Napětí mezi Lewisem Hamiltonem a jeho inženýrem Riccardem Adamim se znovu objevilo během Velké ceny Monaka, přičemž nejde o první podobný moment v sezoně. Šéf Ferrari Fred Vasseur však situaci zlehčuje a tvrdí, že jejich spolupráce stojí na vzájemném respektu a emocích patřících ke sportu.
Po osmi závodech Hamiltonovy první sezony u Ferrari je jasné, že jeho spolupráce se závodním inženýrem Riccardem Adamim zatím nenabírá očekávanou hladkost. Zvenčí působí jejich komunikace napjatě a během víkendu v Monaku se opakovaně objevily momenty, které vyvolaly otázky. Hamilton například ironicky reagoval na Adamiho, když se ho zeptal: „Jsi na mě naštvaný, nebo co?“ a nedostal odpověď.
Ve srovnání s dlouholetou klidnou spoluprací s Peterem Bonningtonem u Mercedesu působí výměny s Adamim ostřeji a napjatěji. Hamilton sice vysvětluje, že v sobě má „oheň“ a honí se za pódiem, přesto ale není pochyb, že mezi ním a Adamim zatím chybí ideální chemie. Ferrari tak bude muset najít způsob, jak tuto spolupráci zlepšit, aby mohlo plně využít potenciál svého pilota.
V Monaku Hamilton při závodě žádal informaci o ztrátě času na soupeře před sebou a dostal od Adamiho vágní odpověď: „Bojují mezi sebou.“ Britský jezdec okamžitě zareagoval podrážděně: „Neodpovídáš na moji otázku.“ Napětí v jejich rádiové komunikaci potvrdilo i samotné vyjádření Hamiltona po závodě, kdy řekl, že informace nebyla jasná: „Nechápal jsem ‘toto je náš závod’. Netušil jsem, o co vlastně bojuju. Jestli o příčku přede mnou. Podle dat jsem ale byl hodně daleko od ostatních. V té chvíli jsem zbytečně opotřeboval pneumatiky, i když jsem se k nim stejně nepřibližoval.“
V závodě Hamilton dojel pátý se ztrátou 51 sekund na vítězného Landa Norrise. Napětí a mlčení v komunikaci mezi ním a Adamim opět upozornily na nevyřešené rozpory v jejich spolupráci.
Šéf Ferrari Fred Vasseur však uklidňuje, že jde spíše o technickou záležitost: „Když se pilot ptá mezi první a třetí zatáčkou, odpovídáme až v tunelu, aby nebyl rušen během náročných pasáží. Není to o napětí, Lewis byl pod tlakem a letěl 300 km/h mezi zdmi.“ Vasseur také potvrdil, že po závodě spolu mluvili a Hamilton nebyl vůbec rozhořčený.
Hamilton nyní v šampionátu ztrácí na lídra Oscara Piastriho 63 bodů a přiznal, že jeho pozice v Monaku byla „v podstatě uprostřed ničeho.“ Kvůli penalizaci startoval sedmý, na začátku jel za dvěma soupeři, které pak předjel, ale poté zůstal bez konkurence. „Potřeboval jsem safety car nebo něco podobného, ale nestalo se to,“ dodal.
Red Bull netrpělivě vyhlíží Velkou cenu Španělska, která zároveň přinese první zkoušku nové technické direktivy FIA zaměřené na pružná přední křídla. Helmut Marko doufá, že změna naruší výkonnostní vzestup McLarenu a vyrovná podmínky v boji na špici.
Velká cena Španělska nabídne v pátečních trénincích starty nováčků Ryo Hirakawy v Haasu a Victora Martinse u Williamsu. Oba jezdci využijí tuto příležitost k získání cenných zkušeností a splnění FIA kvóty nováčků.
Rubens Barrichello varuje, že jezdit za Ferrari je mentálně nejtěžší výzva v celém šampionátu. Lewis Hamilton teď podle něj čelí tlaku, který zvládnou jen psychicky nejsilnější jezdci.
Šéf motorového programu Audi F1 Mattia Binotto věří ve výkon svého motoru, ale varuje, že pravidla pro rok 2026 mohou přinést dominanci jiného týmu. „Nová pravidla mohou zásadně přerozdělit síly na startovním roštu,“ dodal.
Toto Wolff očekává, že Ferrari nejvíce vytěží ze změn pravidel ohledně flexibilních křídel, které vstoupí v platnost při Velké ceně Španělska. Podle něj mají Italové díky své rychlé reakci a inovacím šanci výrazně posílit svou konkurenceschopnost.
Alex Wurz, předseda GPDA a bývalý jezdec F1, navrhl tři úpravy trati v Monaku, které by mohly zvýšit šance na předjíždění bez ztráty jejího charakteru.
Jos Verstappen uvítal nové technické směrnice ohledně předního křídla, které vstupují v platnost o víkendu při Velké ceně Španělska v Barceloně.
Lando Norris vyhrál Velkou cenu Monaka, přestože dlouho uvízl za pomalejším Verstappenem, který oddaloval svůj druhý pit stop. Brit přesto udržel koncentraci a dočkal se zaslouženého vítězství.
Fernando Alonso se stal ambasadorem okruhu Circuit de Barcelona-Catalunya a dále tak posiluje své pouto s domácí tratí, kde poprvé závodil ve Formuli 1.
Pierre Gasly obvinil týmového kolegu Yukiho Tsunodu z nehody v Monaku, která ukončila jeho závod, a tvrdí, že Cunoda změnil směr jízdy při brzdění. Incident podle něj odhaluje nejen nebezpečný manévr, ale i rostoucí napětí uvnitř týmu RB.
Lewis Hamilton skončil v Monaku pátý, což bylo dobré, ale podle šéfa McLarenu Andrey Stelly mohl dosáhnout ještě lepšího výsledku. Při ideálním průběhu závodu mohl bojovat o stupně vítězů. Výkon ukazuje, že McLaren a Hamilton mají potenciál být silnější, než naznačuje aktuální pořadí.
Fernando Alonso po smolném odstoupení v Monaku uvedl, že je ochoten přijímat letošní nezdary, pokud povedou k úspěchu v roce 2026. Zůstává motivovaný a věří, že právě tyto momenty jsou součástí cesty k budoucím vítězstvím.