Gabriel Bortoleto předvedl v Monaku odvážný manévr, kterým hned po startu předjel Kimiho Antonelliho v nejtěsnějším místě celého kalendáře. Nadějný začátek mu však překazil kontroverzní protiútok soupeře, po kterém skončil mimo trať a bez šance na body.
Gabriel Bortoleto měl po startu Velké ceny Monaka skvělý nástup. V první zatáčce se mu podařilo předjet Kimiho Antonelliho na nejtěsnějším místě celého kalendáře v legendární vlásence u hotelu Fairmont. Manévr na vnější straně zatáčky působil promyšleně, čistě a odvážně. Brazilec si jej právem pochvaloval a ještě po závodě mluvil o jednom z nejlepších momentů svého víkendu.
Jenže slibný úvod měl rychlý a bolestivý konec. Antonelli, mladý jezdec Mercedesu, se nehodlal smířit se ztrátou pozice hned v úvodu závodu. Už o několik zatáček později se pokusil o odvetný útok. Podle Bortoleta ale nebyl jeho pokus dobře promyšlený a chyběla mu chladná hlava. Antonelli šel do prostoru, kde se běžně nepředjíždí, a svou trajektorii zvolil natolik nešetrně, že Bortoleto musel zamířit rovně do bariéry, aby se vyhnul kolizi.
„Byl to velmi optimistický manévr. V minulosti jsme na tom místě viděli spoustu nehod. Tohle rozhodně nebyl první případ,“ uvedl Gabriel Bortoleto. Dodal, že i když k fyzickému kontaktu mezi monoposty nedošlo, důsledky byly pro něj fatální. „Musel jsem couvat, vrátit se do boxů a tím pro mě závod v podstatě skončil.“
Přestože se mechanikům podařilo vůz zprovoznit, Bortoleto zbytek závodu strávil v zadní části pole. Nejprve musel bojovat s pomalu jedoucím Liamem Lawsonem, který cíleně blokoval rychlejší jezdce ve prospěch týmového kolegy. Podobnou týmovou strategii pak uplatnili i Carlos Sainz, Alex Albon a znovu i Kimi Antonelli. Kvůli tomu neměl Bortoleto příležitost využít žádnou z alternativních strategií, které by mu teoreticky mohly pomoci vrátit se do boje o body.
„Je to škoda. Mohli jsme zkusit něco chytrého se strategií, ale nakonec jsem celý závod jen jezdil v provozu. Nemohl jsem udělat víc, než jsem udělal,“ konstatoval rezignovaně Bortoleto, který dojel do cíle čtrnáctý se ztrátou dvou kol.
Ačkoliv incident nevedl k žádnému trestu, Bortoleto uvedl, že by si o situaci s Antonellim rád promluvil. Zároveň ale zachoval klid a nechtěl událost zbytečně dramatizovat. „Nechci dělat problémy. Momentálně nebojujeme o titul, o pódium ani o body, takže nevidím důvod riskovat takhle brzy v závodě,“ zdůraznil.
Závod v Monaku opět připomněl, jak tenká je hranice mezi odvážným manévrem a zbytečným hazardem.
Zatímco hollywoodská premiéra filmu F1 lákala jezdce do New Yorku, Max Verstappen zvolil jinou cestu. Místo červeného koberce zamířil do Evropy.
V New Yorku se v pondělí večer uskutečnila slavnostní premiéra dlouho očekávaného filmu F1: The Movie. Na červený koberec dorazily desítky jezdců a osobností ze světa motorsportu – až na jednu výjimku. Trojnásobný šampion Max Verstappen se premiéry záměrně nezúčastnil. Místo světel reflektorů si zvolil klidné chvíle s novorozenou dcerou Lily.
Christian Horner vyjádřil spokojenost s bezchybným výkonem Maxe Verstappena během Velké ceny Kanady v Montrealu. Nizozemský jezdec z druhé pozice na startu dokázal vytěžit maximální možný výsledek a dojel těsně za vítězným Georgem Russellem, přestože se mu nepodařilo výrazněji zaútočit na vedení.
Nico Rosberg varoval, že nehoda Landa Norrise v Kanadě by mohla mít výrazný dopad na jeho psychiku. Podle bývalého šampiona F1 takové incidenty často ovlivňují sebevědomí i těch nejlepších jezdců.
Charles Leclerc po náročné Velké ceně Kanady přiznal, že jeho výkon nebyl ideální a kritizoval strategii Ferrari, která ho podle něj stála lepší výsledek. Zdůraznil ale, že necítí potřebu někomu něco dokazovat a raději se soustředí na další závody
Max Verstappen dojel v Kanadě druhý těsně za Georgem Russellem, přičemž závěr závodu přinesl napínavý a férový souboj. Oba piloti předvedli odvahu i vzájemný respekt, který dodal bitvě na dramatičnosti i lidském rozměru.
FIA zahájila šetření souboje mezi Landem Norrisem a Oscarem Piastrim během závěru Velké ceny Kanady. Incident výrazně ovlivnil průběh závodu a může mít dopad na týmovou strategii McLarenu.
George Russell si udržel vítězství v Kanadě poté, co komisaři zamítli protest Red Bullu. Rozhodnutí potvrdilo čistotu jeho závodu a nezměnilo pořadí.
Během Velké ceny Kanady se střetli jezdci McLarenu Lando Norris a Oscar Piastri, což výrazně ovlivnilo průběh závodu. Incident vyvolal pozornost fanoušků i odborníků a otevřel debatu o týmové strategii a agresivitě.
Lewis Hamilton v úvodu závodu v Montrealu srazil sviště, který se objevil na trati. Kolize způsobila poškození jeho vozu a prakticky zmařila šanci na dobrý výsledek.
George Russell si dojel pro vítězství ve Velké ceně Kanady po precizním výkonu, který potvrdil jeho formu a rychlost. Přesto se pozornost po závodě soustředila na incident mezi jezdci McLarenu, jejichž vzájemný kontakt rozvířil debaty a částečně zastínil Russellův triumf.
Ferrari ovládlo Le Mans potřetí v řadě, a pokaždé s jinou jezdeckou sestavou – letošní triumf podtrhl Robert Kubica. Italská stáj tím potvrzuje, že její návrat do vytrvalostního závodění je začátkem nové éry dominance.