Stáj z Faenzy využila shakedown na okruhu Enza a Dina Ferrariho, kde Juki Tsunoda a Isack Hadjar absolvovali 200 km za volantem nového VCARB 02. Tento monopost, výrazně inspirovaný technologiemi Red Bullu z Milton Keynes, má ambici prosadit se ve středu startovního pole.
Tým Racing Bulls (bývalé Minardi - Toro Rosso - Alpha Tauri - Visa Cash App RB) prochází zásadní restrukturalizací, která zahrnuje rozšíření kampusu v Milton Keynes, kde se buduje nový aerodynamický tunel a zázemí pro výrobu motorů Red Bull Powertrains na rok 2026. Uvedl to italský web Motorsport.
Nový monopost VCARB 02 vznikl v Buckinghamshire, ale jeho výroba probíhá ve Faenze. Design vozu výrazně odráží vliv Red Bullu – od technologií až po aerodynamiku vyvíjenou v Bedfordu. Bílý lak přináší vizuální kontrast ke stávajícím týmovým barvám a odráží technickou spolupráci s hlavním týmem.
Technická spolupráce s Red Bullem pomáhá Racing Bulls nejen zrychlit vývoj, ale také optimalizovat rozpočtové výdaje. Kromě současného VCARB 02 už tým pracuje na monopostu pro rok 2026, který přinese nové revoluční předpisy a pohonnou jednotku od RBPT namísto Hondy.
Nový vůz přebírá klíčové prvky z mistrovského RB20, zejména přední zavěšení typu push-rod a zadní pull-rod, přičemž celá zadní část pochází přímo z Milton Keynes – včetně motoru, převodovky a odpružení. Tým vedený Jodym Eggintonem se však rozhodl vyhnout složitému chladicímu systému RB20, který se ukázal jako problematický.
VCARB 02 představuje výrazný posun oproti loňskému vozu, i když se Racing Bulls stále nachází na osmém místě Poháru konstruktérů namísto očekávaného středu pole. První rendery monopostu zveřejněné při slavnostní show 75 let F1 v Londýně skrývaly některé detaily, ale snímky ze shakedownu v Imole ukázaly plošší příď inspirovanou Red Bullem. Nové aerodynamické prvky, včetně předního křídla s pružnými klapkami, naznačují, že tým se snaží přiblížit konceptům úřadujícího šampiona.
Regulační změny FIA ohledně aerodynamické elasticity ovlivní vývoj vozu, což vedlo ke změně tvaru bočních přepážek a přidání nových kanálů pro lepší proudění vzduchu. Racing Bulls se také zaměřil na přepracování boční části a ústí chladiče, které nyní využívá populární P-koncept známý z Red Bullu a Ferrari. Asymetrický design chladičových vstupů a propracovanější práce s dynamikou tekutin svědčí o snaze maximalizovat výkon vozu při zachování stabilní aerodynamické efektivity.
Další změny se týkají airboxu, který dostal hranatější tvar, a zadní části vozu, kde jsou patrné úpravy v chlazení a výstupu horkého vzduchu inspirované RB20. Zadní křídlo s podpěrou monopylonu bylo v Imole testováno v konfiguraci s lžícovitým tvarem, což by mohlo pomoci s optimalizací přítlaku.
Júki Cunoda a nováček Isack Hadjar budou mít v bahrajnských testech možnost ověřit, zda VCARB 02 dokáže splnit ambici bojovat o šesté místo v šampionátu.
Liam Lawson se po návratu k Racing Bulls zatím marně snaží navázat na své dřívější slibné výkony a hledá ztracené tempo i jistotu. Před závodem v Saúdské Arábii stojí před výzvou znovu najít sebevědomí a potvrdit svůj talent v náročné konkurenci.
Lewis Hamilton prohlásil, že si na nový monopost Ferrari postupně zvyká. Šéf týmu Fred Vasseur zároveň zdůraznil, že nejen jezdec, ale i celý tým se musí vzájemně přizpůsobit, aby spolu našli ideální souhru.
Šéf Ferrari Frédéric Vasseur ocenil přístup Lewise Hamiltona po kvalifikaci v Bahrajnu, kde britský jezdec neskrýval zklamání ze svého výsledku. Podle Vasseura právě tato nespokojenost ukazuje Hamiltonovo vítězné nastavení a přispěla k jeho působivému výkonu v závodě, který označil za "velmi silný".
Nový aerodynamický tunel Red Bullu sice vzniká rychleji, než se plánovalo, ale do provozu půjde až v roce 2027. Do té doby musí tým spoléhat na data z trati, protože současný tunel nedokáže přesně simulovat chování vozu.
Martin Brundle naznačil, že v Red Bullu zřejmě nastane čas na zásadní interní diskuse. Po nepřesvědčivém začátku sezony podle něj tým čekají „vážné rozhovory“, které by mohly odhalit hlubší problémy uvnitř úspěšné stáje.
George Russell označil druhé místo v Bahrajnu za důkaz, že Mercedes zvládá i podmínky, které mu dříve nesedly, ale šance na titul podle něj zůstávají malé.
Na začátku kariéry čelil Lewis Hamilton kritice za svůj styl oblékání, dnes je z něj módní ikona paddocku. Každý víkend ve Formuli 1 využívá jako přehlídkové molo a bez ostychu ukazuje svůj cit pro módu i originalitu.
Šéf Ferrari Frédéric Vasseur nehodil Lewise Hamiltona přes palubu. Po slabé kvalifikaci v Bahrajnu mu nabídl podporu a povzbuzení.
Carlos Sainz zažil po slibném začátku v Bahrajnu náročný závod. Po nejlepší kvalifikaci ve službách Williamsu, kde si vybojoval osmou příčku, se během neděle potýkal s nepříznivým vývojem a různými komplikacemi, které mu znemožnily proměnit solidní start v výraznější výsledek.
Lewis Hamilton si z Bahrajnu odvezl dosud nejlepší výsledek ve službách Ferrari. Po startu z devátého místa dojel pátý a sám přiznal, že konečně zjistil, jak dostat ze svého monopostu maximum. "Začíná to dávat smysl," vzkázal po závodě spokojený britský šampion.
Šéf Red Bullu Christian Horner vysvětlil, že za problémy při zastávkách v boxech v Bahrajnu mohl vadný kabelový svazek v boxovém vybavení. Ten způsobil poruchu semaforu, což tým připravilo o cenné sekundy.
Max Verstappen vyjádřil zklamání nad výkonem Red Bullu ve Velké ceně Bahrajnu, kde skončil na šesté pozici, a přiznal, že tým aktuálně nemá na boj o titul. Kvůli technickým problémům a špatnému tempu auta se objevily spekulace o možné změně týmu na konci sezóny.