George Russell si udržel druhé místo v Bahrajnu, přestože čelil vyšetřování kvůli možnému neoprávněnému použití DRS. Komisaři nakonec neshledali žádné pochybení.
FIA vysvětlila, proč George Russell z Mercedesu unikl trestu za chybnou aktivaci mechanismu DRS během Velké ceny Bahrajnu. Russell, který se nacházel na druhém místě a výrazně za vedoucím Oscarem Piastrim, začal během závodu čelit elektronickým problémům, včetně ztráty systému brake-by-wire a dalších problémů, které ho rozptylovaly.
Britský jezdec navíc měl problém s transponderem třetí strany, který ho na krátkou dobu posunul na dno výsledkové listiny. Tento problém způsobil, že systém automatické aktivace DRS, který je na voze Mercedes nastaven, se choval chaoticky. V souladu s běžnými postupy povolila FIA Mercedesu použít režim manuálního ovládání, přičemž Russellovi byla doporučena alternativa, tlačítko pro záložní rádio, které zároveň slouží k manuální aktivaci DRS, píše Motorsport.com.
Russell toto tlačítko použil k tomu, aby kontaktoval svého závodního inženýra, ale omylem aktivoval DRS mechanismus, přestože se nenacházel do sekundy za McLarenem Piastriho, což není povoleno. I přesto, že aktivoval DRS, okamžitě se stáhl, aby zpomalil a mechanismus uzavřel, což mu ve výsledku ubralo čas. FIA rozhodla, že vzhledem k tomu, že žádnou sportovní výhodu nezískal, nebude mu udělen trest, a Russell si udržel druhé místo na pódiu.
„V té době měl jezdec problém se systémem brake-by-wire a dalšími elektronickými problémy. Bylo mu doporučeno použít záložní tlačítko v kokpitu, které slouží jako tlačítko pro rádio, ale také jako manuální tlačítko pro aktivaci DRS,“ uvedli komisaři FIA ve svém rozhodnutí.
„Na rovině mezi zatáčkami 10 a 11 se pokusil kontaktovat tým pomocí tohoto tlačítka, ale omylem aktivoval DRS. DRS bylo aktivováno na vzdálenost 37 metrů na rovince dlouhé přibližně 700 metrů. Zatímco zisk činil 0,02 sekundy, ztratil 0,28 sekundy při dalším průjezdu zatáčkou, aby kompenzoval tento čas. To bylo potvrzeno telemetrií.“
FIA se rozhodla, že ačkoliv došlo k technickému porušení pravidel, nejednalo se o získání sportovní výhody, a proto nebyl udělen žádný trest. Russell si tak udržel své druhé místo na pódiu.
Podobné situace se v minulosti již staly, což vytvořilo precedens pro rozhodnutí FIA. Při Velké ceně Ázerbájdžánu v roce 2018, kde Racing Point, Williams a Haas čelily problémům s detekčními zónami, byli všichni jezdci po chybné aktivaci DRS rovněž očištěni od trestů.
Mercedes údajně měsíce pracoval na řešení přehřívání pneumatik. Výkon v Rakousku však ukázal, že problém přetrvává.
Lando Norris potvrdil svůj impozantní vzestup a v Rakousku si připsal už třetí vítězství v sezóně 2025. Ačkoliv jeho triumf nepřišel jako překvapení, svým výkonem nekompromisně dokázal, že patří mezi absolutní špičku. Navíc poslal jasný vzkaz všem, kdo o jeho schopnostech pochybují.
Nové záběry mimo televizní přenos, kde Fernando Alonso vyjel z tratě poté, co Lewis Hamilton při předjíždění v Rakousku přišel „trochu pozdě“. Alonso se tak vyhnul kolizi při Hamiltonově riskantním manévru.
Toto Wolff vyzval italské fanoušky a média, aby dali Fredericu Vasseurovi čas a prostor na práci ve Ferrari. Reagoval tak na rostoucí spekulace o jeho budoucnosti v čele týmu.
Red Bull se i po povýšení Jukiho Cunody stále potýká s problémy na druhém místě, což vyvolává otázky, zda bude muset provést druhou změnu jezdce v tomto roce.
Fanoušci Franca Colapinta vyzvali FIA a Formuli 1, aby odsoudily nenávistné útoky vůči jezdci Alpine. Po incidentu s Oscarem Piastrim v Rakousku čelil Colapinto urážkám i výhrůžkám smrtí.
Tým Williams zažil v Rakousku těžký den, když oba jeho vozy nedokončily závod. Dvojité odstoupení podtrhlo pokračující technické i výkonnostní problémy, které stáj v letošní sezóně trápí.
Lando Norris stáhl náskok týmového kolegy Oscara Piastriho na pouhých 15 bodů. Tím dál potvrzuje svou formu a zajišťuje McLarenu napínavý interní boj o titul.
Ferrari skončilo na Velké ceně Rakouska s Charlesem Leclercem třetí a Lewisem Hamiltonem čtvrtý, přičemž Hamilton během závodu zpochybňoval týmovou strategii. Zástupce šéfa Ferrari Jerome d'Ambrosio však ujistil, že zvolený přístup byl optimální.
Šéf Red Bullu Christian Horner po Velké ceně Rakouska jen stroze komentoval výkon Yukiho Tsunody. Jeho zdrženlivé vyjádření naznačuje, že důvěra v japonského jezdce v týmu slábne.
Po nevydařené domácí Velké ceně Red Bullu Helmut Marko uvedl, že letošní titul s Maxem Verstappenem je velmi nepravděpodobný. Zůstává však otázkou, jak vážné problémy tým skutečně má.
Bernie Ecclestone, bývalý šéf Formule 1, se v Rakousku objevil při slavnostním ceremoniálu, kde předával Prezidentskou medaili vítězi závodu Landu Norrisovi. Tento čestný úkol mu byl svěřen na pozvání prezidenta FIA Mohammeda Ben Sulayema.