Mezinárodní automobilová federace zpřísnila tresty za nadávky, což vyvolalo mezi fanoušky vlnu nevole. Asociace jezdců GPDA zatím mlčí, ale její předseda Alex Wurz vysvětluje proč. Zdůrazňuje, že místo bezhlavého trestání je potřeba používat zdravý rozum.
Nadávky na trati se mohou pilotům nově pořádně prodražit. FIA nastavila tvrdý „sazebník“ pokut, kde za první prohřešek může jezdec zaplatit až 40 tisíc dolarů. A to je teprve začátek – při opakovaném porušení pravidel se tresty stupňují.
Druhý přešlap už vyjde na 80 tisíc eur, zatímco třetí může znamenat pokutu až 120 tisíc eur. Pokud by se pilot dopustil neslušného vyjadřování při oficiálních ceremoniích, třeba během pódiového rozhovoru, hrozí mu při třetím přestupku sankce ve výši 180 tisíc eur.
Jenže FIA nezůstala jen u finančních trestů. Pokud jezdec pravidla poruší dvakrát, může dostat podmíněný zákaz startu na měsíc. Třetí přestupek už může vést k nepodmíněnému zákazu činnosti na měsíc nebo dokonce ke stržení mistrovských bodů.
A právě tento poslední bod vzbuzuje obrovské obavy. Pravidla totiž nijak nespecifikují, kolik bodů může jezdec ztratit, což otevírá prostor pro masivní kontroverze. Rozhodnutí FIA by tak v krajním případě mohlo ovlivnit celý boj o titul.
Alex Wurz, předseda GPDA, přiznává, že téma drakonických trestů za nadávky už mezi jezdci rezonuje, ale zatím nebyl čas na oficiální stanovisko. „Samozřejmě, že jsme se mezi sebou o tom bavili, ale v posledních dnech jsme neměli čas si společně k tomu sednout a prodiskutovat, jak k tomu chceme přistoupit,“ vysvětluje. Podle něj je důvod jednoduchý: „Piloti byli zaneprázdněni prací na simulátoru a ostatními přípravami na sezónu.“
Bývalý závodník se zamýšlí nad tím, zda má FIA jezdcům skutečně hrozit tvrdými tresty, když už sami vědí, že by měli jít příkladem. „V konečném důsledku i já jsem otec a nejlepší je nenadávat. Toto však není o nadávání. Všichni víme, že naším úkolem je také být vzory. Každý pilot chce jít dobrým příkladem, ani jeden z 20 jezdců není žádný rebel, který by chtěl nadávat a vykřikovat zde. Tak tomu opravdu není.“
Podle Wurze není třeba vytvářet atmosféru strachu, ale spíše rozumně zvažovat jednotlivé situace. „Musíme však doufat, že vyhraje zdravý rozum například ve chvíli, kdy někomu vyklouzne nějaké slovo a ti, kteří mají na starosti přímý přenos, nedokážou najít 'pípací tlačítko'.“
Předseda GPDA zároveň připouští, že autenticita jezdců je důležitá. „Musíme se k tomu postavit společně a jezdci musí zůstat autentičtí.“ Tvrdí však, že to neznamená, že by se měla uvolnit pravidla úplně. „To však dokážeme i bez nadávání,“ dodává.
Jezdci tak zatím čekají na další kroky GPDA, která se k věci oficiálně vyjádří až po společné debatě. FIA však zatím dává jasně najevo, že na slušnost bude dohlížet s železnou pěstí.
Liam Lawson se po návratu k Racing Bulls zatím marně snaží navázat na své dřívější slibné výkony a hledá ztracené tempo i jistotu. Před závodem v Saúdské Arábii stojí před výzvou znovu najít sebevědomí a potvrdit svůj talent v náročné konkurenci.
Lewis Hamilton prohlásil, že si na nový monopost Ferrari postupně zvyká. Šéf týmu Fred Vasseur zároveň zdůraznil, že nejen jezdec, ale i celý tým se musí vzájemně přizpůsobit, aby spolu našli ideální souhru.
Šéf Ferrari Frédéric Vasseur ocenil přístup Lewise Hamiltona po kvalifikaci v Bahrajnu, kde britský jezdec neskrýval zklamání ze svého výsledku. Podle Vasseura právě tato nespokojenost ukazuje Hamiltonovo vítězné nastavení a přispěla k jeho působivému výkonu v závodě, který označil za "velmi silný".
Nový aerodynamický tunel Red Bullu sice vzniká rychleji, než se plánovalo, ale do provozu půjde až v roce 2027. Do té doby musí tým spoléhat na data z trati, protože současný tunel nedokáže přesně simulovat chování vozu.
Martin Brundle naznačil, že v Red Bullu zřejmě nastane čas na zásadní interní diskuse. Po nepřesvědčivém začátku sezony podle něj tým čekají „vážné rozhovory“, které by mohly odhalit hlubší problémy uvnitř úspěšné stáje.
George Russell označil druhé místo v Bahrajnu za důkaz, že Mercedes zvládá i podmínky, které mu dříve nesedly, ale šance na titul podle něj zůstávají malé.
Na začátku kariéry čelil Lewis Hamilton kritice za svůj styl oblékání, dnes je z něj módní ikona paddocku. Každý víkend ve Formuli 1 využívá jako přehlídkové molo a bez ostychu ukazuje svůj cit pro módu i originalitu.
Šéf Ferrari Frédéric Vasseur nehodil Lewise Hamiltona přes palubu. Po slabé kvalifikaci v Bahrajnu mu nabídl podporu a povzbuzení.
Carlos Sainz zažil po slibném začátku v Bahrajnu náročný závod. Po nejlepší kvalifikaci ve službách Williamsu, kde si vybojoval osmou příčku, se během neděle potýkal s nepříznivým vývojem a různými komplikacemi, které mu znemožnily proměnit solidní start v výraznější výsledek.
Lewis Hamilton si z Bahrajnu odvezl dosud nejlepší výsledek ve službách Ferrari. Po startu z devátého místa dojel pátý a sám přiznal, že konečně zjistil, jak dostat ze svého monopostu maximum. "Začíná to dávat smysl," vzkázal po závodě spokojený britský šampion.
Šéf Red Bullu Christian Horner vysvětlil, že za problémy při zastávkách v boxech v Bahrajnu mohl vadný kabelový svazek v boxovém vybavení. Ten způsobil poruchu semaforu, což tým připravilo o cenné sekundy.
Max Verstappen vyjádřil zklamání nad výkonem Red Bullu ve Velké ceně Bahrajnu, kde skončil na šesté pozici, a přiznal, že tým aktuálně nemá na boj o titul. Kvůli technickým problémům a špatnému tempu auta se objevily spekulace o možné změně týmu na konci sezóny.