Jenson Button prošel během své kariéry ve Formuli 1 mnoha výzvami, a zatímco v roce 2007 závodil za Hondu, jeho šance na úspěch byly minimální.
Honda vstoupila do sezóny 2007 s velkými očekáváními po slibném roce 2006, kdy Jenson Button slavil své první vítězství ve Velké ceně Maďarska. Tým však udělal několik zásadních změn – propustil technického ředitele Geoffa Willise a nahradil ho nezkušeným Shuheim Nakamotem.
Navíc Honda přišla s kontroverzním designem monopostu RA107, který upřednostňoval ekologické poselství před tradičním sponzorským brandingem.
Tento krok se ukázal jako chybný nejen marketingově, ale i výkonnostně – auto bylo nekonkurenceschopné a tým získal jen šest bodů, všechny díky Buttonovi.
Sezona skončila obrovským zklamáním a britský pilot ve své knize Life on the Limit zmínil, že ho kromě slabého vozu rozčílila ještě jedna konkrétní událost.
Jenson Button si v sezóně 2007 uvědomil, jak rychle se může ve Formuli 1 změnit situace. Zatímco jeho tým Honda bojoval s nekonkurenceschopným vozem, na scéně zazářil nováček McLarenu Lewis Hamilton.
Hamilton si hned ve svém debutovém závodě v Austrálii získal pozornost agresivním manévrem na týmového kolegu Fernanda Alonsa. Po prvním pódiu brzy slavil i vítězství v Kanadě a USA, čímž odstartoval boj o titul.
Button popsal svůj pocit z Hamiltonova vzestupu: „Vzestup nováčka jménem Lewis Hamilton v McLarenu dělal vlny. Byla to jeho první sezóna ve Formuli 1 a vyhrál v Kanadě, můj problém s voličem převodových stupňů mě vyřadil na startovní rošt a pak pokračoval ve vítězství v další sezóně v Americe. V této sezóně si připsal devět po sobě jdoucích umístění na stupních vítězů a bojoval o titul mistra světa. Byla to pro mě opravdu dobrá zpráva a špatná zpráva,“ napsal Button ve své knize.
"Dobrou zprávou je, že se tisk bavil otázkami na ekologickou politiku společnosti Honda. Špatná zpráva je, že se kvůli Lewisovi bavili taky. Jak jsem ohodnotil jeho šance nebo co jsem si o něm myslel? Diplomacie zvítězila, ale mě to samozřejmě bolelo. Koho by to nebolelo? Lidé šíleli z britského jezdce a nebyl jsem to já," dodal Jenson.
Musel projít dvěma náročnými sezónami, než se stal kandidátem na titul – a málem k tomu vůbec nedošlo. Na konci roku 2008 Honda oznámila svůj odchod z F1 kvůli změně ekologických cílů a globální finanční krizi.
Tým nakonec zachránil Ross Brawn, který vytvořil Brawn GP a představil revoluční monopost Brawn GP 01. Tento vůz měl tajnou zbraň – dvojitý difuzor – který poskytl Buttonovi i jeho týmovému kolegovi Rubensi Barrichellovi značnou výhodu nad konkurencí.
Button se chopil příležitosti, vyhrál šest závodů a díky konzistentním výkonům si v roce 2009 dojel pro svůj jediný titul mistra světa, čímž napsal pohádkový příběh Brawn GP.
Liam Lawson se po návratu k Racing Bulls zatím marně snaží navázat na své dřívější slibné výkony a hledá ztracené tempo i jistotu. Před závodem v Saúdské Arábii stojí před výzvou znovu najít sebevědomí a potvrdit svůj talent v náročné konkurenci.
Lewis Hamilton prohlásil, že si na nový monopost Ferrari postupně zvyká. Šéf týmu Fred Vasseur zároveň zdůraznil, že nejen jezdec, ale i celý tým se musí vzájemně přizpůsobit, aby spolu našli ideální souhru.
Šéf Ferrari Frédéric Vasseur ocenil přístup Lewise Hamiltona po kvalifikaci v Bahrajnu, kde britský jezdec neskrýval zklamání ze svého výsledku. Podle Vasseura právě tato nespokojenost ukazuje Hamiltonovo vítězné nastavení a přispěla k jeho působivému výkonu v závodě, který označil za "velmi silný".
Nový aerodynamický tunel Red Bullu sice vzniká rychleji, než se plánovalo, ale do provozu půjde až v roce 2027. Do té doby musí tým spoléhat na data z trati, protože současný tunel nedokáže přesně simulovat chování vozu.
Martin Brundle naznačil, že v Red Bullu zřejmě nastane čas na zásadní interní diskuse. Po nepřesvědčivém začátku sezony podle něj tým čekají „vážné rozhovory“, které by mohly odhalit hlubší problémy uvnitř úspěšné stáje.
George Russell označil druhé místo v Bahrajnu za důkaz, že Mercedes zvládá i podmínky, které mu dříve nesedly, ale šance na titul podle něj zůstávají malé.
Na začátku kariéry čelil Lewis Hamilton kritice za svůj styl oblékání, dnes je z něj módní ikona paddocku. Každý víkend ve Formuli 1 využívá jako přehlídkové molo a bez ostychu ukazuje svůj cit pro módu i originalitu.
Šéf Ferrari Frédéric Vasseur nehodil Lewise Hamiltona přes palubu. Po slabé kvalifikaci v Bahrajnu mu nabídl podporu a povzbuzení.
Carlos Sainz zažil po slibném začátku v Bahrajnu náročný závod. Po nejlepší kvalifikaci ve službách Williamsu, kde si vybojoval osmou příčku, se během neděle potýkal s nepříznivým vývojem a různými komplikacemi, které mu znemožnily proměnit solidní start v výraznější výsledek.
Lewis Hamilton si z Bahrajnu odvezl dosud nejlepší výsledek ve službách Ferrari. Po startu z devátého místa dojel pátý a sám přiznal, že konečně zjistil, jak dostat ze svého monopostu maximum. "Začíná to dávat smysl," vzkázal po závodě spokojený britský šampion.
Šéf Red Bullu Christian Horner vysvětlil, že za problémy při zastávkách v boxech v Bahrajnu mohl vadný kabelový svazek v boxovém vybavení. Ten způsobil poruchu semaforu, což tým připravilo o cenné sekundy.
Max Verstappen vyjádřil zklamání nad výkonem Red Bullu ve Velké ceně Bahrajnu, kde skončil na šesté pozici, a přiznal, že tým aktuálně nemá na boj o titul. Kvůli technickým problémům a špatnému tempu auta se objevily spekulace o možné změně týmu na konci sezóny.