Před startem sezóny 2025 ve Formuli 1 vzbudila FIA rozruch svými kroky k omezení jezdců, které vyvolaly bouřlivé reakce v paddocku. Zároveň se objevují spekulace o možném návratu ikonických motorů V10, což by mohlo změnit dynamiku celého šampionátu a přilákat zpět některé velké hráče.
Sezóna 2025 Formule 1 odstartuje 16. března Velkou cenou Austrálie, přičemž půjde o poslední rok současných technických pravidel. Týmy se už nyní připravují na revoluční změny v roce 2026, kdy dojde k masivnímu přepracování motorů i podvozků. FIA však hledí ještě dál a plánuje nové předpisy pro rok 2030.
Kvůli dlouhým vývojovým cyklům pohonných jednotek musí řídící orgán F1 už nyní přemýšlet nad tím, jaké technologie budou v budoucnosti využívány. Diskuze se vedou o dalším směřování hybridních systémů, ale také o možném návratu k atmosférickým motorům, které by změnily charakter závodů.
Prezident FIA Mohammed Ben Sulayem nedávno naznačil, že Formule 1 by mohla zvážit návrat motorů V10 v roce 2030. Tento krok by mohl být způsobem, jak si FIA získat zpět fanoušky poté, co se ocitla pod kritikou kvůli zásahům do pravidel a omezení chování jezdců.
Podle webu The Race zvažuje FIA možnost návratu legendárního výrobce motorů Cosworth do Formule 1 prostřednictvím zavedení pohonných jednotek V10 od roku 2030. Řídící orgán F1 stále vyhodnocuje různé možnosti budoucích pravidel pro motory a vyloučena není ani varianta s atmosférickými motory.
Přechod na V10 by mohl výrazně snížit náklady spojené s vývojem a výrobou motorů, což by usnadnilo vstup novým či nezávislým výrobcům. Tento krok by mohl přinést konkurenceschopnější prostředí a zároveň přitáhnout zpět ikonické značky, které se v minulosti v F1 angažovaly.
Cosworth byl posledním nezávislým dodavatelem motorů v F1, když v šampionátu naposledy působil v roce 2013. Potenciální změna pravidel by tak mohla otevřít dveře jeho návratu a oživit atmosférickou éru závodění, kterou mnoho fanoušků stále nostalgicky vzpomíná.
Cosworth se stáhl z Formule 1 po roce 2013, když odmítl éru 1,6litrových V6 turbo-hybridních motorů, které byly zavedeny v roce 2014. Přesto uvažoval o návratu před sezónou 2021, kdy se měnila pravidla. Od té doby se k výrobě motorů pro F1 připojili pouze čtyři velcí výrobci – Mercedes, Ferrari, Renault a Honda – zatímco Audi se přidá v roce 2026.
Prezident FIA Mohammed Ben Sulayem nyní otevřeně hovoří o možném návratu motorů V10 v roce 2030 jako o cestě, jak přilákat nezávislé výrobce jako Cosworth. Tento legendární konstruktér zaznamenal v minulosti řadu úspěchů, zejména s motorem DFV V8 ve spolupráci s Fordem, který mezi lety 1967 a 1983 pomohl vyhrát 10 titulů konstruktérů a 13 jezdeckých titulů.
FIA si uvědomuje riziko spoléhání se pouze na velké automobilky a chce zkoumat různé možnosti motorových pravidel pro budoucnost. Ben Sulayem zdůraznil, že Formule 1 by měla zvážit motory V10 poháněné udržitelným palivem, aby kombinovala ikonický zvuk s moderními ekologickými požadavky. Přesto se pravidla pro rok 2030 stále nacházejí v rané fázi vývoje.
Šéf McLarenu naznačil, že výběr Liama Lawsona místo Yuki Tsunody pro letošní sezónu mohl být pro Red Bull nesprávným rozhodnutím.
Eddie Jordan, bývalý majitel týmu Formule 1, zemřel ve věku 76 let po dlouhém boji s rakovinou močového měchýře a prostaty. Zakladatel týmu Jordan F1, který dosáhl historických úspěchů v 90. letech, byl po prodeji týmu známý komentátor a podnikatel, jehož smrt zasáhla motorsport i širší veřejnost.
Kimi Antonelli, mladá naděje italského motorsportu, si na své debutové Velké ceně Austrálie ve Formuli 1 zajistil místo mezi bodujícími. Jeho působivý výkon ukázal, že je připravený čelit výzvám nejprestižnějších závodních sérií.
Velká cena Číny se vrací s osmnáctým ročníkem a hned od startu přináší neobvyklé výzvy. Týmy, jezdci i Pirelli se budou muset rychle přizpůsobit zcela přepracované trati, přičemž na analýzu změn jim zůstane pouhá hodina volného tréninku.
Šéf McLarenu Zak Brown se otevřeně vyjádřil k svému skutečnému postoji vůči Christianu Hornerovi, šéfovi Red Bullu. V době rostoucího napětí mezi týmy v šampionátu tak nabírá jejich vzájemný vztah na důležitosti.
Několik týmů Formule 1 čelilo logistickým komplikacím, které zpozdily přepravu materiálu na Velkou cenu Číny, což mělo vliv na jejich přípravy. Stáje jako McLaren, Mercedes, Red Bull a Aston Martin obdržely své náklady až ve středu odpoledne, což znamenalo, že mohly začít sestavovat své monoposty až po plánovaném termínu a tím došlo k narušení jejich běžného harmonogramu před závodním víkendem.
Sergio Pérez se ještě nesmířil s koncem své kariéry ve Formuli 1. Mexický pilot plánuje návrat na startovní rošt v roce 2026, kdy chce opět bojovat o pozice mezi nejlepšími.
McLaren si v Melbourne zajistil skvělý výsledek a vyslal jasný signál – letos chce být prvním týmem, který dokáže prolomit nadvládu konkurence ve Formuli 1.
Lewis Hamilton si debut ve Ferrari představoval úplně jinak. V Melbourne se trápil, nestačil na špičku a nakonec bral jen desáté místo.
Po náročné Velké ceně Austrálie, kde oba vozy Haas trpěly slabým tempem, vyjádřil Esteban Ocon překvapení nad výkonem týmu. Šéf Ayao Komatsu nyní čelí výzvě identifikovat příčiny problémů, včetně špatných výsledků v kvalifikaci a komplikací u debutujícího Ollie Bearmana.
FIA zavádí novou směrnici TD055A, která zpřísňuje pravidla pro kontrolu aerodynamických prvků. Tento krok reaguje na problémy z loňské sezóny a má zajistit spravedlivější podmínky pro všechny týmy.
Charles Leclerc hodnotil obtížný start do sezóny 2025 po závodě v Austrálii, kde skončil na osmé příčce. Uvedl, že Ferrari musí zaměřit pozornost na dvě klíčové oblasti, které budou rozhodující pro zlepšení výkonu týmu v dalších závodech.