Liamu Lawsonovi se i ve druhém závodním víkendu po sobě nedaří dosáhnout očekávaného výkonu. V kvalifikaci na Velkou cenu Číny skončil na poslední pozici.
Ve světě Formule 1 není důležité jen umístění na časových tabulkách, ale především schopnost jezdců zvládnout tlak, který na trati panuje. Max Verstappen je v tomto ohledu excelentní – i pod neustálým stresem dokáže udržet svůj vůz pod kontrolou a jeho výsledky to jasně potvrzují. Pro tým Red Bull však není podstatné, jak těsné jsou rozdíly mezi jezdci, ale hlavně to, aby každý z nich dosahoval co nejlepších možných pozic. Detaily přicházejí až na druhém místě.
Pro jezdce, který se nachází na chvostu startovního pole, je kritika nevyhnutelná. V podobných situacích se často ozývá pokyn, aby se výsledky zlepšily – jak říkal Sir Patrick Head v roce 2005: „Cokoliv děláš, dělej to lépe.“ Tento přístup ukazuje, jak vysoké nároky na výkonnost jsou v F1.
Liam Lawson, který v letošní sezóně nahradil Sergia Péreze, byl povýšen především pro svou mentální odolnost, která bude opravdu testována. Jeho první závody ukázaly, že výzvy, kterým čelí, nejsou jednoduché. V Číně se mu nepodařilo zopakovat úspěch svého týmového kolegy Verstappena, když skončil až čtrnáctý po kolizi v průběhu sprintu.
Sám Lawson přiznal, že se při kvalifikaci potýkal s problémy provozu na trati, které ho zbrzdily – například během poslední šance se dostal do zácpy za Pierreem Gaslym, což ztížilo jeho pokus o rychlé kolo. I když opakovaně mluvil o tom, jak má vůz „malé okno“ pro optimální výkon, ví, že za jeho problémy stojí i fakt, že se mu nedaří správně připravit pneumatiky, což je klíčové pro dosažení správného gripu.
Stejný problém, který měl Verstappen dříve s některými kolegy, trápí i Lawsona – příliš se soustředí na kontrolu auta, místo aby ho nechal „proplout“ jako Verstappen. V Šanghaji to byl právě špatně zvládnutý nájezd do prvních zatáček, který vedl k přetížení předních pneumatik a následné nedotáčivosti, což je pro rychlé kolo fatální.
Pro Lawsona je klíčovým faktorem čas – s omezenými zkušenostmi na této úrovni se jeho pozice stává ještě náročnější, obzvlášť když mu technické problémy během testování a tréninků ubíraly cenný čas. Ačkoliv má pouze jednu tréninkovou session k dispozici, rozhodl se tento faktor nevyužívat jako výmluvu. „Je to těžší, ale neměl by to být důvod, proč jsem se nedostal tam, kde jsem měl,“ dodal.
Pro Red Bull je kladný výsledek nekompromisní, a proto by měl Lawson reagovat rychle, i když uznává, že potřebuje více času na adaptaci. Tento tlak je evidentní i ve vztahu s Helmutem Markem, který souhlasí s tím, že Lawson potřebuje čas, ale zároveň ví, že se nemůže spoléhat na nic jiného než na výsledky.
Ačkoli má podporu od svého týmového kolegy Verstappena, který uznává obtížnost řízení vozu RB21, zároveň zdůraznil, že mezi ním a Lawesonem je výrazný rozdíl, což ukazuje, že Verstappen skutečně ovládá každý aspekt svého vozu a je o krok napřed.
Carlos Sainz po Velké ceně Miami ostře kritizoval tým Williams za chyby, kvůli kterým podle něj přišel o šanci na lepší výsledek. Nejvíc ho rozčílilo nedodržení týmových pokynů, špatná strategie a kolize s Hamiltonem těsně před cílem.
Lewis Hamilton a Ferrari poutali v Miami pozornost spíše negativně. Britův frustrovaný rádiový projev zastínil jeho výkon a otevřel otázky ohledně týmové strategie.
Spekulace o možném odchodu Maxe Verstappena z Red Bullu neutichají. Helmut Marko sice dříve nevyloučil, že by čtyřnásobný mistr světa mohl tým opustit, teď ale situaci vidí klidněji a věří, že jezdec zůstane až do roku 2026.
Lando Norris v podcastu zavzpomínal na dětství a zdůraznil, že klíčem k jeho úspěchu ve Formuli 1 byla přísná, ale podpůrná výchova s důrazem na disciplínu a hodnoty. Jeho láska k závodění začala u videoher, ale k výsledkům ho dovedla hlavně tvrdá práce a pokora.
Šéf McLarenu Andrea Stella ocenil Oscara Piastriho za mimořádnou vyzrálost a práci s pneumatikami, kterou podle něj zvládá jako ostřílený matador. Mladý Australan tak potvrzuje, že McLaren v něm našel klíčového muže pro budoucnost.
Flavio Briatore označil rezignaci Olivera Oakse za nečekanou a přiznal, že výměna Doohana za Colapinta byla nezbytná. Podle kritiků tím ale Alpine jen dál potvrzuje, že sportovní vize ustupují zákulisnímu vlivu a tlaku sponzorů, přičemž Briatore zůstává skrytým šéfem.
Soupeři McLarenu vyjádřili obavy ohledně toho, jak stáj pracuje s teplotami zadních pneumatik, což vyvolalo podezření z možného technického triku. FIA ale nyní učinila přítrž všem spekulacím a situaci definitivně uzavřela.
Carlos Sainz starší zvažuje kandidaturu na prezidenta FIA poté, co jej k tomu vyzvaly vlivné osobnosti motorsportu nespokojené se současným vedením. Mohammed Ben Sulayem čelí rostoucí kritice kvůli sérii kontroverzí a odchodů klíčových funkcionářů.
Lewis Hamilton prožil ve Ferrari napjatý víkend. Po sporné týmové režii, váhavém rozhodování a frustraci v rádiové komunikaci se rozhodl osobně uklidnit šéfa Frederica Vasseura. „Nebudu se omlouvat za to, že jsem bojovník,“ vzkázal po závodě. Vasseur jeho emoce chápe.
Argentinský jezdec Franco Colapinto nastoupí do závodního vozu Alpine už při nadcházející Velké ceně Emilia Romagna. Tým se sídlem v Enstone ho povýšil z pozice rezervního jezdce, aby nahradil Jacka Doohana, který odstartoval sezónu.
James Oakes opouští pozici šéfa týmu Alpine F1 po pouhých šesti závodech sezony 2025. Jeho nečekaný odchod naznačuje, že tým se i nadále potýká s problémy, a to jak na trati, tak v zákulisí vedení.
Lewis Hamilton v reakci na své emotivní rádiové výstupy během závodů vysvětlil, že nejde o známku frustrace, ale důkaz, že v sobě stále má vášeň a odhodlání vítězit. Podle něj právě tyto spontánní reakce ukazují, že i po letech v šampionátu mu na výsledcích záleží stejně intenzivně jako na začátku kariéry.