Pierre Gasly obvinil týmového kolegu Yukiho Tsunodu z nehody v Monaku, která ukončila jeho závod, a tvrdí, že Cunoda změnil směr jízdy při brzdění. Incident podle něj odhaluje nejen nebezpečný manévr, ale i rostoucí napětí uvnitř týmu RB.
Pierre Gasly se po incidentu v Monaku, který ukončil jeho závod, opřel do týmového kolegy Yukiho Tsunody, kterého obvinil ze změny směru při brzdění, což je ve Formuli 1 považováno za vysoce nebezpečný manévr. Kolize se odehrála při pokusu o předjíždění v ikonické šikaně po výjezdu z tunelu, kde Gasly narazil do Tsunody. Přestože televizní přenos zachytil jeho rádiovou zprávu „nemám brzdy“, francouzský jezdec později upřesnil, že šlo o větu vytrženou z kontextu. „Brzdy jsem měl. Yuki udělal chybu před tunelem a já se mu přiblížil,“ vysvětlil pro Motorsport.com.
Gasly podrobně popsal, že Tsunoda v předchozích kolech vždy brzdil na pravé straně, tedy v ideální stopě. V daném kole se však situace změnila. „Rozhodl jsem se zůstat vlevo, protože jsem byl velmi blízko. On ale začal brzdit vlevo, tak jsem se přesunul vpravo a pak se vrátil zpět na závodní stopu,“ líčil. „Byl jsem už na brzdách a neměl jsem kam uhnout. Tady musíte zůstat na své stopě, pro dva vozy tu stejně není místo.“
Gasly rovněž naznačil, že Tsunodovo chování na trati nebylo férové. „Můžete bránit pozici, ale nemůžete zavírat dveře na jednu stranu a pak okamžitě i na druhou. Je to trať, kde je to extrémně těžké a čekáte, že soupeř nechá aspoň trochu prostoru.“ Přesto dodal, že očekává, že si to s japonským jezdcem vyříkají: „Určitě si o tom promluvíme, ale nemyslím, že to byl jeho nejlepší moment.“
Když se Tsunoda dozvěděl, že Gasly jeho jízdu označil za „roztěkanou“, reagoval se zjevným překvapením. „Cože? Nemyslím si, že jsem udělal něco špatně,“ ohradil se. „Dělal bych to stejně znovu, byl jsem nalepený na zdi. Věděl jsem, že se mě pokusí předjet, a nechtěl jsem se pohnout při brzdění.“
Víkend v Monaku byl pro Alpine plný komplikací. Kromě nešťastné kolize Gaslyho s Cunodou tým trápily i problémy v kvalifikaci, Gasly odstartoval až z osmnácté pozice a nováček Franco Colapinto z úplného chvostu pole. Už před závodem ale Gasly upozorňoval, že úzké a technické monacké uličky nejsou pro jejich monopost A525 příliš vhodné. „Je to trať, která odhaluje slabiny vozu, zejména při jízdě přes nerovnosti a obrubníky,“ vysvětlil. „V těchto podmínkách našemu autu chybí potřebná přizpůsobivost.“
Přesto zůstává optimistický. Věří, že na příští zastávce ve Španělsku přijde zlepšení. „Barcelona by nám měla sedět víc. Jsou tam rychlé zatáčky a hladší povrch, takže očekávám lepší výsledek.“
Red Bull netrpělivě vyhlíží Velkou cenu Španělska, která zároveň přinese první zkoušku nové technické direktivy FIA zaměřené na pružná přední křídla. Helmut Marko doufá, že změna naruší výkonnostní vzestup McLarenu a vyrovná podmínky v boji na špici.
Velká cena Španělska nabídne v pátečních trénincích starty nováčků Ryo Hirakawy v Haasu a Victora Martinse u Williamsu. Oba jezdci využijí tuto příležitost k získání cenných zkušeností a splnění FIA kvóty nováčků.
Rubens Barrichello varuje, že jezdit za Ferrari je mentálně nejtěžší výzva v celém šampionátu. Lewis Hamilton teď podle něj čelí tlaku, který zvládnou jen psychicky nejsilnější jezdci.
Šéf motorového programu Audi F1 Mattia Binotto věří ve výkon svého motoru, ale varuje, že pravidla pro rok 2026 mohou přinést dominanci jiného týmu. „Nová pravidla mohou zásadně přerozdělit síly na startovním roštu,“ dodal.
Toto Wolff očekává, že Ferrari nejvíce vytěží ze změn pravidel ohledně flexibilních křídel, které vstoupí v platnost při Velké ceně Španělska. Podle něj mají Italové díky své rychlé reakci a inovacím šanci výrazně posílit svou konkurenceschopnost.
Alex Wurz, předseda GPDA a bývalý jezdec F1, navrhl tři úpravy trati v Monaku, které by mohly zvýšit šance na předjíždění bez ztráty jejího charakteru.
Jos Verstappen uvítal nové technické směrnice ohledně předního křídla, které vstupují v platnost o víkendu při Velké ceně Španělska v Barceloně.
Lando Norris vyhrál Velkou cenu Monaka, přestože dlouho uvízl za pomalejším Verstappenem, který oddaloval svůj druhý pit stop. Brit přesto udržel koncentraci a dočkal se zaslouženého vítězství.
Fernando Alonso se stal ambasadorem okruhu Circuit de Barcelona-Catalunya a dále tak posiluje své pouto s domácí tratí, kde poprvé závodil ve Formuli 1.
Pierre Gasly obvinil týmového kolegu Yukiho Tsunodu z nehody v Monaku, která ukončila jeho závod, a tvrdí, že Cunoda změnil směr jízdy při brzdění. Incident podle něj odhaluje nejen nebezpečný manévr, ale i rostoucí napětí uvnitř týmu RB.
Lewis Hamilton skončil v Monaku pátý, což bylo dobré, ale podle šéfa McLarenu Andrey Stelly mohl dosáhnout ještě lepšího výsledku. Při ideálním průběhu závodu mohl bojovat o stupně vítězů. Výkon ukazuje, že McLaren a Hamilton mají potenciál být silnější, než naznačuje aktuální pořadí.
Fernando Alonso po smolném odstoupení v Monaku uvedl, že je ochoten přijímat letošní nezdary, pokud povedou k úspěchu v roce 2026. Zůstává motivovaný a věří, že právě tyto momenty jsou součástí cesty k budoucím vítězstvím.