Pravidlo dvou povinných zastávek sice nepromíchalo špičku závodu, ale výrazně oživilo dění ve středu pole. Týmy jako Williams či Racing Bulls využily taktiku a odvahu k zisku bodů v závodě, který byl jinak vždy o trpělivosti a pozicích.
Na trati v Monaku, kde je předjíždění spíš teorií než praxí, rozhodují detaily a strategie. Právě v těchto ohledech exceloval tým Racing Bulls, který v Monaku dokázal dokonale využít nové pravidlo o dvou povinných zastávkách. Výsledek v podobě šestého místa pro Isacka Hadjara a prvních letošních bodů pro Liama Lawsona znamenal nejen průlom v sezóně, ale také posun směrem vzhůru v Poháru konstruktérů. Racing Bulls se nyní přiblížili týmu Haas a jsou zpět ve hře o šesté místo.
Základy úspěchu byly položeny už v kvalifikaci. Hadjar zajel svůj dosud nejlepší výkon v nováčkovské sezóně a pomohl mu i posun na startovním roštu po penalizaci Lewise Hamiltona. Na startu stál na páté pozici a od prvních metrů bylo patrné, že Racing Bulls jedou podle precizně připraveného scénáře.
Klíčovým faktorem bylo správné načasování první zastávky. Lawson, který se pohyboval těsně za Hadjarem, úmyslně držel za sebou vláček soupeřů a vytvářel tak prostor. Data jasně ukazují, jak se mezera mezi týmovými kolegy zvětšovala. Už ve 13. kole měl Hadjar náskok přes dvacet sekund, což v Monaku představuje ideální okno pro pit stop bez ztráty pozice.
Hadjar zajel několik velmi rychlých kol na čerstvých měkkých pneumatikách a začal budovat rozhodující náskok. Lawson mezitím plnil méně viditelnou, ale zásadní úlohu. Záměrně zpomaloval skupinu jezdců za sebou, aniž by je pustil před sebe. Pomalejší časy na kolo mohly na první pohled působit negativně, ve skutečnosti však šlo o dokonale vypočítaný tah.
Po Hadjarově druhé zastávce převzal iniciativu Lawson. Nasadil měkké pneumatiky, zrychlil a těžil z čistého vzduchu. Bez chyb a bez zbytečných soubojů si dojel pro první body sezóny a korunoval tak výborně zvládnutou strategii.
Podobný přístup pak zvolil i tým Williams. V závěru závodu použili stejnou taktiku s Carlosem Sainzem a Alexem Albonem. Zadní jezdec záměrně zpomaloval pole, aby vytvořil dostatečný prostor pro svého týmového kolegu, který mohl absolvovat zastávku bez ztráty pozice. Tato strategie, kdy jeden jezdec kryje druhého, se v Monaku ukázala jako mimořádně účinná.
Racing Bulls zakončili víkend jako čtvrtý nejrychlejší tým na trati, hned za McLarenem, Ferrari a Red Bullem. I když to nestačilo na stupně vítězů, jejich výkon bezesporu patří k tomu nejchytřejšímu a nejlépe provedenému, co jsme v dosavadním průběhu sezony Formule 1 v roce 2025 viděli.
Jules Bianchi, kterému bylo tehdy jen 25 let, podlehl osudovým zraněním z nehody v Suzuce. Jeho smrt otřásla světem Formule 1 a přiměla k zásadním změnám v bezpečnosti.
Charles Leclerc si při desátém výročí úmrtí Julese Bianchiho připomněl jeho vliv na svou kariéru i osobní život. Byl pro něj nejen kmotrem a přítelem, ale také inspirací, která ho provází dodnes.
Sebastian Vettel je mimo Formuli 1 už tři sezóny a kolem jeho návratu dlouho panovaly spekulace. Nyní učinil konečné rozhodnutí ohledně možného comebacku.
Před deseti lety nás navždy opustil Jules Bianchi. Zemřel na následky zranění z Velké ceny Japonska 2014, která navždy změnila Formuli 1.
Nico Hülkenberg věří, že tým Kick Sauber se stává vážným hráčem ve středu pole. Jak uvedl, od zavedení klíčových vylepšení ve Španělsku tým nepřetržitě zrychluje a získává na sebedůvěře i výkonnosti.
Šéf McLarenu Andrea Stella představil plány na technické vylepšení po testech na Silverstonu. Tým doufá, že novinky pomohou zvýšit výkon a konkurenceschopnost vozu.
Lewis Hamilton se zapojil do práce ve Ferrari, aby pomohl vyřešit zásadní slabinu vozu SF-25. Tým doufá, že díky jeho zkušenostem najde cestu k lepším výkonům.
Franco Colapinto zažívá složitý rok 2025, kdy místo očekávaného průlomu čelí nejistotě ohledně své budoucnosti v Alpine. Neustálé spekulace kolem sedačky mu komplikují cestu vzhůru.
Charles Leclerc byl po kvalifikaci na Velkou cenu Velké Británie na sebe velmi naštvaný. Podle něj jeho výkon výrazně zaostal za očekáváním.
Oscar Piastri získal podporu od bývalého pilota F1 Jolyonna Palmera po penalizaci, která ho na Silverstonu připravila o vítězství. Palmer označil trest za příliš přísný a Piastriho manévr za férový.
Ferrari prožívá těžkou sezonu a italská média hlásí rostoucí tlak na šéfa týmu Freda Vasseura. Výsledky zaostávají za očekáváními, což vyvolává spekulace o nutnosti změn v řízení stáje. Vasseur tak čelí výzvě, jak tým rychle vrátit zpět na vrchol.
Red Bull má ve svých řadách talentovaného Arvida Lindblada, který se poprvé objevil ve světě F1 po boku Maxe Verstappena v Silverstonu. Mladý jezdec z F2 tak udělal významný krok směrem k možné budoucnosti v královně motorsportu.