Jules Bianchi, kterému bylo tehdy jen 25 let, podlehl osudovým zraněním z nehody v Suzuce. Jeho smrt otřásla světem Formule 1 a přiměla k zásadním změnám v bezpečnosti.
Když dnes Graeme Lowdon, bývalý šéf týmu Marussia, vzpomíná na Julese Bianchiho, nemluví jen o skvělém závodníkovi, informuje PlanetF1.com. Vzpomíná na mladého muže, který měl před sebou velkou budoucnost. Na tichého a pracovitého člověka, který dokázal velké věci v malém týmu. A na jezdce, jehož život tragicky ukončila nehoda během deštivé Velké ceny Japonska.
Jules Bianchi patřil mezi největší talenty své generace. Jako první člen Ferrari Driver Academy nesl naděje Scuderie, že právě on jednou usedne za volant rudého monopostu a naváže na slavnou francouzskou stopu ve Formuli 1. V polovině desátých let se jeho jméno skloňovalo jako budoucí jezdec Ferrari. Měl přirozený talent, technickou vyspělost i mentální klid, tolik potřebný v tvrdém prostředí F1. Jenže osud rozhodl jinak.
Osudný okamžik přišel 5. října 2014 při Velké ceně Japonska. Za silného deště, v podmínkách ovlivněných příchodem tajfunu Phanfone, došlo ke kolizi, která navždy změnila nejen život jeho rodiny, ale také tvář celého sportu. Při odstraňování jiného monopostu mimo trať narazil Bianchi v plné rychlosti do těžké jeřábové techniky a utrpěl závažné poranění mozku. Následky byly katastrofální. Utrpěl difuzní axonální poranění, typ poškození, ze kterého se už nikdy neprobral.
Jules Bianchi zemřel 17. července 2015, jen pár dní před svými šestadvacátými narozeninami. Byl prvním jezdcem od dob Ayrtona Senny, který v důsledku závodní nehody ve Formuli 1 zemřel. Jeho smrt otřásla paddockem a vedla k hlubokým změnám v bezpečnostních protokolech. Právě kvůli němu byl o několik let později zaveden systém halo, který dnes chrání hlavy všech jezdců.
Bianchi byl víc než jen závodníkem. Pocházel z Nice a měl hluboké rodinné vazby na motorsport. Jeho dědeček Mauro byl sám závodníkem. Jules byl pevně spjat s Ferrari, nejen jako chráněnec programu, ale i jako testovací a rezervní jezdec. Jen několik týdnů před svou nehodou nahradil v testech v Silverstonu zraněného Kimiho Räikkönena a zajel nejrychlejší čas dne. V zákulisí se již naplno hovořilo o tom, že přestup do prvního týmu je otázkou času.
Jeho současnost ale patřila Marussii, malému týmu, který tehdy bojoval o přežití. Právě tam se Bianchi výrazně ukázal světu, když v Monaku 2014 dojel na devátém místě a připsal týmu historicky první body. Tento výsledek posunul Marussii v Poháru konstruktérů před Caterham a zaručil přísun finančních prostředků, které mohly rozhodnout o samotné existenci týmu. Byl to výsledek, který měl mnohem větší dopad, než se tehdy na první pohled mohlo zdát.
Jules Bianchi byl také blízkým přítelem a kmotrem současné hvězdy Ferrari Charlese Leclerca. Oba vyrostli v prostředí francouzského motorsportu, spojovala je nejen rodina, ale i sen stát se jednou mistry světa. Kdyby historie probíhala jinak, možná by dnes spolu bojovali o tituly na špici startovního pole.
Bianchi nezanechal stopu jen v tabulkách, ale především v srdcích těch, kdo ho znali. V paddocku byl známý pro svou pokoru, píli a oddanost týmu. Jeho odkaz žije dál nejen v další generaci jezdců, ale i v tom, jak se Formule 1 díky jeho příběhu změnila. Bezpečnější, obezřetnější a stále si vědomá toho, jak tenká může být hranice mezi životem a smrtí.
Jules Bianchi, kterému bylo tehdy jen 25 let, podlehl osudovým zraněním z nehody v Suzuce. Jeho smrt otřásla světem Formule 1 a přiměla k zásadním změnám v bezpečnosti.
Charles Leclerc si při desátém výročí úmrtí Julese Bianchiho připomněl jeho vliv na svou kariéru i osobní život. Byl pro něj nejen kmotrem a přítelem, ale také inspirací, která ho provází dodnes.
Sebastian Vettel je mimo Formuli 1 už tři sezóny a kolem jeho návratu dlouho panovaly spekulace. Nyní učinil konečné rozhodnutí ohledně možného comebacku.
Před deseti lety nás navždy opustil Jules Bianchi. Zemřel na následky zranění z Velké ceny Japonska 2014, která navždy změnila Formuli 1.
Nico Hülkenberg věří, že tým Kick Sauber se stává vážným hráčem ve středu pole. Jak uvedl, od zavedení klíčových vylepšení ve Španělsku tým nepřetržitě zrychluje a získává na sebedůvěře i výkonnosti.
Šéf McLarenu Andrea Stella představil plány na technické vylepšení po testech na Silverstonu. Tým doufá, že novinky pomohou zvýšit výkon a konkurenceschopnost vozu.
Lewis Hamilton se zapojil do práce ve Ferrari, aby pomohl vyřešit zásadní slabinu vozu SF-25. Tým doufá, že díky jeho zkušenostem najde cestu k lepším výkonům.
Franco Colapinto zažívá složitý rok 2025, kdy místo očekávaného průlomu čelí nejistotě ohledně své budoucnosti v Alpine. Neustálé spekulace kolem sedačky mu komplikují cestu vzhůru.
Charles Leclerc byl po kvalifikaci na Velkou cenu Velké Británie na sebe velmi naštvaný. Podle něj jeho výkon výrazně zaostal za očekáváním.
Oscar Piastri získal podporu od bývalého pilota F1 Jolyonna Palmera po penalizaci, která ho na Silverstonu připravila o vítězství. Palmer označil trest za příliš přísný a Piastriho manévr za férový.
Ferrari prožívá těžkou sezonu a italská média hlásí rostoucí tlak na šéfa týmu Freda Vasseura. Výsledky zaostávají za očekáváními, což vyvolává spekulace o nutnosti změn v řízení stáje. Vasseur tak čelí výzvě, jak tým rychle vrátit zpět na vrchol.
Red Bull má ve svých řadách talentovaného Arvida Lindblada, který se poprvé objevil ve světě F1 po boku Maxe Verstappena v Silverstonu. Mladý jezdec z F2 tak udělal významný krok směrem k možné budoucnosti v královně motorsportu.