Sezóna Formule 1 2025 bude poslední pod současným cyklem pravidel, přičemž i přesto se letos některé předpisy mění. Přinášíme vám přehled všech klíčových informací, které byste měli vědět před startem nadcházejícího ročníku.
Sezóna 2025, která bude poslední pod aktuálními pravidly, začne v Austrálii na okruhu Albert Park. I když se pro rok 2026 plánuje zásadní změna v technických regulacích, která ovlivní vývoj podvozků a pohonných jednotek, letošní ročník přináší pouze drobné úpravy stávajících předpisů. Po zavedení nové generace vozů v roce 2022 tak pravidla zůstávají převážně nezměněná.
V roce 2023 byla provedena jedna z největších technických změn, kdy byla snížena výška podlahy a bočnic o 15 mm a zvýšeno "hrdlo" difuzoru o 10 mm. Tato změna byla součástí snahy o omezení efektu "porpoisingu", který se poprvé objevil v roce 2022 s novými pravidly. Zavedení měření oscilací pomohlo zajistit, že vozy nebudou mít nadměrné vertikální pohyby, což stabilizovalo jejich výkon. Tyto úpravy se ukázaly jako efektivní, což vedlo k tomu, že FIA nemusela zavádět další zásadní změny. Nicméně v roce 2024 se objevily nové kontroverze týkající se flexibilní aerodynamiky, které vedly k dalším diskusím a analýzám.
I když byla FIA zpočátku opatrná při zavádění těchto změn, časté používání flexibilních prvků a tlak týmů na zmírnění jejich vlivu vedly k rozhodnutí implementovat úpravy pro sezónu 2025. Tento krok také souvisí se zavedením chladicích systémů pro jezdce, které budou aktivovány v závodech s náročnými podmínkami, aby se předešlo zdravotním problémům způsobeným vysokými teplotami. Iniciativa vychází z loňské Velké ceny Kataru, kdy několik jezdců muselo vyhledat lékařskou pomoc kvůli extrémnímu horku.
Pro sezónu 2025 dojde k úpravám předních a zadních křídel, které mají za cíl zmírnit kontroverze kolem flexibilních křídel, jež vypukly v minulé sezóně. Zadní křídlo nyní podléhá novým testům na flexibilitu, které vstoupí v platnost již na úvodním závodě sezóny v Austrálii. Hlavní část křídla nesmí flexibilně reagovat více než 6 mm ve směru působící síly, zatímco horní klapka nesmí mít pohyb větší než 7 mm při horizontálním zatížení. Maximální povolený ohyb na zadním okraji křídla je omezen na 3 mm.
Změny se týkají i rozměrových předpisů zadního křídla. Mezera mezi dvěma křídly byla zúžena z rozsahu 10-15 mm na nových 9,4-13 mm. Při otevřeném DRS zůstává horní mezní hodnota na 85 mm. Aby se minimalizovala možnost využití efektu "mini-DRS", který McLaren efektivně použil v Baku, byly přidány nové regulace. Nyní jsou povoleny pouze dvě polohy křídla: DRS zapnuto a DRS vypnuto, a mezera mezi sloty musí zůstat konstantní ve všech režimech, informuje FIA.
Podle článku 3.10.10 nových technických předpisů bude DRS systém mít pouze dvě pozice, a to před a po nasazení DRS. Čas přechodu mezi těmito pozicemi musí být kratší než 400 ms.
Nové testy na flexibilitu předního křídla začnou platit až od Velké ceny Španělska, což týmům poskytne čas na úpravy před zahájením sezóny. Maximální povolený vertikální ohyb bude snížen z 15 mm na 10 mm při zatížení 1000 N. Okraje jednotlivých elementů křídla budou omezeny na 5 mm ohybu při zatížení 60 N, přičemž v Barceloně se toto omezení ještě zpřísní na 3 mm.
Yuki Tsunoda zaznamenal v Rakousku svůj nejhorší závod, kdy ho výrazně zpomalila degradace pneumatik a nedokázal najít příčinu propadu. Tým Red Bull i Christian Horner varují, že je potřeba rychle situaci řešit kvůli velkému rozdílu v tempu oproti Verstappenovi.
Ačkoliv má Max Verstappen platný kontrakt s Red Bullem až do roku 2028, jeho jméno se v souvislosti s Mercedesem objevuje stále častěji. Opakované náznaky i zákulisní debaty znovu rozdmýchaly otázku, zda by čtyřnásobný šampion mohl změnit barvy dříve, než by kdokoli čekal.
Lewis Hamilton usiluje o rekordní osmý titul mistra světa. Podle Bernieho Ecclestona však nemá v letošní sezóně příliš velké šance.
Mercedes údajně měsíce pracoval na řešení přehřívání pneumatik. Výkon v Rakousku však ukázal, že problém přetrvává.
Lando Norris potvrdil svůj impozantní vzestup a v Rakousku si připsal už třetí vítězství v sezóně 2025. Ačkoliv jeho triumf nepřišel jako překvapení, svým výkonem nekompromisně dokázal, že patří mezi absolutní špičku. Navíc poslal jasný vzkaz všem, kdo o jeho schopnostech pochybují.
Nové záběry mimo televizní přenos, kde Fernando Alonso vyjel z tratě poté, co Lewis Hamilton při předjíždění v Rakousku přišel „trochu pozdě“. Alonso se tak vyhnul kolizi při Hamiltonově riskantním manévru.
Toto Wolff vyzval italské fanoušky a média, aby dali Fredericu Vasseurovi čas a prostor na práci ve Ferrari. Reagoval tak na rostoucí spekulace o jeho budoucnosti v čele týmu.
Red Bull se i po povýšení Jukiho Cunody stále potýká s problémy na druhém místě, což vyvolává otázky, zda bude muset provést druhou změnu jezdce v tomto roce.
Fanoušci Franca Colapinta vyzvali FIA a Formuli 1, aby odsoudily nenávistné útoky vůči jezdci Alpine. Po incidentu s Oscarem Piastrim v Rakousku čelil Colapinto urážkám i výhrůžkám smrtí.
Tým Williams zažil v Rakousku těžký den, když oba jeho vozy nedokončily závod. Dvojité odstoupení podtrhlo pokračující technické i výkonnostní problémy, které stáj v letošní sezóně trápí.
Lando Norris stáhl náskok týmového kolegy Oscara Piastriho na pouhých 15 bodů. Tím dál potvrzuje svou formu a zajišťuje McLarenu napínavý interní boj o titul.
Ferrari skončilo na Velké ceně Rakouska s Charlesem Leclercem třetí a Lewisem Hamiltonem čtvrtý, přičemž Hamilton během závodu zpochybňoval týmovou strategii. Zástupce šéfa Ferrari Jerome d'Ambrosio však ujistil, že zvolený přístup byl optimální.