Jeremy Clarkson se vyjádřil kriticky k Velké ceně Japonska 2025, když poukázal na nízký počet předjíždění v závodě, přičemž to přirovnal ke sledování kriketu.
Po klidné Velké ceně Japonska 2025, která byla kritizována za nedostatek předjíždění, Jeremy Clarkson přišel s nápadem, jak zlepšit vzrušení v závodech Formule 1. Známý televizní moderátor, jehož vtipné poznámky jsou neodmyslitelnou součástí jeho osobnosti, navrhl, aby se závody pořádaly na okruzích, kde je předjíždění jednodušší.
Na svém účtu na platformě X napsal: „Mám nápad, jak udělat závody F1 více vzrušující – nepoužívejte okruhy, kde je předjíždění obtížné.“ Tento příspěvek, který se rychle stal virálním, si během několika dní vysloužil více než 2,1 milionu zhlédnutí.
Clarkson si po závodě neodpustil rýpnutí a přirovnal japonskou Velkou cenu k ne zrovna dynamickému sportu. „Připadal jsem si, jako bych koukal na kriket,“ poznamenal s typickým nadhledem, informuje Motorsport.com.
Závod na okruhu Suzuka, který vyhrál Max Verstappen, se stal pro diváky spíše ukázkou precizní jízdy, ale kvůli nízkému počtu předjíždění byl kritizován. Po prvním kole bylo zaznamenáno pouze 15 předjíždění, přičemž 11 jezdců skončilo na místě, kde startovali. Mezi top 10 byl jediný jezdec, který získal pozici, a to Lewis Hamilton, který předjel Isacka Hadjara.
Nico Hülkenberg, který se také ocitl ve zácpě, komentoval závod slovy: „Spoustu závodu jsem strávil v dopravě a není to zábava, když vidíte jen křídlo auta před sebou v DRS." Verstappen uvedl, že rychlé zatáčky na Suzuce znemožnily dobré následování soupeřů, což bylo způsobeno přehřátými pneumatikami a zhoršujícím se „špinavým vzduchem“.
Po těchto příspěvcích se Clarkson setkal s kritikou od fanouška, který naznačil, že změna by měla přijít od designu vozů. Na to odpověděl: „Jistě. Ať jsou auta větší, ale mějte okruhy, které jsou k tomu vhodné. Koneckonců, příjmy pocházejí od fanoušků.“
V roce 2026 přinese nový motor hybridní technologie a menší, lehčí vozy, jejichž šířka se sníží o 100 mm a minimální hmotnost klesne o 30 kg. To by mohlo přinést nové možnosti pro lepší závodění.
Red Bull vstupuje do nové éry po nečekaném odvolání Christiana Hornera, který stál v čele týmu od jeho začátků ve Formuli 1. Jeho nástupcem se stal Laurent Mekies, který do nové role nastoupil už pouhých 24 hodin po oznámení změny a nyní ho čeká spousta úkolů.
Po několika těsných soubojích na trati mezi Piastrim a Norrisem se znovu otevírá otázka vnitrotýmové dynamiky v McLarenu. Vzhledem ke konkurenceschopnosti obou jezdců se podobná situace může v budoucnu opakovat.
Překvapivé odvolání Christiana Hornera z Red Bullu může souviset se změnami ve vlastnické struktuře mateřské společnosti. V zákulisí se spekuluje, že právě nové mocenské rozložení mezi rakouskou a thajskou stranou mohlo být rozhodující ranou pro dlouholetého šéfa týmu.
Dr. Helmut Marko zavzpomínal na více než dvacet let trvající spolupráci s Christianem Hornerem, se kterým společně vybudovali z Red Bullu špičkový tým Formule 1. Jejich odlišné přístupy se často doplňovaly a stály za klíčovými rozhodnutími, která Red Bull dovedla k vrcholu.
Christian Horner sehrál klíčovou roli při uzavření dohody s Hondou, která Red Bull vrátila na špičku F1. Právě toto partnerství odstartovalo novou éru dominance týmu.
Günther Steiner vyjádřil překvapení nad nečekaným odchodem Christiana Hornera z čela Red Bullu a označil ho za výrazný otřes pro tým. Podle něj bude těžké nahradit lídra, který byl symbolem stability.
Bývalý jezdec F1 Jolyon Palmer označil penalizaci Oscara Piastriho po Velké ceně Velké Británie za „extrémní, mírně řečeno“. Trest vyvolal mezi odborníky a fanoušky kontroverzi.
James Vowles poskytl nejnovější zprávy o své manželce Rachel Rolph a jejich novorozeném miminku. Ve veřejném prohlášení vyjádřil radost a vděčnost za zdraví celé rodiny a podělil se o první dojmy z otcovství.
Andrea Kimi Antonelli začal svou kariéru ve Formuli 1 slibně, ale nyní čelí obtížím. Mercedes věří, že mu pomůže tyto problémy překonat a vrátit se zpět na vítěznou cestu.
McLaren suverénně vede šampionát konstruktérů a Lando Norris si je vědom, jaké štěstí má s monopostem MCL39. Tento vůz mu dává potřebnou rychlost a jistotu k tomu, aby tým mohl bojovat o titul.
Christian Horner nezůstal jediný, kdo opustil Red Bull, společnost s ním opustili i dva další členové vrcholového managementu. Tým tak čelí největšímu otřesu ve vedení od svého vstupu do Formule 1.
Martin Brundle se domnívá, že problémy Red Bullu začaly po odchodu Christiana Hornera, který byl klíčovým stabilizačním prvkem týmu. Podle něj tým od té doby postrádá vedení a soudržnost, což se odráží i na trati.