách Senny a Prosta byla hodně nudná. Pokud se dnes podíváte na nějaký závod z let 1985, 1988 nebo 1992, tak ho celý prospíte, protože v čele byly dva McLareny, čtvrtý pilot v pořadí byl předjet o kolo a mezi jednotlivými auty byly odstupy 25 vteřin. Navíc kolem deseti monopostů závod nedokončilo, protože se spolehlivostí to bylo tak tak. Počet televizních diváků v současnosti klesá stejně jako tomu bylo v oněch nudných osmdesátých letech, kdy Senna, Prost a všichni ostatní také šetřili pneumatiky, palivo a podobné věci," tvrdí Alonso i s malým omylem, protože v roce 1992 byly dominantní Williamsy dvojice Mansell a Patrese.
"Od roku 2000 Formule 1 hodně vyspěla. Do Formule 1 přišlo několik automobilek - v roce 2000 BMW a Toyota - a také hodně zajímavých lidí. Tehdy byla sledovanost v televizi a počty diváků v ochozech na maximu. Formule 1 se otevřela pro mnoho nových zemí - závodili jsme v Koreji, Indii, pak jsme se vydali do Singapuru, měli jsme dva závody ve Španělsku - to bylo skutečné maximum. Nejspíš jsme tu situaci pořádně nedocenili. Špičková technologie vyžadovala velmi vysoké náklady, takže některé automobilky se z F1 stáhly," komentuje Alonso dále situaci.
Španěl se vyjádřil k posuzování pilotů, kteří se rozhodnou ukončit kariéru. Zdůrazňuje zvláštní rozpor a nepřímo tak naráží na situaci, která nastala po náhlém ukončení závodní kariéry současného mistra světa Nico Rosberga.
"Pokud se rozhodnete skončit se závoděním, stanete se idolem, když budete pokračovat, tak se dočkáte kritiky. Když odejdete, budete z pohledu fanoušků fantastičtí, tak tomu bylo u Felipe Massy nebo Marka Webbera. Lidé 80. let byli velkými mistry a stali se idoly. Piloti současné generace jako Hamilton nebo Vettel budou idoly pro kluky, kteří teď závodí v motokárách," myslí si Alonso.
Jako jednu z hlavních příčin vlastního zklamání týkající se předpisů platících v uplynulé sezóně označuje Alonso skutečnost, že možnosti vyplývající z dané technologie nebylo možno plně využít.
"Prostředky, rozpočty týmů a používané technologie umožňují vytvořit fantastické stroje, možná až za hranicí fyzických možností lidských jedinců. Ale v poslední době jsme ten pocit neměli. Máme auta, která jsou příliš pomalá, bez řádného přítlaku. Sedíme v monopostu, ale máme pocit, jako kdybychom řídili GT. Proto věřím, že nám pravidla pro rok 2017 přinesou lepší aerodynamiku, zrychlení a opět nám vrátí vzrušení a radost z jízdy, protože budeme cítit větší přilnavost a větší možnosti při průjezdu zatáček," dodává Alonso.
Lando Norris v barvách stáje McLaren udával tón druhému volnému tréninku na Velkou cenu Saúdské Arábie, který se v pátek odehrál v Džiddě. Mladý Brit předvedl na tamním městském okruhu vynikající výkon a stanovil nejrychlejší čas dne, čímž potvrdil, že s ním bude třeba v dalším průběhu víkendu vážně počítat.
Pierre Gasly se ukázal jako nejrychlejší jezdec na začátku víkendového programu Velké ceny Saúdské Arábie, když se první den závodního víkendu dostal na vrchol časových tabulek.
Lewis Hamilton je přesvědčen, že Formule 1 by měla zůstat tvrdým a náročným sportem. Místo spoléhání na chladicí systémy se proto soustředí na lepší fyzickou přípravu, která podle něj patří k pravému závodnickému duchu.
George Russell vyjádřil pochopení pro spekulace, že by Mercedes rád získal Maxe Verstappena. Podle něj je naprosto logické, že tým usiluje o nejlepšího jezdce současné generace, pokud se naskytne taková příležitost.
Yuki Tsunoda přiznává, že se za volantem náročného RB21 zatím necítí jistě ani uvolněně. Přesto dál pracuje na tom, aby lépe pochopil chování vozu a získal plnou kontrolu.
Jezdec Red Bullu říká, že problémy s ovladatelností jejich vozu nejsou způsobeny jen nepřesnými daty ze starého větrného tunelu. Podle něj jsou potíže hlubší a bude potřeba je pečlivěji prozkoumat.
Ted Kravitz naznačuje, že Aston Martin by mohl být pro Maxe Verstappena lepší volbou než Mercedes, a to kvůli lepšímu souladu s jeho osobností a stylem. Tento faktor by podle něj mohl být klíčový pro další etapu Verstappenovy kariéry mimo Red Bull.
Po závodě v Bahrajnu měl Lewis Hamilton konečně důvod k optimismu. Jeho vyjádření zněla výrazně povzbudivěji než po předchozích Grand Prix v Japonsku a Číně, kde se potýkal s frustrací a zklamáním.
Liam Lawson se po návratu k Racing Bulls zatím marně snaží navázat na své dřívější slibné výkony a hledá ztracené tempo i jistotu. Před závodem v Saúdské Arábii stojí před výzvou znovu najít sebevědomí a potvrdit svůj talent v náročné konkurenci.
Lewis Hamilton prohlásil, že si na nový monopost Ferrari postupně zvyká. Šéf týmu Fred Vasseur zároveň zdůraznil, že nejen jezdec, ale i celý tým se musí vzájemně přizpůsobit, aby spolu našli ideální souhru.
Šéf Ferrari Frédéric Vasseur ocenil přístup Lewise Hamiltona po kvalifikaci v Bahrajnu, kde britský jezdec neskrýval zklamání ze svého výsledku. Podle Vasseura právě tato nespokojenost ukazuje Hamiltonovo vítězné nastavení a přispěla k jeho působivému výkonu v závodě, který označil za "velmi silný".
Nový aerodynamický tunel Red Bullu sice vzniká rychleji, než se plánovalo, ale do provozu půjde až v roce 2027. Do té doby musí tým spoléhat na data z trati, protože současný tunel nedokáže přesně simulovat chování vozu.