Toto Wolff zmírnil svůj postoj k chystaným změnám pravidel pro motory v roce 2026 a místo kritiky vyzývá k otevřenosti. Podle něj by měla F1 zvážit úpravy, pokud povedou k lepšímu výsledku pro celý sport.
Téma změny pravidel pro motory roku 2026 opět vzbudilo diskuzi ve Formuli 1. Na nedávném jednání Komise F1 se debatovalo o možnosti snížit výkon elektrické části pohonných jednotek, což by znamenalo změnu těsně před jednou z největších revolucí v technických předpisech poslední dekády. Ačkoli se očekávalo hlasování, k tomu nakonec nedošlo, protože pro schválení změny bylo potřeba souhlasu čtyř z pěti výrobců motorů, informuje Sky.
Původní návrh počítal s tím, že výkon elektromotoru bude snížen ze 350 kW na 200 kW, což by změnilo poměr mezi spalovacím a elektrickým pohonem z plánovaného 50:50 na 60:40 ve prospěch spalovacího motoru. Tento krok měl zmírnit obavy z přehnaného rekuperování energie a zlepšit závodní podívanou, která by jinak mohla trpět nadměrným „lift and coast“ stylem jízdy. Podle Christiana Hornera z Red Bullu se téma rekuperace energie řeší již několik let a změna by mohla přispět ke zlepšení závodů, aniž by se zasahovalo do konstrukce motorů.
Toto Wolff, jenž původně označil návrh za „vtip“, nyní zaujímá smířlivější postoj. Podle něj je důležité zůstat flexibilní, i když připouští, že není jednoduché měnit pravidla takto pozdě, zvláště když noví hráči jako Audi či znovu přítomná Honda se připravují podle původních specifikací. Wolff zdůrazňuje, že změny nejsou potřeba na úrovni hardwaru, stačily by softwarové úpravy.
Velkým tématem zůstává také hmotnost vozů. Nová pravidla stanovují minimální hmotnost na 768 kg, což je o 32 kg méně než u současných vozů. Záměrem FIA je zlepšit ovladatelnost a atraktivitu závodění. Christian Horner však varuje, že těžší motory a nové požadavky budou znamenat extrémně náročnou výzvu pro všechny týmy, protože šetření váhy je v F1 velmi nákladné a každý kilogram navíc znamená ztrátu zhruba tří desetin na kolo.
Wolff ale s cílem FIA souhlasí a připomíná, že všechny týmy budou čelit stejným výzvám. Změny považuje za nutný první krok k oživení sportu a větší dynamice na trati. Podle něj je důležité najít rovnováhu mezi zájmy jednotlivých týmů a tím, co je nejlepší pro Formuli 1 jako celek.
S blížícím se rokem 2026 zůstává jasné, že debata o podobě nové éry Formule 1 ještě neskončila. Klíčem bude sladit konkurenceschopnost, technickou proveditelnost a atraktivitu závodění a zároveň neztratit důvěru nových výrobců, kteří se na tuto novou kapitolu připravují.
Sergio Pérez zůstává středem pozornosti. O jeho služby pro rok 2026 usilují kromě Cadillacu, Aldalší dva týmy a návrat na startovní rošt je reálnou možností.
Toto Wolff zmírnil svůj postoj k chystaným změnám pravidel pro motory v roce 2026 a místo kritiky vyzývá k otevřenosti. Podle něj by měla F1 zvážit úpravy, pokud povedou k lepšímu výsledku pro celý sport.
Oscar Piastri letos udělal výrazný výkonnostní skok díky zásadnímu zlepšení v práci s pneumatikami. Podle šéfa McLarenu Andrey Stelly je právě tato dovednost klíčová pro jeho schopnost držet krok s elitou.
Alpine se znovu ocitá v chaosu, po rezignaci šéfa týmu přichází i dočasná výměna jezdců, kdy Jacka Doohana nahrazuje Franco Colapinto. Oficiálně jde o výměnu, neoficiálně o peníze, sponzory a rostoucí nejistotu kolem budoucnosti týmu ve Formuli 1.
Carlos Sainz po Velké ceně Miami ostře kritizoval tým Williams za chyby, kvůli kterým podle něj přišel o šanci na lepší výsledek. Nejvíc ho rozčílilo nedodržení týmových pokynů, špatná strategie a kolize s Hamiltonem těsně před cílem.
Lewis Hamilton a Ferrari poutali v Miami pozornost spíše negativně. Britův frustrovaný rádiový projev zastínil jeho výkon a otevřel otázky ohledně týmové strategie.
Spekulace o možném odchodu Maxe Verstappena z Red Bullu neutichají. Helmut Marko sice dříve nevyloučil, že by čtyřnásobný mistr světa mohl tým opustit, teď ale situaci vidí klidněji a věří, že jezdec zůstane až do roku 2026.
Lando Norris v podcastu zavzpomínal na dětství a zdůraznil, že klíčem k jeho úspěchu ve Formuli 1 byla přísná, ale podpůrná výchova s důrazem na disciplínu a hodnoty. Jeho láska k závodění začala u videoher, ale k výsledkům ho dovedla hlavně tvrdá práce a pokora.
Šéf McLarenu Andrea Stella ocenil Oscara Piastriho za mimořádnou vyzrálost a práci s pneumatikami, kterou podle něj zvládá jako ostřílený matador. Mladý Australan tak potvrzuje, že McLaren v něm našel klíčového muže pro budoucnost.
Flavio Briatore označil rezignaci Olivera Oakse za nečekanou a přiznal, že výměna Doohana za Colapinta byla nezbytná. Podle kritiků tím ale Alpine jen dál potvrzuje, že sportovní vize ustupují zákulisnímu vlivu a tlaku sponzorů, přičemž Briatore zůstává skrytým šéfem.
Soupeři McLarenu vyjádřili obavy ohledně toho, jak stáj pracuje s teplotami zadních pneumatik, což vyvolalo podezření z možného technického triku. FIA ale nyní učinila přítrž všem spekulacím a situaci definitivně uzavřela.
Carlos Sainz starší zvažuje kandidaturu na prezidenta FIA poté, co jej k tomu vyzvaly vlivné osobnosti motorsportu nespokojené se současným vedením. Mohammed Ben Sulayem čelí rostoucí kritice kvůli sérii kontroverzí a odchodů klíčových funkcionářů.