Šéf Asociace pilotů F1, někdejší závodník Alexander Wurz, je přesvědčen, že vozy by mohly jezdit mnohem rychleji a tím by se posílila atraktivita diváckého faktoru. Navýšení maximální rychlosti o téměř sto kilometrů v hodině ale musí být náležitě vyváženo.
Dvaačtyřicetiletý rodák z rakouského Waidhofenu, který působil ve Formuli 1 mezi roky 1997 a 2007 tvrdí, že pokud by došlo k masivnímu zvýšení přítlaku, mohla by rychlost vzrůst až na 450 km/h. Bylo by ovšem nezbytné, aby se tak stalo pouze v případě, že bude možnost zranění pilota snížena na minimum.
"Pokud bych měl být vizionář F1, chtěl bych, aby vozy byly stále bezpečnější, ale také se zasazuji o to, aby byly nadále rychlejší. Mluvím o způsobu jak být rychlejší, protože můžeme zkonstruovat vůz, který pojede 450 km/h a bude mít větší přítlak. S takovým autem, pokud bude dostatečně bezpečné, můžeme závodit na těch nejextrémnějších závodních tratích, třeba i ve městě," předestírá svou představu Wurz.
Předseda GPDA letos lobboval za zavedení ochrany kokpitu už od příští sezóny, ale nakonec bylo toto řešení odloženo na rok 2018. Wurz se domnívá, že další tlak v oblasti bezpečnosti by mohl vymazat řadu současných pravidel, které podle jeho názoru dělají šampionáty pro fanoušky méně atraktivní.
"Nebudeme nuceni mít únikové zóny, takže by tím odpadla spousta dohadů, jestli někdo jednal v rozporu s pravidly, čemuž stále méně lidí rozumí. Základním aspektem by měl být fanoušek, který se doma zamyslí a řekne si: »Nikdy bych nezvládl to, co ti nejodvážnější a nejtalentovanější piloti dokáží.« Pak se nebude zajímat o zbytek. Musí se vybudit jeho nitro. A my jste se od vzrušujících závodů dost vzdálili. Pokud nebudou vozy bezpečné, závodní ředitel musí přijmout opatření, aby neskončil ve vězení, kdyby se něco náhodou stalo - to je pak cesta do slepé uličky. Takže můj názor je takový - udělejme auta bezpečnější a mnohem agresivnější, protože to je možné, aniž by byl ohrožen lidský život. Závodění bude vždy nebezpečné, zvláště při takových rychlostech, ale můžeme pracovat proti faktoru pravděpodobnosti," vysvětluje Wurz.
Pokud by se ale Formule 1 rozhodla pro toto řešení, sám Wurz připouští, že by to byl - lidově řečeno - běh na hodně dlouhou trať.
"Je to spíš dlouhodobý výhled, rozhodně ho nelze ztotožnit s některými krátkodobými návrhy z lidí, kteří jsou kolem Formule 1. Nejsem si jistý, jestli mám pravdu, ale mohli bychom o tom přemýšlet jako skupina," dodává Wurz.
Liam Lawson se po návratu k Racing Bulls zatím marně snaží navázat na své dřívější slibné výkony a hledá ztracené tempo i jistotu. Před závodem v Saúdské Arábii stojí před výzvou znovu najít sebevědomí a potvrdit svůj talent v náročné konkurenci.
Lewis Hamilton prohlásil, že si na nový monopost Ferrari postupně zvyká. Šéf týmu Fred Vasseur zároveň zdůraznil, že nejen jezdec, ale i celý tým se musí vzájemně přizpůsobit, aby spolu našli ideální souhru.
Šéf Ferrari Frédéric Vasseur ocenil přístup Lewise Hamiltona po kvalifikaci v Bahrajnu, kde britský jezdec neskrýval zklamání ze svého výsledku. Podle Vasseura právě tato nespokojenost ukazuje Hamiltonovo vítězné nastavení a přispěla k jeho působivému výkonu v závodě, který označil za "velmi silný".
Nový aerodynamický tunel Red Bullu sice vzniká rychleji, než se plánovalo, ale do provozu půjde až v roce 2027. Do té doby musí tým spoléhat na data z trati, protože současný tunel nedokáže přesně simulovat chování vozu.
Martin Brundle naznačil, že v Red Bullu zřejmě nastane čas na zásadní interní diskuse. Po nepřesvědčivém začátku sezony podle něj tým čekají „vážné rozhovory“, které by mohly odhalit hlubší problémy uvnitř úspěšné stáje.
George Russell označil druhé místo v Bahrajnu za důkaz, že Mercedes zvládá i podmínky, které mu dříve nesedly, ale šance na titul podle něj zůstávají malé.
Na začátku kariéry čelil Lewis Hamilton kritice za svůj styl oblékání, dnes je z něj módní ikona paddocku. Každý víkend ve Formuli 1 využívá jako přehlídkové molo a bez ostychu ukazuje svůj cit pro módu i originalitu.
Šéf Ferrari Frédéric Vasseur nehodil Lewise Hamiltona přes palubu. Po slabé kvalifikaci v Bahrajnu mu nabídl podporu a povzbuzení.
Carlos Sainz zažil po slibném začátku v Bahrajnu náročný závod. Po nejlepší kvalifikaci ve službách Williamsu, kde si vybojoval osmou příčku, se během neděle potýkal s nepříznivým vývojem a různými komplikacemi, které mu znemožnily proměnit solidní start v výraznější výsledek.
Lewis Hamilton si z Bahrajnu odvezl dosud nejlepší výsledek ve službách Ferrari. Po startu z devátého místa dojel pátý a sám přiznal, že konečně zjistil, jak dostat ze svého monopostu maximum. "Začíná to dávat smysl," vzkázal po závodě spokojený britský šampion.
Šéf Red Bullu Christian Horner vysvětlil, že za problémy při zastávkách v boxech v Bahrajnu mohl vadný kabelový svazek v boxovém vybavení. Ten způsobil poruchu semaforu, což tým připravilo o cenné sekundy.
Max Verstappen vyjádřil zklamání nad výkonem Red Bullu ve Velké ceně Bahrajnu, kde skončil na šesté pozici, a přiznal, že tým aktuálně nemá na boj o titul. Kvůli technickým problémům a špatnému tempu auta se objevily spekulace o možné změně týmu na konci sezóny.