George Russell po odstoupení ztratil nervy. FIA reaguje podmíněným trestem

George Russell
George Russell, foto: Mercedes AMG F1 Team
Josef Mráček 25. května 2026 13:15
Sdílej:

George Russell v Kanadě po odstoupení kvůli technické poruše v emocích odhodil opěrku hlavy, za což dostal od FIA podmíněnou pokutu. Mercedes potvrdil selhání baterie. Závod ovládl Kimi Antonelli, který navýšil vedení v šampionátu a potvrdil dominantní formu.

George Russell prožil v Kanadě dramatický závod, který pro něj skončil technickým odstoupením po problémech s monopostem Mercedesu. Už během úvodních kol přitom sváděl intenzivní interní souboj s týmovým kolegou Kimim Antonellim o vedení, což potvrdilo silné tempo stáje v Montrealu.

Podle shody zahraničních médií se problém objevil po průjezdu šikanou mezi zatáčkami 3 a 4, kde Russell ztratil kontrolu nad výkonem vozu. Krátce poté zastavil a bylo zřejmé, že jde o vážnou technickou závadu, která jej vyřadila ze hry o vítězství.

Více zdrojů se shoduje, že šlo pravděpodobně o selhání elektrického systému nebo baterie, což následně potvrdil i šéf Mercedesu Toto Wolff. Ten uvedl, že vůz „zcela ztratil elektrický výkon“.

Po odstoupení Russell v emocích odhodil opěrku hlavy svého monopostu směrem na trať. Tento moment okamžitě zaznamenali komisaři FIA a zahájili standardní přezkum incidentu.

FIA následně potvrdila podmíněnou pokutu 5 000 eur se zkušební dobou 12 měsíců. Vysvětlila, že zohlednila jezdcovu spolupráci, omluvu a také fakt, že šlo o reakci v emočně vypjaté situaci po technickém selhání.

Ve svém oficiálním rozhodnutí komisaři uvedli, že vyslechli Russella i zástupce Mercedesu a analyzovali videozáznam. Jezdec podle dokumentu přiznal frustraci a označil své chování za nevhodné a „trapné“.

Britská i mezinárodní média zdůraznila, že Russell se komisařům omluvil a vyjádřil ochotu omluvit se i veřejně. FIA jeho postoj vzala v úvahu při zmírnění trestu na podmíněnou formu bez okamžité finanční sankce.

Mercedes po závodě potvrdil, že problém s monopostem byl pravděpodobně způsoben poruchou baterie nebo energetického modulu. Tým tak přišel o šanci bojovat o vítězství v závodě, který měl velmi slibný průběh.

Závod samotný nakonec ovládl Kimi Antonelli, který podle většiny zahraničních reportů (včetně F1.com a Reuters) potvrdil svou dominanci a získal další plný bodový zisk. Tím si upevnil vedení v šampionátu.

Do další Velké ceny v Monaku vstupuje Antonelli s výrazným náskokem 43 bodů před Russellem, což potvrzuje jeho aktuální formu i silu Mercedesu v sezoně. Russell naopak odjíždí z Kanady s hořkým výsledkem, který kombinoval technické zklamání i disciplinární dohru.

Stalo se