Závod v Monaku čekají změny: Nová pravidla slibují v úzkých ulicích více akce a vzrušení

Závod v Monaku
Závod v Monaku, foto: Red Bull Content Pool
Michael Zelinka VČERA 13:43
Sdílej:

Monacká Velká cena za sucha bývá často předvídatelná, kde kvalifikace často určuje vítěze. Nová pravidla, která zavádějí vyšší počet povinných zastávek v boxech, by však mohla závodnímu víkendu přinést větší dynamiku a agresivnější tempo.

Monacká Velká cena za suchého počasí bývá obvykle jednoduchá. Pokud závodník vyhraje kvalifikaci, cesta k vítězství je často přímočará: stačí dobrý start, aby se udržel v čele hned po první zatáčce, nenarazit do zdi a provést co nejrychlejší pitstop.

Závod v Monaku se často promění v čekání, kdy lídr vyčkává na pitstop svého soupeře, aby reagoval na další kolo. „Komise F1 se dohodla na zavedení vyššího počtu povinných zastávek v boxech pro Velkou cenu Monaka, i když jejich přesný počet zatím nebyl stanoven. Týmy v Monte Carlu obvykle plánují pouze jednu zastávku, protože na této trati je klíčová pozice na dráze,“ informuje portál Motorsport.com.

Každý závodník by měl údajně také využít hned tři směsi pneumatik, uvádí britský portál. Běžně musí piloti v závodech na suchu použít alespoň dvě různé směsi pneumatik. Výměna pneumatik je povolena i během červených vlajek. Během monacké Velké ceny 2024, kdy závod po nehodě Nica Hülkenberga, Sergia Péreze a Kevina Magnussena v prvním kole přerušil červenou vlajkou, si Charles Leclerc po přechodu na tvrdé pneumatiky poradil s tlakem od Oscara Piastriho a kontroloval závod až do konce.

Zastávky v boxech se v posledních letech staly jedním z nejnapínavějších momentů závodu v Monte Carlu, zejména díky současným monopostům, které na úzkém městském okruhu značně komplikují předjíždění. Ačkoli během závodu občas dojde k několika předjížděcím manévrům, nelze očekávat žádné velké momenty, které by zvedaly diváky ze sedaček. v loňském roce jich bylo celkem sedm (bez započítání prvního kola).

„Je to jeden z těch okruhů, kde je předjíždění opravdu obtížné,“ přiznal čtyřnásobný šampion Max Verstappen. „A samozřejmě, čím větší auta děláme, tím těžší je i samotné závodění. Mám pocit, že v roce 2016 ještě existovaly nějaké příležitosti, ale ty jsou teď samozřejmě pryč.“

„Nové strategie by mohly přinést tolik potřebnou dynamiku do závodu v Monaku. Pokud by jezdci nemuseli šetřit pneumatiky, mohli by nasadit agresivnější tempo, což by výrazně zlepšilo akčnost závodu. To je obzvlášť důležité, protože loňské úvodní kolo bylo o více než deset sekund pomalejší než kvalifikační čas na pole position," doplnil portál.

Stalo se