Mezinárodní automobilová federace zpřísnila tresty za nadávky, což vyvolalo mezi fanoušky vlnu nevole. Asociace jezdců GPDA zatím mlčí, ale její předseda Alex Wurz vysvětluje proč. Zdůrazňuje, že místo bezhlavého trestání je potřeba používat zdravý rozum.
Nadávky na trati se mohou pilotům nově pořádně prodražit. FIA nastavila tvrdý „sazebník“ pokut, kde za první prohřešek může jezdec zaplatit až 40 tisíc dolarů. A to je teprve začátek – při opakovaném porušení pravidel se tresty stupňují.
Druhý přešlap už vyjde na 80 tisíc eur, zatímco třetí může znamenat pokutu až 120 tisíc eur. Pokud by se pilot dopustil neslušného vyjadřování při oficiálních ceremoniích, třeba během pódiového rozhovoru, hrozí mu při třetím přestupku sankce ve výši 180 tisíc eur.
Jenže FIA nezůstala jen u finančních trestů. Pokud jezdec pravidla poruší dvakrát, může dostat podmíněný zákaz startu na měsíc. Třetí přestupek už může vést k nepodmíněnému zákazu činnosti na měsíc nebo dokonce ke stržení mistrovských bodů.
A právě tento poslední bod vzbuzuje obrovské obavy. Pravidla totiž nijak nespecifikují, kolik bodů může jezdec ztratit, což otevírá prostor pro masivní kontroverze. Rozhodnutí FIA by tak v krajním případě mohlo ovlivnit celý boj o titul.
Alex Wurz, předseda GPDA, přiznává, že téma drakonických trestů za nadávky už mezi jezdci rezonuje, ale zatím nebyl čas na oficiální stanovisko. „Samozřejmě, že jsme se mezi sebou o tom bavili, ale v posledních dnech jsme neměli čas si společně k tomu sednout a prodiskutovat, jak k tomu chceme přistoupit,“ vysvětluje. Podle něj je důvod jednoduchý: „Piloti byli zaneprázdněni prací na simulátoru a ostatními přípravami na sezónu.“
Bývalý závodník se zamýšlí nad tím, zda má FIA jezdcům skutečně hrozit tvrdými tresty, když už sami vědí, že by měli jít příkladem. „V konečném důsledku i já jsem otec a nejlepší je nenadávat. Toto však není o nadávání. Všichni víme, že naším úkolem je také být vzory. Každý pilot chce jít dobrým příkladem, ani jeden z 20 jezdců není žádný rebel, který by chtěl nadávat a vykřikovat zde. Tak tomu opravdu není.“
Podle Wurze není třeba vytvářet atmosféru strachu, ale spíše rozumně zvažovat jednotlivé situace. „Musíme však doufat, že vyhraje zdravý rozum například ve chvíli, kdy někomu vyklouzne nějaké slovo a ti, kteří mají na starosti přímý přenos, nedokážou najít 'pípací tlačítko'.“
Předseda GPDA zároveň připouští, že autenticita jezdců je důležitá. „Musíme se k tomu postavit společně a jezdci musí zůstat autentičtí.“ Tvrdí však, že to neznamená, že by se měla uvolnit pravidla úplně. „To však dokážeme i bez nadávání,“ dodává.
Jezdci tak zatím čekají na další kroky GPDA, která se k věci oficiálně vyjádří až po společné debatě. FIA však zatím dává jasně najevo, že na slušnost bude dohlížet s železnou pěstí.
Adrian Newey se ro F1.com zamyslel nad tím, zda "nedostatek zkušeností" v Red Bullu mohl ovlivnit problémy týmu s vozem RB20 během sezóny 2024. Bývalý technický ředitel týmu vyjádřil obavy ohledně problémů s ovladatelností vozu, které se v průběhu sezóny objevily.
Formule 1 odhalila startovní časy pro nadcházející sezónu 2025.
Lewis Hamilton už naplno rozjel přípravy na sezónu 2025, ve které poprvé oficiálně při první Grand Prix oblékne barvy Ferrari. Sedminásobný šampion se v lednu poprvé posadil do rudého monopostu a začal psát novou kapitolu své kariéry.
Po problémech na okruzích s nízkým přítlakem, jako jsou Monza a Las Vegas, Red Bull naznačil, že v roce 2025 neplánuje klást hlavní důraz na vývoj speciálního zadního křídla zaměřeného na maximální rychlost na rovinkách. Tým se navzdory zaměří na komplexnější přístup k vývoji vozu.
Mezinárodní automobilová federace zpřísnila tresty za nadávky, což vyvolalo mezi fanoušky vlnu nevole. Asociace jezdců GPDA zatím mlčí, ale její předseda Alex Wurz vysvětluje proč. Zdůrazňuje, že místo bezhlavého trestání je potřeba používat zdravý rozum.
Po loňských nehodách Alexe Albona a George Russella v šesté a sedmé zatáčce se organizátoři Velké ceny Austrálie rozhodli upravit trať. Změny se zaměří především na zvýšení bezpečnosti jezdců, přičemž největší úpravy budou provedeny na obrubnících v tomto kritickém úseku.
Šéf týmu Williams, James Vowles, uvedl, že vliv Carlosa Sainze je v týmu již zřetelný. Španěl, který bude závodit po boku Alexe Albona, musel opustit Ferrari poté, co italská stáj potvrdila příchod Lewise Hamiltona.
Modelka Sigrid Silversandová přijala nabídku k sňatku od bývalého závodníka formule 1 Davida Coultharda. Pár je spolu několik let a svou lásku veřejnosti odhalil v roce 2023. Pro Coultharda půjde o druhý sňatek.
Max Verstappen usiluje o vyrovnání historického úspěchu Michaela Schumachera, který v letech 2000 až 2004 vyhrál pět titulů mistra světa formule 1 v řadě. Pokud Verstappen získá pátý titul v této sezoně, stane se druhým jezdcem v historii, který tohoto výkonu dosáhne.
Isack Hadjar se stal novou tváří týmu Racing Bulls. Talentovaný dvacetiletý Francouz si zajistil místo vedle Júkiho Cunody a v příští sezoně formule 1 dostane šanci ukázat svůj potenciál. Sesterský tým Red Bullu jeho angažmá potvrdil oficiálně na svém webu na počátku roku.
Christian Horner odmítá spekulace o tom, že by odchod Johnnyho Herberta z pozice stewarda souvisel s kritikou Maxe Verstappena. Podle šéfa Red Bullu jde o nezávislé rozhodnutí, které nemá žádnou spojitost s nizozemským pilotem.
Startovní listina pro nadcházející sezónu Formule 1 je na světě a přináší několik novinek, které fanoušky motorsportu určitě zaujmou.