Po zavedení nové specifikace motorů v roce 2026 by se mohla Formule 1 zaměřit na možnost návratu motorů V10, které zmizely z F1 po roce 2005. Tento návrh vyvolává mezi jezdci odlišné názory.
Po přechodu na novou specifikaci motorů V6 a hybridního pohonu v poměru 50/50 mezi spalovacím motorem a elektrickou energií v roce 2026 by mohla Formule 1 přistoupit k dalšímu zásadnímu kroku, jak naznačil prezident FIA Ben Sulayem a CEO F1 Stefano Domenicali již minulý rok. Tentokrát se mluví o návratu motorů V10, které zmizely po roce 2005. Fernando Alonso je posledním jezdcem současného pole, který s nimi zažil vítězství, když s V10 vybojoval svůj první titul mistra světa proti Kimimu Räikkönenovi. Ovšem návrat těchto motorů není příliš pravděpodobný, minimálně do let 2030–2039, informuje deník Marca.
Nikolas Tombazis, ředitel pro monoposty FIA, na tiskové konferenci v Šanghaji nevyloučil možnost návratu V10. "Měli bychom se zaměřit na otázku, zda chceme v budoucnu změnit typ motoru. To je klíčová otázka pro budoucnost sportu," uvedl.
Pokud by byla odpověď pozitivní, otevřela by se otázka, co se bude dít v přechodném období. Tombazis dodal, že zjednodušení motorů a snížení nákladů jsou v současnosti důležitými faktory, a že současné motory jsou příliš nákladné. "Progres v oblasti udržitelných paliv naznačuje, že motory by mohly být jednodušší. To je něco, co se diskutuje s výrobci pohonných jednotek," upřesnil Tombazis.
Alonso se k návrhu vrátil s určitou opatrností. "Je těžké se k tomu vyjádřit. Nejsem si jistý," přiznal. "Miluji éru motorů V10 a V8, ten zvuk, ale nyní žijeme v jiném světě, máme motor, který spotřebuje jen třetinu paliva ve srovnání s těmi minulými," řekl. Podle něj je těžké vracet se k něčemu, co patří do minulosti. "Nemůžeme ignorovat současnost. Máme skvělý motor, který je efektivní," dodal. "Je to rozhodnutí pro FIA a FOM. Jako piloti chceme ten nejrychlejší vůz, nezáleží na tom, jaký motor v něm je. Je těžké si představit, že bychom se vrátili k něčemu, co by nás vrátilo zpět," uzavřel Alonso.
Lewis Hamilton naopak vyjádřil více optimismu ohledně návratu motorů V10. "Není tajemstvím, že V6 nikdy nezněly skvěle. Když jsem poprvé přišel na závod F1 v roce 1996, vzpomínám si, jak jsem cítil vibrace při průjezdu Michaela Schumachera," řekl Hamilton. "Pokud bychom se mohli vrátit k těmto motorům se skvělým zvukem a zároveň udrželi udržitelnost, proč ne?" dodal. Hamilton se rovněž vyjádřil k přechodu z V10 na V6: "Byl to zajímavý krok. Pokud bychom se zaměřili více na udržitelná paliva, myslím, že by to bylo lepší," uzavřel.
Diskuze o návratu motorů V10 do F1 je tedy otevřená a jak vidno, rozdílné názory mezi jezdci ukazují, že toto téma není zdaleka uzavřeno.
Sergio Pérez zůstává středem pozornosti. O jeho služby pro rok 2026 usilují kromě Cadillacu, Aldalší dva týmy a návrat na startovní rošt je reálnou možností.
Toto Wolff zmírnil svůj postoj k chystaným změnám pravidel pro motory v roce 2026 a místo kritiky vyzývá k otevřenosti. Podle něj by měla F1 zvážit úpravy, pokud povedou k lepšímu výsledku pro celý sport.
Oscar Piastri letos udělal výrazný výkonnostní skok díky zásadnímu zlepšení v práci s pneumatikami. Podle šéfa McLarenu Andrey Stelly je právě tato dovednost klíčová pro jeho schopnost držet krok s elitou.
Alpine se znovu ocitá v chaosu, po rezignaci šéfa týmu přichází i dočasná výměna jezdců, kdy Jacka Doohana nahrazuje Franco Colapinto. Oficiálně jde o výměnu, neoficiálně o peníze, sponzory a rostoucí nejistotu kolem budoucnosti týmu ve Formuli 1.
Carlos Sainz po Velké ceně Miami ostře kritizoval tým Williams za chyby, kvůli kterým podle něj přišel o šanci na lepší výsledek. Nejvíc ho rozčílilo nedodržení týmových pokynů, špatná strategie a kolize s Hamiltonem těsně před cílem.
Lewis Hamilton a Ferrari poutali v Miami pozornost spíše negativně. Britův frustrovaný rádiový projev zastínil jeho výkon a otevřel otázky ohledně týmové strategie.
Spekulace o možném odchodu Maxe Verstappena z Red Bullu neutichají. Helmut Marko sice dříve nevyloučil, že by čtyřnásobný mistr světa mohl tým opustit, teď ale situaci vidí klidněji a věří, že jezdec zůstane až do roku 2026.
Lando Norris v podcastu zavzpomínal na dětství a zdůraznil, že klíčem k jeho úspěchu ve Formuli 1 byla přísná, ale podpůrná výchova s důrazem na disciplínu a hodnoty. Jeho láska k závodění začala u videoher, ale k výsledkům ho dovedla hlavně tvrdá práce a pokora.
Šéf McLarenu Andrea Stella ocenil Oscara Piastriho za mimořádnou vyzrálost a práci s pneumatikami, kterou podle něj zvládá jako ostřílený matador. Mladý Australan tak potvrzuje, že McLaren v něm našel klíčového muže pro budoucnost.
Flavio Briatore označil rezignaci Olivera Oakse za nečekanou a přiznal, že výměna Doohana za Colapinta byla nezbytná. Podle kritiků tím ale Alpine jen dál potvrzuje, že sportovní vize ustupují zákulisnímu vlivu a tlaku sponzorů, přičemž Briatore zůstává skrytým šéfem.
Soupeři McLarenu vyjádřili obavy ohledně toho, jak stáj pracuje s teplotami zadních pneumatik, což vyvolalo podezření z možného technického triku. FIA ale nyní učinila přítrž všem spekulacím a situaci definitivně uzavřela.
Carlos Sainz starší zvažuje kandidaturu na prezidenta FIA poté, co jej k tomu vyzvaly vlivné osobnosti motorsportu nespokojené se současným vedením. Mohammed Ben Sulayem čelí rostoucí kritice kvůli sérii kontroverzí a odchodů klíčových funkcionářů.