Yuki Tsunoda se s RB21 stále seznamuje: V čem se liší od Verstappena?

Yuki Tsunoda
Yuki Tsunoda, foto: Red Bull Racing
Josef Mráček DNES 14:59
Sdílej:

Yuki Tsunoda po třech závodech v Red Bullu ukazuje potenciál, ale jeho plná adaptace ještě není dokončena. Rozdíl oproti Verstappenovi se projevuje nejen v rychlosti, ale i v práci s pneumatikami, stabilitě a konzistenci výkonu.

Sezona 2025 přinesla Red Bullu složitější start, než si tým z Milton Keynes představoval. Přestože díky vítězství Maxe Verstappena v Japonsku zůstávají jediným týmem, který narušil dominanci McLarenu, nový vůz RB21 zatím nesplnil veškerá očekávání a ukázal se jako náročný na ovládání.

Cílem bylo vytvořit jednodušší auto s širším pracovním oknem nastavení, ale realita ukázala, že RB21 je komplexní a obtížně čitelný stroj, což pocítil i nováček v týmu Yuki Tsunoda. Přestože při svém debutu v Suzuce naznačil potenciál a oproti Liamu Lawsonovi dokázal lépe využít možnosti auta, plná adaptace ho ještě čeká.

Tsunoda čelí nejen tlaku přechodu do nové struktury, ale i nutnosti zvládnout extrémně citlivé chování RB21, zejména v oblasti přípravy pneumatik a adaptace na proměnlivé podmínky během kvalifikací. „Zatím nechápu ani polovinu fungování auta," přiznal Tsunoda, poukazující na důležitost postupného budování důvěry a konzistence, informuje Motorsport.com.

Rozdíly mezi ním a Verstappenem nespočívají jen v rychlosti, ale i v detailech, jako je schopnost okamžitě reagovat na změny teplot pneumatik nebo plynule nastavovat tempo během zahřívacích kol. Tsunoda přiznal, že oproti Racing Bulls vnímá RB21 mnohem hůř a nedokáže zatím jezdit uvolněně.

Kromě technické stránky je zásadní i budování vztahu s inženýrem, což Tsunoda s úsměvem zmínil v Sakhiru. „Možná bychom si s Woodym měli večer někam vyrazit, abychom naši spolupráci urychlili," žertoval s narážkou na hledání lepší komunikace, která je v moderní F1 klíčová.

Aby Red Bull proces adaptace urychlil, zařadili pro Tsunodu intenzivní práci v simulátoru i testování s loňským modelem RB19, aby mohl mimo stres závodních víkendů získat více zkušeností a začít lépe chápat chování vozu.

Stalo se