Carlos Sainz po Velké ceně Miami ostře kritizoval tým Williams za chyby, kvůli kterým podle něj přišel o šanci na lepší výsledek. Nejvíc ho rozčílilo nedodržení týmových pokynů, špatná strategie a kolize s Hamiltonem těsně před cílem.
V předposlední zatáčce před cílem Velké ceny Miami došlo ke srážce mezi Carlem Sainzem a Lewisem Hamiltonem, což odráželo napětí, které mezi nimi panovalo nejen na trati, ale i v jejich emocích. Zatímco Hamiltonova rádiová kritika Ferrari plnila titulky, frustrace Carlose Sainze zůstala dlouho nepovšimnuta, až dokud se Španěl rozhodl otevřeně promluvit, informuje Sky Sports.
„Jestli mi do vysílačky řeknou, že nebudeme mezi sebou bojovat a budeme spolupracovat, a pak mě kolega předjede… jako jezdec si připadáte jako idiot, bezmocný,“ řekl Sainz po závodě. Narážel tím na moment, kdy ho týmový kolega Alexander Albon předjel, ačkoli měl podle domluvy zůstat za ním. „Hrajete si na dobráka, stejně jako v Džiddě, a pak se vám to vrátí tímhle způsobem.“
Kořeny frustrace sahaly ale hlouběji než k jednomu předjetí. Už v sobotním sprintu došlo k chybě, Williams nasadil Sainzovi jeho poslední sadu nových středně tvrdých pneumatik, a navíc si jezdec při stíhací jízdě poškodil auto kontaktem se zdí. Do hlavního závodu tak šel s poškozenou podlahou a bez čerstvých gum, což ho postavilo do zjevné nevýhody oproti Albonovi.
Navzdory slušné kvalifikaci (6. a 7. místo) se napětí začalo stupňovat hned po startu. Sainz při vyhýbání se Landu Norrisovi lehce ťukl do Albonova zadního kola, a i když byl Albonův vůz nepoškozený, Sainzovo auto utrpělo citelnou ztrátu přítlaku. Přesto se Sainz dostal dopředu a žádal tým o jasnou týmovou strategii: „Pojďme dopředu, chlapi. Takhle si jen škodíme.“
Jenže Albon se nehodlal držet zpátky a když tým oznámil, že má kvůli technickému problému držet odstup, byl už v tu chvíli v manévru předjetí. Sainz byl v šoku: „Řekli jste mi, že má instrukce. Tohle si neděláme.“
Napětí mezi Sainzem a boxovou stěnou tím ale neskončilo. Když později neúmyslně zkrátil šikanu, tým mu přikázal zpomalit o další tři desetiny sekundy, přestože už předtím ubral. Kvůli tomu přišel o pozice vůči Leclercovi i Hamiltonovi a právě na něj se v závěru pokusil o riskantní útok, který vyústil v kontakt.
Ani po závodě se napjatá atmosféra nezměnila. Carlos Sainz do vysílačky prohlásil: „Takhle nezávodím. Ztratil jsem důvěru ve všechno.“ Šéf týmu James Vowles zareagoval osobně: „Rozumím ti, Carlosi. Musíme si to interně vyjasnit a souhlasím, že se musíme zlepšit v komunikaci. I tak ti děkuji, že jsi s poškozeným autem dovezl body.“
Albon později potvrdil, že pokyn k držení pozice dostal až ve chvíli, kdy už byl v akci – ale pro Sainze to byla slabá útěcha. Obzvlášť v kontextu toho, že Williams už směřuje vývoj k sezoně 2026 a každá šance na dobrý výsledek může být na dlouho poslední.
„S čerstvou sadou gum a bez poškození bych bojoval o páté místo taky,“ uzavřel Sainz. „Ale tentokrát jsme prostě nevyužili potenciál auta. Moc chyb. Příště to musíme zvládnout líp – protože pokud máme rychlé auto, chci být ten, kdo to zužitkuje.“
Carlos Sainz po Velké ceně Miami ostře kritizoval tým Williams za chyby, kvůli kterým podle něj přišel o šanci na lepší výsledek. Nejvíc ho rozčílilo nedodržení týmových pokynů, špatná strategie a kolize s Hamiltonem těsně před cílem.
Lewis Hamilton a Ferrari poutali v Miami pozornost spíše negativně. Britův frustrovaný rádiový projev zastínil jeho výkon a otevřel otázky ohledně týmové strategie.
Spekulace o možném odchodu Maxe Verstappena z Red Bullu neutichají. Helmut Marko sice dříve nevyloučil, že by čtyřnásobný mistr světa mohl tým opustit, teď ale situaci vidí klidněji a věří, že jezdec zůstane až do roku 2026.
Lando Norris v podcastu zavzpomínal na dětství a zdůraznil, že klíčem k jeho úspěchu ve Formuli 1 byla přísná, ale podpůrná výchova s důrazem na disciplínu a hodnoty. Jeho láska k závodění začala u videoher, ale k výsledkům ho dovedla hlavně tvrdá práce a pokora.
Šéf McLarenu Andrea Stella ocenil Oscara Piastriho za mimořádnou vyzrálost a práci s pneumatikami, kterou podle něj zvládá jako ostřílený matador. Mladý Australan tak potvrzuje, že McLaren v něm našel klíčového muže pro budoucnost.
Flavio Briatore označil rezignaci Olivera Oakse za nečekanou a přiznal, že výměna Doohana za Colapinta byla nezbytná. Podle kritiků tím ale Alpine jen dál potvrzuje, že sportovní vize ustupují zákulisnímu vlivu a tlaku sponzorů, přičemž Briatore zůstává skrytým šéfem.
Soupeři McLarenu vyjádřili obavy ohledně toho, jak stáj pracuje s teplotami zadních pneumatik, což vyvolalo podezření z možného technického triku. FIA ale nyní učinila přítrž všem spekulacím a situaci definitivně uzavřela.
Carlos Sainz starší zvažuje kandidaturu na prezidenta FIA poté, co jej k tomu vyzvaly vlivné osobnosti motorsportu nespokojené se současným vedením. Mohammed Ben Sulayem čelí rostoucí kritice kvůli sérii kontroverzí a odchodů klíčových funkcionářů.
Lewis Hamilton prožil ve Ferrari napjatý víkend. Po sporné týmové režii, váhavém rozhodování a frustraci v rádiové komunikaci se rozhodl osobně uklidnit šéfa Frederica Vasseura. „Nebudu se omlouvat za to, že jsem bojovník,“ vzkázal po závodě. Vasseur jeho emoce chápe.
Argentinský jezdec Franco Colapinto nastoupí do závodního vozu Alpine už při nadcházející Velké ceně Emilia Romagna. Tým se sídlem v Enstone ho povýšil z pozice rezervního jezdce, aby nahradil Jacka Doohana, který odstartoval sezónu.
James Oakes opouští pozici šéfa týmu Alpine F1 po pouhých šesti závodech sezony 2025. Jeho nečekaný odchod naznačuje, že tým se i nadále potýká s problémy, a to jak na trati, tak v zákulisí vedení.
Lewis Hamilton v reakci na své emotivní rádiové výstupy během závodů vysvětlil, že nejde o známku frustrace, ale důkaz, že v sobě stále má vášeň a odhodlání vítězit. Podle něj právě tyto spontánní reakce ukazují, že i po letech v šampionátu mu na výsledcích záleží stejně intenzivně jako na začátku kariéry.