Předsezónní testy ve Formuli 1 trvají pouhé tři dny, což podle některých jezdců není dostatečné. Zatímco inženýři získávají cenná data, piloti mají pocit, že strávili za volantem příliš málo času. Fernando Alonso a Carlos Sainz proto volají po změně a upozorňují na nesrovnalost s jinými vrcholovými sporty.
Předsezónní testy jsou nezbytnou součástí kalendáře Formule 1, ale jejich omezený rozsah vyvolává otázky. Piloti se musí dělit o jediný vůz, což v případě technických problémů nebo zdravotních potíží výrazně omezuje jejich přípravu. Příkladem je situace u Aston Martinu, kde nemoc Lance Strolla ukázala, že současný formát testování nemusí vždy zajistit optimální start do sezóny.
Fernando Alonso se nedomnívá, že současné testování ve Formuli 1 poskytuje dostatečnou přípravu. „Testování v Bahrajnu je velmi omezené. Celou zimu jsem o tom přemýšlel, jak je nespravedlivé, že máme na přípravu mistrovství světa jen jeden a půl dne,“ uvedl Alonso. „Zapomínáme, že minimální příprava je klíčová pro úspěch v F1,“ upozornil během pátečního oběda.
Carlos Sainz se připojil k názoru krajana. Po přestupu do nového týmu během zimní přestávky musel čelit nejen změnám v designu vozu, ale i adaptaci na nový tým, inženýry a pracovní postupy. Kromě omezeného času během předsezónních testů měl k dispozici pouze 100 kilometrů navíc během filmovacího dne, což mu značně zúžilo možnosti přípravy na nadcházející sezónu.
„Je divné, že mám za sebou jen den a půl testování a teď musím jít závodit,“ řekl Sainz, zkušený vítěz čtyř závodů, který nyní závodí už v pátém týmu. „Cítím, že to není dost, je to strašně málo. Až směšně málo".
„Mám pocit, že přesně nevím, kam se pustit s nastavením. Nevím přesně, jak řídit, abych získal ten poslední kousek rychlosti a výkonu,“ dodal.
„Asi to budu muset zjistit v prvních několika závodech, až začnu nasazovat spoustu měkkých pneumatik a nízké palivo,“ řekl Sainz. Podle něj je nejlepší způsob přípravy jezdit na trati s aktuálním autem a Formule 1 by mohla vynaložit více úsilí na zlepšení testování.
„Máme spoustu týmů, které utrácejí nekonečné množství peněz za simulátory, jezdci létají z Monaka do Velké Británie, aby se podívali na simulátor,“ dodal. „A nechápu, proč máme jen tři dny testování, když všechny ty peníze by se mohly investovat do osmi dnů testování. Nežádám příliš, osm nebo deset dní, kdy každý tým si vybere místo, kde bude testovat.“
„Je dobré mít společné testování, to by mělo zůstat, ale navrhoval bych zahrnout počet testovacích dnů do rozpočtového stropu, stejně jako simulátor, a pak nechat na týmech, kam chtějí investovat – zda do simulátoru, nebo do deseti dnů testování, doplnil Sainz.
„Nováčci i týmy by z toho měli prospěch, protože i když jsou simulátory kvalitní, nejsou tak dokonalé, jak si někteří inženýři nebo lidé myslí,“ dodal.
Oscar Piastri ve své třetí sezoně již vede šampionát Formule 1. Na cestě za titulem mu pomáhá Mark Webber, který vkládá do mladého talentu vše, co jemu samotnému kdysi k vysněné koruně chybělo.
Trest pro Maxe Verstappena za incident s Piastrim při Velké ceně Saúdské Arábie rozvířil vášně napříč paddockem. Zatímco část fanoušků i expertů souhlasí s penalizací, Red Bull má jasno – podle Helmuta Marka byl trest přehnaný a nespravedlivý. „Kam měl jako uhnout?“ rozčiluje se poradce rakouské stáje.
Mezinárodní automobilová federace FIA vydala oficiální stanovisko k incidentu, který se týkal Maxe Verstappena během uplynulé Velké ceny Saúdské Arábie.
Od chvíle, kdy Lewis Hamilton oznámil přestup k Ferrari, se mu v letošní sezoně formule 1 nedaří. Sedminásobný mistr světa zatím marně hledá formu – jediným světlejším momentem bylo vítězství ve sprintu v Číně. Jinak se čtyřicetiletý Brit trápí: páté místo v Bahrajnu a sedmé v Saúdské Arábii mu na klidu nepřidaly.
Mercedes po slibném začátku sezony v Džiddě tvrdě narazil, když Russell a Antonelli dojeli až pátý a šestý. Šéf týmu Toto Wolff označil závod za „nejhorší výkon roku“ a tým nyní hledá příčiny propadu tempa.
Lando Norris po závodě v Džiddě upozornil, že McLaren nemá takový náskok, jak si někteří myslí. Britský jezdec navíc poprvé v sezoně přišel o vedení v šampionátu, když ho předstihl týmový kolega Oscar Piastri.
Max Verstappen sice odstartoval do závodu v Džiddě z pole position, ale nakonec se musel spokojit až s druhým místem. Na jeho výsledek měl zásadní vliv trest, který obdržel za incident v úvodním kole s novým lídrem šampionátu Oscarem Piastrim.
Penalizace Maxe Verstappena za neoprávněný zisk výhody po projetí únikové zóny, což umožnilo Oscaru Piastrimu převzít vedení a získat vítězství, se stala zásadním momentem Velké ceny saúdské Arábie. Tento incident vyvolal kontroverze a diskuse, přičemž McLaren CEO Zak Brown považoval penalizaci za zaslouženou.
Jezdec Red Bullu Max Verstappen se v Saúdské Arábii ocitl pod drobnohledem kvůli manévru, který se stal předmětem diskusí.
Po skvělém startu z druhé pozice se Oscar Piastri v první zatáčce dostal bok po boku s Maxem Verstappenem, který však projetím únikovou zónou udržel vedení. Po odmítnutí vrátit pozici obdržel Verstappen pětisekundovou penalizaci, což Piastri využil a slavil vítězství.
Oscar Piastri si vítězstvím v Džiddě připsal třetí triumf v letošní sezoně Formule 1 a poprvé v kariéře převzal vedení v průběžném pořadí. Jezdec McLarenu tak potvrdil svou skvělou formu i vysoké ambice v boji o titul v sezoně 2025.
Jennifer Lopez se při Velké ceně Saúdské Arábie vrátila do prostředí Formule 1 jako speciální host Ferrari a po jedenácti letech opět vystoupila na pódiu v rámci závodního víkendu.