Velká cena Monaka nabídla nejen téměř nudné souboje na trati, ale i strategické manévry, ve kterých Ferrari podle expertů nevyužilo potenciál Lewise Hamiltona. Ten mohl pomoci dostat Maxe Verstappena pod tlak, přestože sám na stupně vítězů nakonec nedosáhl.
Sedminásobný mistr světa Lewis Hamilton startoval do závodu z Velké ceny Monaka až ze sedmé pozice. Původně měl startovat čtvrtý, ale penalizace za blokování Maxe Verstappena v kvalifikaci ho odsunula o tři místa dozadu. Tato ztráta nakonec sehrála klíčovou roli nejen pro něj, ale i pro strategii Ferrari.
Během závodu se Hamilton propracoval na páté místo, mimo jiné díky odstoupení Fernanda Alonsa. Ferrari využilo jeho prodlouženého prvního stintu, aby se před něj dostal mladý francouzský jezdec Isack Hadjar. V závěru závodu pak britský pilot nasadil středně tvrdé pneumatiky, ale podle Jolyonna Palmera z televize F1 to byla chyba. „Byl o dvě sekundy na kolo pomalejší. Pokud by byl v tu chvíli blíž, mohl donutit Maxe Verstappena k dřívějšímu pitstopu,“ uvedl Palmer.
Týmy musely během Velké ceny Monaka povinně absolvovat dvě zastávky v boxech, a to kvůli speciálním pravidlům zavedeným právě pro tento závod s cílem zvýšit počet změn pořadí. Podle Jensona Buttona se ale některé týmy těmto pravidlům prakticky vysmívaly – využívaly totiž své druhé vozy jako „zátarasy“, aby si vytvořily prostor pro výhodnější pit stop.
Komentátor Alex Brundle upozornil, že Ferrari mohlo lépe využít Hamiltona k vytvoření tlaku na McLaren, když Charles Leclerc bojoval o vítězství s Landem Norrisem. „Ferrari ho skutečně mohlo posunout víc dopředu, aby si vytvořilo strategický manévrovací prostor právě v době, kdy byl McLaren zaneprázdněn Leclercem,“ řekl Brundle.
Zároveň ale dodal, že Hamilton k tomu neměl ideální podmínky. „Za prvé neměl výhodnou startovní pozici, a za druhé – i když se přední čtyřka přiblížila, bylo vidět, že Hamilton s nimi nedokáže držet krok a postupně mu ujeli.“
Ferrari se sice stále drží mimo první trojici v Poháru konstruktérů, nicméně jejich tempo v Monaku bylo pozitivním signálem. Vzhledem k tomu, že tým původně neočekával, že bude v úzkých monackých uličkách konkurenceschopný, může si ze závodu odnést cenné povzbuzení.
Red Bull netrpělivě vyhlíží Velkou cenu Španělska, která zároveň přinese první zkoušku nové technické direktivy FIA zaměřené na pružná přední křídla. Helmut Marko doufá, že změna naruší výkonnostní vzestup McLarenu a vyrovná podmínky v boji na špici.
Velká cena Španělska nabídne v pátečních trénincích starty nováčků Ryo Hirakawy v Haasu a Victora Martinse u Williamsu. Oba jezdci využijí tuto příležitost k získání cenných zkušeností a splnění FIA kvóty nováčků.
Rubens Barrichello varuje, že jezdit za Ferrari je mentálně nejtěžší výzva v celém šampionátu. Lewis Hamilton teď podle něj čelí tlaku, který zvládnou jen psychicky nejsilnější jezdci.
Šéf motorového programu Audi F1 Mattia Binotto věří ve výkon svého motoru, ale varuje, že pravidla pro rok 2026 mohou přinést dominanci jiného týmu. „Nová pravidla mohou zásadně přerozdělit síly na startovním roštu,“ dodal.
Toto Wolff očekává, že Ferrari nejvíce vytěží ze změn pravidel ohledně flexibilních křídel, které vstoupí v platnost při Velké ceně Španělska. Podle něj mají Italové díky své rychlé reakci a inovacím šanci výrazně posílit svou konkurenceschopnost.
Alex Wurz, předseda GPDA a bývalý jezdec F1, navrhl tři úpravy trati v Monaku, které by mohly zvýšit šance na předjíždění bez ztráty jejího charakteru.
Jos Verstappen uvítal nové technické směrnice ohledně předního křídla, které vstupují v platnost o víkendu při Velké ceně Španělska v Barceloně.
Lando Norris vyhrál Velkou cenu Monaka, přestože dlouho uvízl za pomalejším Verstappenem, který oddaloval svůj druhý pit stop. Brit přesto udržel koncentraci a dočkal se zaslouženého vítězství.
Fernando Alonso se stal ambasadorem okruhu Circuit de Barcelona-Catalunya a dále tak posiluje své pouto s domácí tratí, kde poprvé závodil ve Formuli 1.
Pierre Gasly obvinil týmového kolegu Yukiho Tsunodu z nehody v Monaku, která ukončila jeho závod, a tvrdí, že Cunoda změnil směr jízdy při brzdění. Incident podle něj odhaluje nejen nebezpečný manévr, ale i rostoucí napětí uvnitř týmu RB.
Lewis Hamilton skončil v Monaku pátý, což bylo dobré, ale podle šéfa McLarenu Andrey Stelly mohl dosáhnout ještě lepšího výsledku. Při ideálním průběhu závodu mohl bojovat o stupně vítězů. Výkon ukazuje, že McLaren a Hamilton mají potenciál být silnější, než naznačuje aktuální pořadí.
Fernando Alonso po smolném odstoupení v Monaku uvedl, že je ochoten přijímat letošní nezdary, pokud povedou k úspěchu v roce 2026. Zůstává motivovaný a věří, že právě tyto momenty jsou součástí cesty k budoucím vítězstvím.