Lewis Hamilton si ve svém premiérovém závodním víkendu za Ferrari připsal první triumf ve sprintu Velké ceny Číny, ale radost mu dlouho nevydržela – v hlavním závodě byl diskvalifikován kvůli technickému prohřešku.
Lewis Hamilton nezažívá hladký vstup do sezóny ve Ferrari. Po nevyužité strategické příležitosti v proměnlivých podmínkách v Melbourne se ukazuje, že tým i jezdec stále hledají optimální souhru.
V Austrálii Brit strávil značnou část závodu diskuzí se svým inženýrem Riccardem Adamim, kterého žádal, aby omezil množství sdělovaných informací. Podle experta Petera Windsora se Ferrari mělo těmto problémům věnovat už v předsezónních testech, kde mělo odladit detaily spolupráce.
Tým se v zimní přípravě soustředil na to, aby si Hamilton zvykl na vůz a provozní rutinu závodních víkendů. V Bahrajnu však britský pilot nemohl dokončit delší jízdy kvůli technické závadě, zatímco Charles Leclerc zvládl simulaci závodu na obou směsích pneumatik.
Sám Hamilton v rozhovoru pro Sky Sports přiznal, že při svém angažmá ve Ferrari zatím opakuje některé chyby, které dělal v posledních sezónách u Mercedesu. Tým z Maranella tak čeká ještě hodně práce, aby nová spolupráce začala přinášet kýžené výsledky.
Snaží se sžít s novým prostředím ve Ferrari, ale jeho vstup do sezóny nebyl bez komplikací. Podle jeho vlastních slov se potýkal s podobnými výzvami jako v posledních letech u Mercedesu, kdy se mezi jednotlivými dny měnila rovnováha vozu.
„Po prvním závodě jsem přemýšlel a nedostal jsem se k testu v Abú Zabí. Všichni ostatní jezdci měli možnost otestovat pneumatiky pro rok 2025 a pak, když došlo na test v Bahrajnu, nedostal jsem se ani na svou dlouhou jízdu, protože jsme se porouchali,“ vysvětlil Hamilton. „Takže moje první dlouhá jízda na suchu, 20 kol, byla ve skutečnosti závod China Sprint.“
Také přiznal, že změny nastavení, které tým provedl před hlavním závodem v Číně, nešly správným směrem. „Byl jsem docela spokojený s tím, jak jsem s těmi pneumatikami zacházel, ale v neděli jsme na voze udělali nějaké změny a nebyl to správný směr, což ztížilo kvalifikaci a pak i závod. Ale z těchto dvou týdnů jsme se mohli hodně poučit a mám pocit, že nám to opravdu pomohlo lépe se připravit a posunout se vpřed,“ dodal sedminásobný mistr světa.
Technický ředitel Mercedesu James Allison už dříve uvedl, že tým se snažil odstranit problémy s nevyvážeností mezi jednotlivými dny. „Primárně jsme se zaměřili na to, aby k tomu v roce 2025 už nedocházelo,“ prohlásil. Hamilton však v úvodu sezóny s Ferrari narazil na podobný problém, když podle odborníků neměl dostatek času na pochopení slabých míst modelu SF-25.
Ferrari i Hamilton tak mají před sebou ještě mnoho práce, aby jejich spolupráce přinesla stabilní výkonnost a boj o vítězství v hlavních závodech.
Pneumatiky Pirelli jsou ve Formuli 1 často označovány za „černé umění“ a v Šanghaji to platilo dvojnásob. Na okruhu s vysokou degradací dokonce Pirelli přes noc upravilo minimální startovní tlaky, což přidalo jezdcům další proměnnou do strategie.
Lewis Hamilton přiznává, že se stále učí, jak s pneumatikami pracovat ve Ferrari. „Dostat pneumatiky do správného okna může být problém. Mít je synchronizované je těžké. Můžete mít zadní část v okně a přední ne, takže chcete vjet do první zatáčky se zadní částí mírně pod limitem a skrz zatáčku je zahřát,“ vysvětlil.
Podle Hamiltona je klíčové najít rovnováhu mezi teplotami pneumatik v různých částech okruhu. „Pokud začnete s příliš vysokými teplotami, třetí sektor je často problém. Pokud začnete příliš chladně, máte nestabilitu a ztrácíte čas v prvním sektoru. Pokusit se najít rovnováhu mezi těmito dvěma faktory je skutečná výzva,“ dodal sedminásobný šampion.
Hamiltonovo vítězství ve sprintu naznačilo, že Ferrari dokáže dobře hospodařit s pneumatikami, pokud má volnou trať. To znamená, že pokud se týmu podaří zlepšit výkony v kvalifikaci, může se stát vážným soupeřem McLarenu a Red Bullu v boji o vítězství.
Yuki Tsunoda poprvé usedl do vozu RB21 během tréninků na japonské Grand Prix v Suzuce, kde se setkal s většími výzvami, než očekával. V prvním tréninku skončil šestý, ale ve druhém se propadl na 18. místo kvůli několika přerušením.
Oscar Piastri se stal nejrychlejším jezdcem druhého tréninku v Japonsku, který se proměnil v chaotickou podívanou s hned čtyřmi červenými vlajkami.
Andrea Kimi Antonelli, největší talent mezi nováčky letošní sezony F1, si mezi závodními víkendy udělal zastávku v Praze. Hlavní město mu ukázala jeho česká přítelkyně.
Lewis Hamilton si ve svém premiérovém závodním víkendu za Ferrari připsal první triumf ve sprintu Velké ceny Číny, ale radost mu dlouho nevydržela – v hlavním závodě byl diskvalifikován kvůli technickému prohřešku.
Lando Norris věří, že rivalita s Oscarem Piastrim je klíčem k jejich neustálému zlepšování. Podle něj právě tato dynamika dělá z McLarenu nejsilnější jezdeckou dvojici ve Formuli 1.
Oscar Piastri čelil kritice za slabší kvalifikační výkony, když ho Lando Norris v letech 2023 a 2024 porážel, což vedlo k názoru, že nezvládá optimální zahřátí pneumatik. V roce 2025 však změnil přístup.
Lewis Hamilton čelil kritice po své výkonnosti na Velké ceně Číny. Reagoval na to tím, že lidé podle něj "úplně podceňují" náročnost přechodu do nového týmu, jako je Ferrari, a že adaptace na nové prostředí je složitější, než si mnozí myslí.
Christian Horner přiznal, že Red Bull v minulosti někdy povyšoval jezdce příliš rychle, což vedlo k rozhodnutí vrátit Liama Lawsona zpět do Racing Bulls a nahradit ho Yukim Tsunodou. Lawson se s tímto krokem vyrovnává a zaměřuje se na využití nové příležitosti, přičemž Racing Bulls v roce 2025 vykazují výrazný pokrok.
Max Verstappen potvrdil, že jeho „lajk“ u kritiky rozhodnutí Red Bullu ohledně Liama Lawsona a Jukiho Cunody nebyl omyl. Tím naznačil svůj nesouhlas s krokem týmu a možné napětí v zákulisí.
Lando Norris se v předvečer Velké ceny Japonska nechal inspirovat Lewisem Hamiltonem a přichází s novým teaserem pod hlavičkou Monster Energy. Video naznačuje dynamickou noční jízdu ulicemi Tokia, která evokuje legendární závodní momenty sedminásobného mistra světa.
Andrea Kimi Antonelli se v první sezóně ve Formuli 1 etabloval mezi špičku, ale mimo trať se potýká s dokončením školy. I přes náročný závodní kalendář se nezříká závěrečných zkoušek.
Red Bull Showrun v Tokiu nabídl fanouškům jedinečnou podívanou na vozy Formule 1 v ulicích Odaiby a zároveň znamenal první společné vystoupení Yukiho Tsunody a Liama Lawsona po změnách v sestavě týmů. Akce oslavila partnerství Red Bullu a Hondy.