Prezident FIA Mohammed Ben Sulayem naznačil, že letošní kontroverzní pravidla upravující chování jezdců by mohla projít úpravami. Podle něj není vyloučeno, že se na základě reakcí z paddocku i širší veřejnosti dočkáme změn v aktuálním znění těchto předpisů.
Před startem sezóny Formule 1 2025 došlo k aktualizaci Přílohy B Mezinárodního sportovního kodexu FIA. Nová pravidla mají poskytnout sportovním komisařům jednotný rámec pro udělování trestů za porušení předpisů, od vysokých pokut až po zákazy startů a odpočty bodů v šampionátu. Jejich přijetí ale vyvolalo vlnu kritiky, zejména kvůli přísnému dohledu nad projevy jezdců.
Prezident FIA Mohammed Ben Sulayem nyní naznačil, že by mohlo dojít k přehodnocení některých pasáží této přílohy. Ve vyjádření na sociálních sítích reagoval na podněty jezdců z různých šampionátů a zdůraznil, že je připraven hledat zlepšení. „Lidé pravidla tvoří a lidé je také mohou vylepšit,“ uvedl s odkazem na svůj vlastní závodnický background.
Změny by mohly přijít ještě před Velkou cenou Miami, i když konkrétní úpravy zatím nebyly specifikovány. Ben Sulayem čelí rostoucímu tlaku a kritice, a to nejen kvůli obsahu předpisů, ale i kvůli situaci uvnitř FIA, která v posledních měsících zaznamenala několik odchodů na klíčových postech.
Už od zavedení nových pravidel v rámci Přílohy B Mezinárodního sportovního kodexu FIA čelí tato směrnice silné kritice napříč motorsportem. Příloha, která měla původně pomoci zpřehlednit rozhodování komisařů a zavést jasné sankční mantinely, se ukázala jako problematická zejména v otázce výkladu pojmů jako „nevhodné chování“ či „morální újma způsobená FIA“.
Podle pravidel může být pilot penalizován i za běžné zaklení ,jako tomu bylo v případě Maxe Verstappena a Charlese Leclerca, kteří byli loni prošetřováni kvůli použití vulgárního výrazu během tiskové konference. Verstappen si následně odpracoval trest ve formě komunitní služby v Rwandě. Sankce přitom rostou s opakováním přestupku: v F1 může třetí takový prohřešek znamenat pokutu až 120 tisíc eur, zákaz startu i odečet bodů.
FIA se brání s tím, že nová pravidla slouží především jako vodítko a rozhodnutí zůstává na komisařích. Ben Sulayem tehdy uvedl, že „Appendix B má přinést větší konzistenci a transparentnost při rozhodování.“ Zároveň však rozlišil, že emocionální výlevy v rádiu obvykle nespadají do sankčního rámce – pokud nejsou zjevně urážlivé nebo diskriminační. Přesto se očekává, že jezdci budou pravidla respektovat zejména v médiích a při oficiálních vystoupeních.
Zmatek a nespokojenost ale panují i mimo F1. Ve WRC byl francouz Adrien Fourmaux potrestán za neformální vyjádření v cíli rychlostní zkoušky. Trest 10 tisíc eur, plus 20 tisíc podmíněně, vedl až k protestu jezdců při následující rally v Keni. Výsledkem byla dohoda mezi FIA a nově vzniklou World Rally Drivers’ Alliance (WoRDA), která přinesla úpravu aplikace pravidel v kontextu rally. „Nešlo o změnu samotné přílohy B, ale o dohodu, která reflektuje realitu našeho sportu,“ vysvětlil spoluzakladatel WoRDA Julien Ingrassia.
K situaci se v závěru roku 2024 vyjádřila i Grand Prix Drivers’ Association (GPDA), která FIA adresovala otevřený dopis: „Je rozdíl mezi klením s cílem urazit a neformálním zaklením na adresu špatného počasí nebo auta. Naši členové jsou dospělí a nepotřebují od médií instrukce ohledně nošení spodního prádla.“
Odezva od Ben Sulayema byla lakonická. V rozhovoru pro Autosport reagoval slovy: „To není jejich věc.“ A Max Verstappen? Ten situaci glosoval mlčením: „Vím, že tu nesmím nadávat, ale člověk nemůže být ani kritický. Radši o tom nebudu mluvit, nechci si zavařit.“
Uvažované zmírnění přílohy B tak přichází ve chvíli, kdy samotný prezident FIA čelí nejen tlaku ze strany jezdců, ale i interním otřesům ve vedení. Vzhledem k blížícím se volbám může být jeho vstřícnější postoj nejen odpovědí na kritiku, ale i strategickým krokem.
Mercedes údajně měsíce pracoval na řešení přehřívání pneumatik. Výkon v Rakousku však ukázal, že problém přetrvává.
Lando Norris potvrdil svůj impozantní vzestup a v Rakousku si připsal už třetí vítězství v sezóně 2025. Ačkoliv jeho triumf nepřišel jako překvapení, svým výkonem nekompromisně dokázal, že patří mezi absolutní špičku. Navíc poslal jasný vzkaz všem, kdo o jeho schopnostech pochybují.
Nové záběry mimo televizní přenos, kde Fernando Alonso vyjel z tratě poté, co Lewis Hamilton při předjíždění v Rakousku přišel „trochu pozdě“. Alonso se tak vyhnul kolizi při Hamiltonově riskantním manévru.
Toto Wolff vyzval italské fanoušky a média, aby dali Fredericu Vasseurovi čas a prostor na práci ve Ferrari. Reagoval tak na rostoucí spekulace o jeho budoucnosti v čele týmu.
Red Bull se i po povýšení Jukiho Cunody stále potýká s problémy na druhém místě, což vyvolává otázky, zda bude muset provést druhou změnu jezdce v tomto roce.
Fanoušci Franca Colapinta vyzvali FIA a Formuli 1, aby odsoudily nenávistné útoky vůči jezdci Alpine. Po incidentu s Oscarem Piastrim v Rakousku čelil Colapinto urážkám i výhrůžkám smrtí.
Tým Williams zažil v Rakousku těžký den, když oba jeho vozy nedokončily závod. Dvojité odstoupení podtrhlo pokračující technické i výkonnostní problémy, které stáj v letošní sezóně trápí.
Lando Norris stáhl náskok týmového kolegy Oscara Piastriho na pouhých 15 bodů. Tím dál potvrzuje svou formu a zajišťuje McLarenu napínavý interní boj o titul.
Ferrari skončilo na Velké ceně Rakouska s Charlesem Leclercem třetí a Lewisem Hamiltonem čtvrtý, přičemž Hamilton během závodu zpochybňoval týmovou strategii. Zástupce šéfa Ferrari Jerome d'Ambrosio však ujistil, že zvolený přístup byl optimální.
Šéf Red Bullu Christian Horner po Velké ceně Rakouska jen stroze komentoval výkon Yukiho Tsunody. Jeho zdrženlivé vyjádření naznačuje, že důvěra v japonského jezdce v týmu slábne.
Po nevydařené domácí Velké ceně Red Bullu Helmut Marko uvedl, že letošní titul s Maxem Verstappenem je velmi nepravděpodobný. Zůstává však otázkou, jak vážné problémy tým skutečně má.
Bernie Ecclestone, bývalý šéf Formule 1, se v Rakousku objevil při slavnostním ceremoniálu, kde předával Prezidentskou medaili vítězi závodu Landu Norrisovi. Tento čestný úkol mu byl svěřen na pozvání prezidenta FIA Mohammeda Ben Sulayema.