Velká cena Monaka letos poprvé zavádí povinnou dvouzastávkovou strategii, aby podpořila více předjíždění v úzkých uličkách. Tento krok může výrazně zamíchat pořadím, ale stále zůstává otázkou, zda změní tradičně pomalé tempo závodu.
Monacká Grand Prix, jeden z nejikoničtějších závodů Formule 1, letos přináší významnou novinku. Kritizovaná za nudné a procesní závody bez výrazných předjíždění, bude muset tento víkend zavést novou povinnou dvouzastávkovou strategii. FIA již v únoru potvrdila, že jezdci musí během závodu povinně zajet do boxů minimálně dvakrát a použít nejméně tři sady pneumatik místo obvyklých dvou. Tento požadavek platí i za deště, kdy Pirelli navíc dodá třetí sadu mokrých pneumatik.
Hlavním důvodem změny je nemožnost předjíždět na úzké monacké trati, kde jsou vozy současné generace příliš široké na to, aby se snadno prosadily v provozu. Loňský závod potvrdil, že pořadí v top desítce se po celých 78 kolech prakticky nezměnilo a byly zde jen čtyři předjetí. Bernie Collins ze Sky Sports F1 komentoval, že je možné tempo závodu řídit tak, aby pneumatiky vydržely prakticky celý závod, což vede k minimálnímu počtu zastávek v boxech a velmi málo akci na trati, informuje Motorsport.com.
Řidiči ale novinku vítají. Místní hrdina Charles Leclerc, vítěz z roku 2024, uvedl, že povinné dvouzastávky by měly oživit nedělní závod a přinést více vzrušení, které v minulosti chybělo. Jeho bratr Arthur Leclerc pak doplnil, že tato změna umožní jezdcům více tlačit na pneumatiky a vnese do závodu větší nepředvídatelnost a nové strategické možnosti. Přesto podle něj zůstane klíčové kvalitní kvalifikační umístění.
Technický ředitel Mercedesu Andrew Shovlin očekává, že se závod stane mnohem náročnějším na strategii. Povinné dvě zastávky totiž výrazně omezí možnost šetřit pneumatiky a udržet si vedení jen kontrolováním soupeřů. I když se předpověď počtu zastávek zjednodušuje, skutečné rozhodnutí v boxech a výběr momentu pro zastávky přinese nové výzvy.
Týmy tak nyní mohou více experimentovat s různými strategiemi. Pirelli například upozorňuje, že absence jasných oken pro zastávky by mohla poskytnout příležitost jezdcům z druhé poloviny startovního pole získat lepší pozice díky jízdě v čistém vzduchu bez provozu.
Nakonec zůstává kvalifikace i nadále nejdůležitější částí víkendu. Ačkoliv nová pravidla nezmění základní charakteristiku trati, přidání povinných zastávek by mělo závod oživit a nabídnout fanouškům, obzvlášť těm příležitostným, více vzrušení v neděli.
Zatímco hollywoodská premiéra filmu F1 lákala jezdce do New Yorku, Max Verstappen zvolil jinou cestu. Místo červeného koberce zamířil do Evropy.
V New Yorku se v pondělí večer uskutečnila slavnostní premiéra dlouho očekávaného filmu F1: The Movie. Na červený koberec dorazily desítky jezdců a osobností ze světa motorsportu – až na jednu výjimku. Trojnásobný šampion Max Verstappen se premiéry záměrně nezúčastnil. Místo světel reflektorů si zvolil klidné chvíle s novorozenou dcerou Lily.
Christian Horner vyjádřil spokojenost s bezchybným výkonem Maxe Verstappena během Velké ceny Kanady v Montrealu. Nizozemský jezdec z druhé pozice na startu dokázal vytěžit maximální možný výsledek a dojel těsně za vítězným Georgem Russellem, přestože se mu nepodařilo výrazněji zaútočit na vedení.
Nico Rosberg varoval, že nehoda Landa Norrise v Kanadě by mohla mít výrazný dopad na jeho psychiku. Podle bývalého šampiona F1 takové incidenty často ovlivňují sebevědomí i těch nejlepších jezdců.
Charles Leclerc po náročné Velké ceně Kanady přiznal, že jeho výkon nebyl ideální a kritizoval strategii Ferrari, která ho podle něj stála lepší výsledek. Zdůraznil ale, že necítí potřebu někomu něco dokazovat a raději se soustředí na další závody
Max Verstappen dojel v Kanadě druhý těsně za Georgem Russellem, přičemž závěr závodu přinesl napínavý a férový souboj. Oba piloti předvedli odvahu i vzájemný respekt, který dodal bitvě na dramatičnosti i lidském rozměru.
FIA zahájila šetření souboje mezi Landem Norrisem a Oscarem Piastrim během závěru Velké ceny Kanady. Incident výrazně ovlivnil průběh závodu a může mít dopad na týmovou strategii McLarenu.
George Russell si udržel vítězství v Kanadě poté, co komisaři zamítli protest Red Bullu. Rozhodnutí potvrdilo čistotu jeho závodu a nezměnilo pořadí.
Během Velké ceny Kanady se střetli jezdci McLarenu Lando Norris a Oscar Piastri, což výrazně ovlivnilo průběh závodu. Incident vyvolal pozornost fanoušků i odborníků a otevřel debatu o týmové strategii a agresivitě.
Lewis Hamilton v úvodu závodu v Montrealu srazil sviště, který se objevil na trati. Kolize způsobila poškození jeho vozu a prakticky zmařila šanci na dobrý výsledek.
George Russell si dojel pro vítězství ve Velké ceně Kanady po precizním výkonu, který potvrdil jeho formu a rychlost. Přesto se pozornost po závodě soustředila na incident mezi jezdci McLarenu, jejichž vzájemný kontakt rozvířil debaty a částečně zastínil Russellův triumf.
Ferrari ovládlo Le Mans potřetí v řadě, a pokaždé s jinou jezdeckou sestavou – letošní triumf podtrhl Robert Kubica. Italská stáj tím potvrzuje, že její návrat do vytrvalostního závodění je začátkem nové éry dominance.