Dvoudenní testy v Barceloně po španělské Grand Prix naznačily, že francouzská automobilka s pohonnými jednotkami udělala krok kupředu. Pokusí se zaútočit už v Monacu, nebo bude čekat až do Kanady?
Jak lze porazit Mercedes? Zatím jenom tak, že oba Stříbrné šípy ze závodu odstoupí. A nejlépe po vzájemné kolizi, kdy padnou dvě mouchy jednou ranou. Jenže to byl Red Bull, kdo se smál jako třetí vzadu, nikoli Ferrari, které neustále deklaruje snahu se Mercedesům přiblížit.
"Rudí býci" byli rychlejší v kvalifikaci, Ferrari zase prokázalo vyšší závodní rychlost, ale ta nestačila, aby Räikkönen zdolal Verstappena. Postavení na startu se tak pro rakouský tým stalo oním žolíkem, tedy aspoň v případě mladého Holanďana.
Barcelona vůbec naznačila, jaký potenciál skrývá šasi Red Bullu, odborníci se shodují, že je na úrovni Mercedesu. Pohonná jednotka je mnohem lepší, než se očekávalo, ale stále není na úrovni dvou největších konkurentů. Prioritou se stala spolehlivost, proto mají ještě všichni čtyři piloti Renaultu (nebo eventuelně značky TAG Heuer) ve vozech první verze motoru, turba MGU-K i MGU-H.
V rychlých zatáčkách je lepší Red BullPrávě na Circuit de Catalunya se Red Bullu dařilo, zdá se, že typu RB12 vyhovuje. Ricciardo a Verstappen sice ztráceli na obou rovinkách, ale byli velice rychlí v zatáčkách. Prozradily to i údaje z GPS: v zatáčkách byl Red Bull dokonce rychlejší než Mercedes. V pomalých se mu pak plně vyrovnal. Z čehož plyne, že nedostatek výkonu motoru lze nahradit částečně kvalitou šasi.
"Máme aerodynamiku nastavenou pro optimalizovaný rozsah otáček, ne pro maximální rychlost," vysvětlují inženýři Mercedesu. Třetí sektor s jeho sedmi zatáčkami by mohl být považován za dobrou průpravu na Monte Carlo.
Red Bull tu ztrácel na Mercedesy až 2 desetiny, McLaren, třetí nejlepší vůz v této pasáži, čtyři desetiny vteřiny. Teprve za nimi byly oba vozy Ferrari. Proto si mohl Christian Horner dovolit následující výrok: "V Monte Carlu máme největší šanci porazit Mercedes a vyhrát."
Nový motor pracuje bez problémůŠance zvyšuje i skutečnost, že Renault by mohl poskytnout nový motor nikoli v Montrealu, jak bylo původně uvedeno, ale už v Monaku. Druhá varianta pohonné jednotky RE16 dodává o 30 koní více a vozy tak dosahují o 0,4 vteřiny lepších časů. Očekává se, že by v Monacu mohl získávat 2 až 3 desetiny.
Po barcelonských testech Ricciardo optimisticky uvedl, že na zbývajících okruzích by s novým motorem mohli minimálně na pěti tratích být Mercedesu rovnocenným soupeřem. "V Barceloně jsme ztráceli šest desetin, takže z nového motoru musíme vymáčknout ještě něco víc," požaduje Australan.
Po dvoudenních zkušebních jízdách se všichni čtyři piloti - Ricciardo, Verstappen, Magnussen i Ocon - o nové pohonné jednotce vyjádřili velice pozitivně. Všechny motory zvládly spolehlivě příslušnou dávku kilometrů: piloti Red Bullu absolvovali 964 km, Renault byl ještě pilnější a zapsal si 1057 km. Bez jediného problému tak agregáty zvládly 2021 testovacích kilometrů.
Co zatím může přibrzdil optimismus, to je nedostatek samotných motorů. Už v Barceloně Renault deklaroval, že může případně pro Monaco připravit jen dva kusy. A kdo by je dostal? Jako nejpravděpodobnější varianta je po jednom motoru pro každý tým. U Renaultu by rozhodování bylo podstatně lehčí, upřednostněn by s ohledem na postavení v šampionátu byl nejspíš Kevin Magnussen, ale díky výkonům Verstappena v Red Bullu by mohlo rozhodování kvůli inovované pohonné jednotce být určitým oříškem.
"Dal bych přednost Ricciardovi. Verstappen je pilotem budoucnosti, ale po všem tom humbuku kolem jeho prvního vítězství si pořád myslím, že Daniel je komplexnější jezdec," domnívá se Niki Lauda. Jeho stanovisko sdílejí i některá rakouská a německá média, podle nichž se jeví jako preferovaným skutečně Ricciardo.
Lando Norris si za výhru v Británii odnesl trofej složenou z 2 717 kostek LEGO. Tradiční RAC Trophy tak dostala moderní a hravý vzhled.
Oscar Piastri byl frustrovaný po deseti sekundové penalizaci, kterou dostal za zpomalení za safety carem. Trest ho připravil o vítězství a proměnil slibně rozjetý závod ve zklamání.
Po 239 startech se Nico Hülkenberg konečně dočkal svého prvního pódiového umístění ve Formuli 1. Trpělivost, vytrvalost a dlouholeté zkušenosti mu přinesly zasloužený úspěch.
Lando Norris využil deštivých podmínek a strategických chyb soupeřů k suverénnímu vítězství na domácí půdě v Silverstone. Zaslouženou pozornost ale sklidil i Nico Hülkenberg, který po letech úsilí získal své první pódium ve Formuli 1.
McLaren zatím zůstává favoritem sezóny, ale šéf týmu Andrea Stella vnímá rostoucí formu Ferrari jako potenciální hrozbu. Podle něj by jejich zlepšení mohlo dodat šampionátu větší napětí.
Max Verstappen po kvalifikaci na Velkou cenu Velké Británie uvedl, že mu Andrea Kimi Antonelli pomohl poskytnutím větrného stínu (tow), což mu mohlo přinést drobné zlepšení času na kolo.
Kimi Antonelli se kvalifikoval na sedmém místě, ale do závodu odstartuje desátý. Nese si penalizaci ztráty tří pozic na startu za kolizi s Maxem Verstappenem v Rakousku.
Fernando Alonso odstartuje do Velké ceny Velké Británie ze sedmé pozice. Posunul se dopředu díky tomu, že Oliver Bearman a Andrea Kimi Antonelli obdrželi penalizace.
Charles Leclerc se postaví na start Velké ceny Velké Británie až ze šestého místa, přestože do kvalifikace vstupoval jako jeden z hlavních kandidátů na pole position. Jezdec Ferrari tak nenavázal na slibnou formu z tréninků a v klíčových chvílích nezajel ideální kolo.
Lewis Hamilton byl během kvalifikace v Silverstonu konkurenceschopný, ale nakonec skončil až pátý. V rozhodujícím kole ho zpomalila nedotáčivost v závěrečném sektoru.
Max Verstappen si na Silverstonu vyjel pole position, když porazil oba McLareny i domácí favority Lewise Hamiltona a George Russella. Nizozemec opět potvrdil svou dominanci v klíčovém momentu kvalifikace.
Roman Staněk znovu na pódiu. Český talent se v Silverstonu blýskl skvělým představením, když ze sedmé příčky vystoupal až na třetí místo. Už od úvodních metrů bylo jasné, že má závod skvěle rozjetý, a nakonec si dojel pro své třetí kariérní pódium ve Formuli 2.