Honda od roku 2026 naváže spolupráci s Aston Martinem jako výhradní dodavatel pohonných jednotek v rámci nové technické éry F1. Tento krok znamená odklon od Red Bullu a potvrzuje ambice Hondy stát se klíčovým hráčem v budoucnosti motorsportu. Co to znamená pro Júkiho Cunodu?
Budoucnost Júkiho Cunody v Red Bullu závisí výhradně na jeho výkonech, zdůraznil prezident Honda Racing Corporation Koji Watanabe. Přestože Honda od roku 2026 vstoupí do nové éry spolupráce s Aston Martinem, mladý japonský jezdec dostává jedinečnou příležitost zazářit už nyní – a to v hlavním týmu Red Bullu, kde vystřídá Liama Lawsona.
Toto rozhodnutí přichází jako překvapení nejen pro fanoušky, ale i pro samotný paddock Formule 1. Cunoda, který doposud závodil za Racing Bulls, dlouho usiloval o místo v hlavním týmu Red Bullu, ale opakovaně se dočkal odmítnutí. Ještě před několika týdny to vypadalo, že jeho šance na povýšení jsou mizivé, zvláště když rakouská stáj stále zvažovala jiné možnosti pro sezónu 2025.
Nakonec se však vedení Red Bullu rozhodlo k radikálnímu kroku. Lawson, jenž měl být nadějným přírůstkem do sestavy, nezvládl své první závody podle očekávání a tým se rozhodl jednat. Cunoda tak dostává jedinečnou příležitost – a to přímo před zraky domácích fanoušků v Suzuce.
Přestože se spekulovalo o tom, že Honda mohla vyvíjet tlak na Red Bull, aby Cunodu posunul do hlavního týmu, Watanabe tato tvrzení jednoznačně odmítl. „Naše spolupráce s Red Bullem letos končí, takže nemáme žádnou možnost ovlivnit jejich rozhodnutí ohledně roku 2026,“ uvedl. Zdůraznil, že Cunoda se do týmu dostal výhradně díky svým výkonům a pokud si chce místo udržet, musí v tom pokračovat, informuje Motorsport.com.
Podle Watanabeho se Honda ani nesnažila ovlivnit rozhodnutí Red Bullu o jezdecké sestavě. „Nevíme, kdy a jak Red Bull učiní rozhodnutí, ale vždy jim říkáme, že by měli vybírat toho nejlepšího jezdce,“ vysvětlil s tím, že Honda v této situaci nehrála žádnou roli.
Japonská Velká cena bude pro Cunodu nejen výzvou, ale i obrovskou motivací. Startovat poprvé za Red Bull právě před domácím publikem přináší zvláštní kombinaci tlaku i euforie.
„Je to ideální situace,“ přiznal Cunoda. „Přirozeně vnímám tlak od Red Bullu, stejně jako očekávání od Hondy. Ale je to jedinečný okamžik, ve kterém se spojuje několik výzev, a já si ho chci maximálně užít.“
Ať už jeho cesta povede kamkoliv, jedno je jisté – Suzuka se pro něj stane klíčovým momentem v jeho kariéře.
Charles Leclerc a proměnlivé počasí spolu nejdou dohromady. V nejistých podmínkách často chybuje nebo ztrácí tempo, což ho stojí cenné výsledky. Po Velké ceně Velké Británie sklidil kritiku, zejména od mistra světa Jensona Buttona.
Prezident FIA Mohammed Ben Sulayem naznačil, že Formule 1 by mohla od roku 2029 přejít na dostupnější motorovou formuli. Zároveň znovu otevřel téma dvanáctého týmu, který by mohl pocházet z Číny, což by mohlo výrazně ovlivnit technický i geopolitický směr šampionátu.
Racing Bulls zažil na Velké ceně Británie nepovedený den, když oba jezdci Liam Lawson i Isack Hadjar havarovali a nedokončili závod. Zatímco soupeři ze středu pole bodovali, tým odjíždí bez bodů a s nutností rychle se zlepšit.
Fernando Alonso označil závod na Silverstonu za zklamání a netajil svou frustraci z týmové strategie, která podle něj ovlivnila lepší výsledek. Přestože dojel na bodech, Španěl měl pocit, že Aston Martin nevyužil příležitostí, které se během proměnlivého závodu nabízely.
Red Bull dál tlačí na čelo pole a z RB21 se snaží dostat maximum v každém závodě. Místo velkých balíčků sází na postupné dolaďování výkonu.
Velké naděje skončily dřív, než závod vůbec začal. Franco Colapinto musel odstavit svůj vůz už po zaváděcím kole a z britské Grand Prix tak odcházel bez jediné závodní zatáčky.
Kimi Antonelli musel ve Velké ceně Británie po těžké kolizi s Hadjarem odstoupit. Incident v hustém dešti a nulové viditelnosti vyústil v jeho čtvrté DNF ze šesti závodů a jen podtrhl náročnost jeho nováčkovské sezóny
Lewis Hamilton otevřeně přiznal, že jej na Velké ceně Velké Británie brzdila nejen strategie Ferrari, ale i vlastní chyby a nedostatky vozu. Britský mistr světa se po náročném závodě cítil omezený komplexními problémy, které mu znemožnily naplno bojovat o lepší pozici.
Carlos Sainz označil své dvanácté místo v Silverstonu za zklamání, které se rovnalo odstoupení. Po slibném průběhu závodu ho smolná kolize s Leclercem připravila o body i další šanci na lepší výsledek pro trápící se Williams.
Charles Leclerc se na britské Grand Prix trápil. Kvůli střídavě mokré a suché trati se celý závod potýkal s problémy a nakonec dojel až čtrnáctý. Pro jezdeckou hvězdu Ferrari to byl závod, na který bude chtít co nejdříve zapomenout.
Po 15 letech ve Formuli 1 se Nico Hülkenberg konečně dočkal svého prvního pódia a ukončil tak dlouholeté čekání na vysněný výsledek. Německý jezdec předvedl vyzrálý výkon a potvrdil, že vytrvalost se ve světě motorsportu vyplácí.
Ferrari během britské Grand Prix přišlo o GPS signál Hamiltonova vozu a muselo činit strategická rozhodnutí prakticky naslepo. Výpadek dat ovlivnil i načasování přezutí, což stálo Hamiltona cenné sekundy a možný posun na pódium.