Lewis Hamilton si ve svém premiérovém závodním víkendu za Ferrari připsal první triumf ve sprintu Velké ceny Číny, ale radost mu dlouho nevydržela – v hlavním závodě byl diskvalifikován kvůli technickému prohřešku.
Lewis Hamilton nezažívá hladký vstup do sezóny ve Ferrari. Po nevyužité strategické příležitosti v proměnlivých podmínkách v Melbourne se ukazuje, že tým i jezdec stále hledají optimální souhru.
V Austrálii Brit strávil značnou část závodu diskuzí se svým inženýrem Riccardem Adamim, kterého žádal, aby omezil množství sdělovaných informací. Podle experta Petera Windsora se Ferrari mělo těmto problémům věnovat už v předsezónních testech, kde mělo odladit detaily spolupráce.
Tým se v zimní přípravě soustředil na to, aby si Hamilton zvykl na vůz a provozní rutinu závodních víkendů. V Bahrajnu však britský pilot nemohl dokončit delší jízdy kvůli technické závadě, zatímco Charles Leclerc zvládl simulaci závodu na obou směsích pneumatik.
Sám Hamilton v rozhovoru pro Sky Sports přiznal, že při svém angažmá ve Ferrari zatím opakuje některé chyby, které dělal v posledních sezónách u Mercedesu. Tým z Maranella tak čeká ještě hodně práce, aby nová spolupráce začala přinášet kýžené výsledky.
Snaží se sžít s novým prostředím ve Ferrari, ale jeho vstup do sezóny nebyl bez komplikací. Podle jeho vlastních slov se potýkal s podobnými výzvami jako v posledních letech u Mercedesu, kdy se mezi jednotlivými dny měnila rovnováha vozu.
„Po prvním závodě jsem přemýšlel a nedostal jsem se k testu v Abú Zabí. Všichni ostatní jezdci měli možnost otestovat pneumatiky pro rok 2025 a pak, když došlo na test v Bahrajnu, nedostal jsem se ani na svou dlouhou jízdu, protože jsme se porouchali,“ vysvětlil Hamilton. „Takže moje první dlouhá jízda na suchu, 20 kol, byla ve skutečnosti závod China Sprint.“
Také přiznal, že změny nastavení, které tým provedl před hlavním závodem v Číně, nešly správným směrem. „Byl jsem docela spokojený s tím, jak jsem s těmi pneumatikami zacházel, ale v neděli jsme na voze udělali nějaké změny a nebyl to správný směr, což ztížilo kvalifikaci a pak i závod. Ale z těchto dvou týdnů jsme se mohli hodně poučit a mám pocit, že nám to opravdu pomohlo lépe se připravit a posunout se vpřed,“ dodal sedminásobný mistr světa.
Technický ředitel Mercedesu James Allison už dříve uvedl, že tým se snažil odstranit problémy s nevyvážeností mezi jednotlivými dny. „Primárně jsme se zaměřili na to, aby k tomu v roce 2025 už nedocházelo,“ prohlásil. Hamilton však v úvodu sezóny s Ferrari narazil na podobný problém, když podle odborníků neměl dostatek času na pochopení slabých míst modelu SF-25.
Ferrari i Hamilton tak mají před sebou ještě mnoho práce, aby jejich spolupráce přinesla stabilní výkonnost a boj o vítězství v hlavních závodech.
Pneumatiky Pirelli jsou ve Formuli 1 často označovány za „černé umění“ a v Šanghaji to platilo dvojnásob. Na okruhu s vysokou degradací dokonce Pirelli přes noc upravilo minimální startovní tlaky, což přidalo jezdcům další proměnnou do strategie.
Lewis Hamilton přiznává, že se stále učí, jak s pneumatikami pracovat ve Ferrari. „Dostat pneumatiky do správného okna může být problém. Mít je synchronizované je těžké. Můžete mít zadní část v okně a přední ne, takže chcete vjet do první zatáčky se zadní částí mírně pod limitem a skrz zatáčku je zahřát,“ vysvětlil.
Podle Hamiltona je klíčové najít rovnováhu mezi teplotami pneumatik v různých částech okruhu. „Pokud začnete s příliš vysokými teplotami, třetí sektor je často problém. Pokud začnete příliš chladně, máte nestabilitu a ztrácíte čas v prvním sektoru. Pokusit se najít rovnováhu mezi těmito dvěma faktory je skutečná výzva,“ dodal sedminásobný šampion.
Hamiltonovo vítězství ve sprintu naznačilo, že Ferrari dokáže dobře hospodařit s pneumatikami, pokud má volnou trať. To znamená, že pokud se týmu podaří zlepšit výkony v kvalifikaci, může se stát vážným soupeřem McLarenu a Red Bullu v boji o vítězství.
Charles Leclerc a proměnlivé počasí spolu nejdou dohromady. V nejistých podmínkách často chybuje nebo ztrácí tempo, což ho stojí cenné výsledky. Po Velké ceně Velké Británie sklidil kritiku, zejména od mistra světa Jensona Buttona.
Prezident FIA Mohammed Ben Sulayem naznačil, že Formule 1 by mohla od roku 2029 přejít na dostupnější motorovou formuli. Zároveň znovu otevřel téma dvanáctého týmu, který by mohl pocházet z Číny, což by mohlo výrazně ovlivnit technický i geopolitický směr šampionátu.
Racing Bulls zažil na Velké ceně Británie nepovedený den, když oba jezdci Liam Lawson i Isack Hadjar havarovali a nedokončili závod. Zatímco soupeři ze středu pole bodovali, tým odjíždí bez bodů a s nutností rychle se zlepšit.
Fernando Alonso označil závod na Silverstonu za zklamání a netajil svou frustraci z týmové strategie, která podle něj ovlivnila lepší výsledek. Přestože dojel na bodech, Španěl měl pocit, že Aston Martin nevyužil příležitostí, které se během proměnlivého závodu nabízely.
Red Bull dál tlačí na čelo pole a z RB21 se snaží dostat maximum v každém závodě. Místo velkých balíčků sází na postupné dolaďování výkonu.
Velké naděje skončily dřív, než závod vůbec začal. Franco Colapinto musel odstavit svůj vůz už po zaváděcím kole a z britské Grand Prix tak odcházel bez jediné závodní zatáčky.
Kimi Antonelli musel ve Velké ceně Británie po těžké kolizi s Hadjarem odstoupit. Incident v hustém dešti a nulové viditelnosti vyústil v jeho čtvrté DNF ze šesti závodů a jen podtrhl náročnost jeho nováčkovské sezóny
Lewis Hamilton otevřeně přiznal, že jej na Velké ceně Velké Británie brzdila nejen strategie Ferrari, ale i vlastní chyby a nedostatky vozu. Britský mistr světa se po náročném závodě cítil omezený komplexními problémy, které mu znemožnily naplno bojovat o lepší pozici.
Carlos Sainz označil své dvanácté místo v Silverstonu za zklamání, které se rovnalo odstoupení. Po slibném průběhu závodu ho smolná kolize s Leclercem připravila o body i další šanci na lepší výsledek pro trápící se Williams.
Charles Leclerc se na britské Grand Prix trápil. Kvůli střídavě mokré a suché trati se celý závod potýkal s problémy a nakonec dojel až čtrnáctý. Pro jezdeckou hvězdu Ferrari to byl závod, na který bude chtít co nejdříve zapomenout.
Po 15 letech ve Formuli 1 se Nico Hülkenberg konečně dočkal svého prvního pódia a ukončil tak dlouholeté čekání na vysněný výsledek. Německý jezdec předvedl vyzrálý výkon a potvrdil, že vytrvalost se ve světě motorsportu vyplácí.
Ferrari během britské Grand Prix přišlo o GPS signál Hamiltonova vozu a muselo činit strategická rozhodnutí prakticky naslepo. Výpadek dat ovlivnil i načasování přezutí, což stálo Hamiltona cenné sekundy a možný posun na pódium.