Charles Leclerc sice ovládl domácí Velkou cenu Monaka 2024 z pole position, ale Ferrari čelí technickému problému, který podle expertů zůstává nevyjasněný a může ohrozit ambice nejen v letošní sezóně, ale i plány s Lewisem Hamiltonem pro rok 2025.
Formule 1 vstupuje do druhé etapy sezóny 2025. O víkendu zamíří kolotoč Velkých cen do ulic Monaka, kam dorazí jezdci Ferrari s rozporuplnými pocity z uplynulé Velké ceny Emilia Romagna.
Lewis Hamilton si v Imole připsal svůj dosud nejlepší výsledek od přestupu do Ferrari – po startu z dvanácté pozice dokázal dojet na čtvrtém místě. Pomohlo mu k tomu i strategické rozhodnutí během závěrečného výjezdu safety caru, kdy jako jeden z mála zamířil do boxů pro čerstvé pneumatiky a následně výrazně stáhl ztrátu na Oscara Piastriho.
Naopak Charles Leclerc, který do závodu startoval hned za Hamiltonem z jedenácté příčky, tentokrát takticky ztratil. Během safety caru zůstal na trati, což ho stálo pozice – nakonec se propadl na šesté místo. I přesto si monacký jezdec udržel třetí příčku v celkovém hodnocení šampionátu, s náskokem pouhých 1,4 sekundy právě na Piastriho.
Oba jezdci Ferrari přitom čelili potížím už v sobotu, kdy se v kvalifikaci nedostali do závěrečné části Q3. I přes tyto komplikace si stáj z Maranella odváží z Itálie důležité body a optimismus před domácí Grand Prix Charlese Leclerca, která je na programu již tento víkend.
V roce 2025 však italský tým spoléhá na osvědčenou, nikoliv inovativní cestu: použije zadní křídlo z loňského vítězného vozu, aby snížil náklady spojené s vývojem nového designu s vysokým přítlakem.
Podle Auto Motor und Sport ale Ferrari čelí závažnějším problémům, které vyvstaly už při Velké ceně Miami a znovu se projevily v Imole. "Inženýři v Maranellu nemají odpovědi," cituje německý odborný magazín, podle kterého zůstává záhadou, proč monopost SF-25 funguje lépe s použitými pneumatikami než s novými.
Tato neobvyklá degradace výkonu omezuje možnosti Charlese Leclerca i Lewise Hamiltona – zejména v kvalifikaci, kde nejsou schopni z nových sad Pirelli vytěžit maximum. Výsledkem jsou slabé startovní pozice, které nutí oba jezdce k heroickým výkonům v závodě. V Imole to znamenalo 4. místo pro Hamiltona po startu ze 12. pozice, Leclerc dojel šestý z 11. místa.
V Monaku, kde je předjíždění extrémně obtížné, by však podobné scénáře mohly ambice Ferrari definitivně pohřbít. Problémy se naplno projevily už v Miami, kde se Leclerc a Hamilton kvalifikovali až jako osmý a dvanáctý.
Leclerc loni na domácí trati startoval z pole position a poprvé v kariéře si dojel pro vítězství před domácím publikem. Letos však Ferrari mluví o útlumu ambicí. V Maranellu vládne podle Auto Motor und Sport „deflační nálada“ a víra v možnost titulového zisku prakticky zmizela.
Před Grand Prix Monaka jsou Leclerc a Hamilton v celkovém pořadí až na páté a šesté příčce, se ztrátou 85, respektive 94 bodů na lídra šampionátu Oscara Piastriho z McLarenu. Letos navíc závod v Monaku přinese novinku v podobě dvou povinných zastávek v boxech, což může s taktikou výrazně zamíchat – avšak pouze za předpokladu, že Ferrari dokáže své záhadné problémy alespoň částečně vyřešit.
Christian Horner byl v úterý oficiálně odvolán z vedení týmu Red Bull a ve středu se emotivně rozloučil se zaměstnanci v továrně v Milton Keynes. Red Bull zároveň zpřísnil komunikaci s médii a veškerá veřejná prohlášení nyní řídí centrála v Salcburku.
Red Bull provedl zásadní změnu ve svém vedení, když se rozhodl ukončit spolupráci s Christianem Hornerem. Max Verstappen na tuto nečekanou zprávu reagoval s klidem a zaměřil se na pokračování sportovních cílů týmu.
Nečekané odvolání Christiana Hornera z čela Red Bull Racing může zásadně ovlivnit budoucnost Maxe Verstappena. Verstappen nyní stojí před rozhodnutím, zda zůstane u týmu, nebo využije výstupní klauzuli ve své smlouvě.
Martin Brundle potvrdil, že napjatá atmosféra uvnitř Red Bullu je v paddocku snadno rozpoznatelná. Podle něj není těžké vycítit, že v týmu není vše v pořádku.
Alan Permane se po překvapivých změnách v Red Bull Racing Group stává novým šéfem týmu Racing Bulls, čímž se vrací do klíčové manažerské role. Jeho jmenování je důkazem důvěry v jeho bohaté zkušenosti a schopnost vést tým k stabilitě a růstu po náročném období.
Christian Horner byl po dvaceti letech náhle odvolán z pozice šéfa týmu Red Bull. Tým mu poděkoval za dlouholeté vedení, které přineslo osm jezdeckých a šest konstruktérských titulů.
Gabriel Bortoleto přiznal chybu, když při britské Grand Prix zvolil na začátku závodu suché pneumatiky. Risk v proměnlivých podmínkách mu nevyšel a vedl k jeho brzkému odstoupení.
Pierre Gasly zhodnotil chaotický závod na Silverstonu, v němž dokázal získat body pro Alpine. Francouz ocenil týmovou práci a zvládnutí náročných podmínek.
Charles Leclerc a proměnlivé počasí spolu nejdou dohromady. V nejistých podmínkách často chybuje nebo ztrácí tempo, což ho stojí cenné výsledky. Po Velké ceně Velké Británie sklidil kritiku, zejména od mistra světa Jensona Buttona.
Prezident FIA Mohammed Ben Sulayem naznačil, že Formule 1 by mohla od roku 2029 přejít na dostupnější motorovou formuli. Zároveň znovu otevřel téma dvanáctého týmu, který by mohl pocházet z Číny, což by mohlo výrazně ovlivnit technický i geopolitický směr šampionátu.
Racing Bulls zažil na Velké ceně Británie nepovedený den, když oba jezdci Liam Lawson i Isack Hadjar havarovali a nedokončili závod. Zatímco soupeři ze středu pole bodovali, tým odjíždí bez bodů a s nutností rychle se zlepšit.
Fernando Alonso označil závod na Silverstonu za zklamání a netajil svou frustraci z týmové strategie, která podle něj ovlivnila lepší výsledek. Přestože dojel na bodech, Španěl měl pocit, že Aston Martin nevyužil příležitostí, které se během proměnlivého závodu nabízely.