Příchod Lewise Hamiltona do Ferrari a jeho snaha přizpůsobit se novému prostředí patří mezi největší témata letošní přestávky ve Formuli 1.
Tisíce fanoušků se přišly podívat na první jízdu Lewise Hamiltona ve Fioranu, čímž odstartovaly jeho novou kapitolu v barvách Ferrari.
Britský jezdec bude pod drobnohledem i při předsezónních testech v Bahrajnu, kde se bude muset podělit o tři dny jízd se svým týmovým kolegou Charlesem Leclercem. Ačkoli oba dostanou stejný čas na trati, Leclercova zkušenost s týmem mu může na začátku sezóny poskytnout výhodu.
Pro Hamiltona bude klíčové co nejrychleji se adaptovat na nové prostředí a vytvořit si pevné vazby se svými novými inženýry a mechaniky.
Po 12 letech u Mercedesu dokonale znal každý detail svého bývalého týmu, ale nyní musí proniknout do odlišné kultury Ferrari a zároveň si získat respekt vášnivých tifosi.
Historie ukazuje, že to ani největší hvězdy v Maranellu neměly vždy snadné – příkladem je Michael Schumacher, který se postupně stal legendou Ferrari, ale na začátku své cesty musel překonat skepsi a tlak okolí.
Lewis Hamilton si získává fanoušky Ferrari nejen svým talentem, ale i gesty, která ukazují jeho snahu zapadnout do týmu. Nedávno se objevilo video, na kterém Hamilton oslovil zaměstnance Ferrari v italštině, což vyvolalo bouřlivé ovace. Čtením projevu ze svého telefonu dal jasně najevo, že se chce co nejrychleji stát součástí legendární stáje.
"Děkuji vám všem za vaše vřelé přijetí," řekl sedminásobný mistr světa. "Jsem rád, že s vámi mohu začít toto nové dobrodružství ve Ferrari. Vždy bylo mým snem být součástí tohoto týmu. Nemůžu se dočkat, až s vámi budu pracovat. Děkuji vám."
Jeho slova vzbudila nadšení mezi zaměstnanci a fanoušky, kteří ocenili jeho snahu přiblížit se italské kultuře a tradici týmu.
Novinář José M. Zapico upozornil na zajímavý kontrast mezi Lewisem Hamiltonem a Michaelem Schumacherem během jejich působení ve Ferrari. Na sociálních sítích vysvětlil, že Hamiltonův pokus promluvit k zaměstnancům v italštině je něco, co Schumacher nikdy neudělal.
"Schumacher nebyl v Itálii nikdy oblíben. Po svém odchodu z Ferrari si ho více vážili, říkali mu 'Němec' a 'Sochmacher', což je velmi ošklivé říkat," uvedl Zapico. "Byl kritizován za to, že nikdy nemluvil ani slovo italsky. Lewisi, dal si tu práci a alespoň si to přečetl na svém iPhonu." Tento rozdíl může Hamiltonovi pomoci rychleji si získat srdce tifosi.
Podle zprávy ESPN z roku 2001 byli fanoušci Ferrari vůči Schumacherovi po jeho prvním titulu s týmem zdrženliví, protože ho vnímali jako chladného a odměřeného.
Na kritiku ohledně emocí reagoval slovy: "Nejsem filmová hvězda, buď věci přicházejí přirozeně, nebo ne. Emoce se nemůžete 'naučit'." Přestože byl obviňován z menšího nadšení než jeho týmový kolega Rubens Barrichello, připustil, že Ferrari vždy hluboce cítil – jen to nebylo vždy vidět.
Výmluvné bylo, že Schumacher při odhalení vozu mluvil italsky, což bylo mezi fanoušky pozitivně přijato.
Lewis Hamilton si z této zkušenosti očividně vzal ponaučení a i když se nenaučil italsky plynně, snaha promluvit k týmu v jejich rodném jazyce mu může pomoci získat si srdce tifosi. Nyní doufá, že jeho výkony na trati upevní jeho postavení v nejlegendárnějším týmu Formule 1.
Martin Brundle si myslí, že s náhlým odchodem Christiana Hornera se šance Maxe Verstappena na setrvání v týmu Red Bull výrazně zvýšily. Podle něj může tato změna přinést Verstappenovi větší pocit stability a klidu.
Ari Luyendyk obdivuje talent i vyrovnanost Maxe Verstappena ve Formuli 1. Rád by ho jednou viděl závodit i v IndyCar, kde by podle něj mohl ukázat svou univerzálnost.
Šéf McLarenu Zak Brown nepovažoval odvolání Christiana Hornera z čela Red Bullu za žádné překvapení. Podle něj události směřovaly k tomuto kroku už delší dobu, a Brown tak naznačil, že situaci u konkurence bedlivě sledoval a vnímal známky napětí, které k rozhodnutí mohly vést.
Po suverénním vítězství ve Velké ceně Velké Británie McLaren rozhodně neusíná na vavřínech. Tým z Wokingu jasně naznačuje, že letošní forma není náhoda a do Belgie vyráží s cílem potvrdit, že patří mezi hlavní hráče sezony 2025 a nechce polevit ani po letní přestávce.
Juan Pablo Montoya označil konkrétní „moment hlouposti“, který podle něj ukončil kariéru Daniela Ricciarda ve Formuli 1. Tento okamžik podle něj stál Ricciarda šanci na návrat mezi nejlepší.
Alan Permane přiznal, že po svém jmenování šéfem týmu Racing Bulls pocítil mimo jiné i šok. Zkušený inženýr se tak nečekaně ujímá vedení ambiciózní sesterské stáje Red Bullu.
Zak Brown připisuje úspěchy McLarenu v různých závodních sériích efektivní delegaci pravomocí a silnému vedení. Pod jeho vedením tým funguje díky jasnému rozdělení rolí a pevnému zaměření na společný cíl vítězství.
Lewis Hamilton uvedl, že už nyní spolupracuje s Ferrari na voze pro rok 2026. Chce, aby nový monopost nesl část jeho "DNA" a odrážel jeho závodní filozofii.
Nizozemský jezdec přijímá změny plánované pro rok 2026 s chladnou hlavou a bez emocí. Zatímco jiní vyjadřují nadšení či obavy, on si zachovává odstup a vyčkává, jak se nová pravidla projeví v praxi.
Charles Leclerc je zaskočen tím, že jeho tradičně silné kvalifikace mu v roce 2025 přestaly vycházet. I přes snahu najít příčinu zůstává důvod neúspěchu nejasný.
Andy Cowell potvrdil, že vývoj pohonné jednotky Honda pro sezonu 2026 postupuje dle plánu a testování probíhá jak v Japonsku, tak v britském Silverstonu. Zároveň označil partnerství za klíčový krok k proměně Aston Martinu v plnohodnotný tovární tým.
Liam Lawson připouští, že jezdci Formule 1 často využívají mezer v pravidlech ve svůj prospěch. Zároveň vyzývá k jejich zpřísnění, aby se zvýšila férovost na trati.