Prezident FIA Mohammed Ben Sulayem naznačil, že letošní kontroverzní pravidla upravující chování jezdců by mohla projít úpravami. Podle něj není vyloučeno, že se na základě reakcí z paddocku i širší veřejnosti dočkáme změn v aktuálním znění těchto předpisů.
Před startem sezóny Formule 1 2025 došlo k aktualizaci Přílohy B Mezinárodního sportovního kodexu FIA. Nová pravidla mají poskytnout sportovním komisařům jednotný rámec pro udělování trestů za porušení předpisů, od vysokých pokut až po zákazy startů a odpočty bodů v šampionátu. Jejich přijetí ale vyvolalo vlnu kritiky, zejména kvůli přísnému dohledu nad projevy jezdců.
Prezident FIA Mohammed Ben Sulayem nyní naznačil, že by mohlo dojít k přehodnocení některých pasáží této přílohy. Ve vyjádření na sociálních sítích reagoval na podněty jezdců z různých šampionátů a zdůraznil, že je připraven hledat zlepšení. „Lidé pravidla tvoří a lidé je také mohou vylepšit,“ uvedl s odkazem na svůj vlastní závodnický background.
Změny by mohly přijít ještě před Velkou cenou Miami, i když konkrétní úpravy zatím nebyly specifikovány. Ben Sulayem čelí rostoucímu tlaku a kritice, a to nejen kvůli obsahu předpisů, ale i kvůli situaci uvnitř FIA, která v posledních měsících zaznamenala několik odchodů na klíčových postech.
Už od zavedení nových pravidel v rámci Přílohy B Mezinárodního sportovního kodexu FIA čelí tato směrnice silné kritice napříč motorsportem. Příloha, která měla původně pomoci zpřehlednit rozhodování komisařů a zavést jasné sankční mantinely, se ukázala jako problematická zejména v otázce výkladu pojmů jako „nevhodné chování“ či „morální újma způsobená FIA“.
Podle pravidel může být pilot penalizován i za běžné zaklení ,jako tomu bylo v případě Maxe Verstappena a Charlese Leclerca, kteří byli loni prošetřováni kvůli použití vulgárního výrazu během tiskové konference. Verstappen si následně odpracoval trest ve formě komunitní služby v Rwandě. Sankce přitom rostou s opakováním přestupku: v F1 může třetí takový prohřešek znamenat pokutu až 120 tisíc eur, zákaz startu i odečet bodů.
FIA se brání s tím, že nová pravidla slouží především jako vodítko a rozhodnutí zůstává na komisařích. Ben Sulayem tehdy uvedl, že „Appendix B má přinést větší konzistenci a transparentnost při rozhodování.“ Zároveň však rozlišil, že emocionální výlevy v rádiu obvykle nespadají do sankčního rámce – pokud nejsou zjevně urážlivé nebo diskriminační. Přesto se očekává, že jezdci budou pravidla respektovat zejména v médiích a při oficiálních vystoupeních.
Zmatek a nespokojenost ale panují i mimo F1. Ve WRC byl francouz Adrien Fourmaux potrestán za neformální vyjádření v cíli rychlostní zkoušky. Trest 10 tisíc eur, plus 20 tisíc podmíněně, vedl až k protestu jezdců při následující rally v Keni. Výsledkem byla dohoda mezi FIA a nově vzniklou World Rally Drivers’ Alliance (WoRDA), která přinesla úpravu aplikace pravidel v kontextu rally. „Nešlo o změnu samotné přílohy B, ale o dohodu, která reflektuje realitu našeho sportu,“ vysvětlil spoluzakladatel WoRDA Julien Ingrassia.
K situaci se v závěru roku 2024 vyjádřila i Grand Prix Drivers’ Association (GPDA), která FIA adresovala otevřený dopis: „Je rozdíl mezi klením s cílem urazit a neformálním zaklením na adresu špatného počasí nebo auta. Naši členové jsou dospělí a nepotřebují od médií instrukce ohledně nošení spodního prádla.“
Odezva od Ben Sulayema byla lakonická. V rozhovoru pro Autosport reagoval slovy: „To není jejich věc.“ A Max Verstappen? Ten situaci glosoval mlčením: „Vím, že tu nesmím nadávat, ale člověk nemůže být ani kritický. Radši o tom nebudu mluvit, nechci si zavařit.“
Uvažované zmírnění přílohy B tak přichází ve chvíli, kdy samotný prezident FIA čelí nejen tlaku ze strany jezdců, ale i interním otřesům ve vedení. Vzhledem k blížícím se volbám může být jeho vstřícnější postoj nejen odpovědí na kritiku, ale i strategickým krokem.
Christian Horner odmítl tvrzení Tota Wolffa, že obavy ohledně motorů byly na program Komise F1 přidány na poslední chvíli jako "vtip". Podle Hornera jde o dlouhodobé téma, které bylo opakovaně diskutováno, nikoli novou stížnost.
Tento víkend se ve Miami uskuteční druhý sprintový závod letošní sezony Formule 1. Po šestitýdenní přestávce od prvního sprintu v Číně, kde to vypadalo, že Lewis Hamilton začíná úspěšnou éru ve Ferrari.
Prezident FIA Mohammed Ben Sulayem naznačil, že letošní kontroverzní pravidla upravující chování jezdců by mohla projít úpravami. Podle něj není vyloučeno, že se na základě reakcí z paddocku i širší veřejnosti dočkáme změn v aktuálním znění těchto předpisů.
Ferrari chystá velké technické změny svého vozu, které začne postupně zavádět už při Velké ceně v Imole. Vedení týmu věří, že díky těmto úpravám se brzy zařadí mezi nejrychlejší stáje na startovním roštu.
Lando Norris přiznává svou sebekritiku a frustraci, přičemž místo obviňování týmu se soustředí na analýzu vlastních chyb. Aby plně naplnil svůj potenciál, musí najít rovnováhu mezi sebekritikou a sebedůvěrou, jinak by mohl promarnit šanci na očekávaný průlom.
Zak Brown si znovu rýpl do Alpine a připomněl, že ztráta Oscara Piastriho byla jejich velkým selháním. Vzhledem k Australanově současné formě u McLarenu působí tento přešlap o to bolestněji.
George Russell tvrdí, že kdyby se připojil k Mercedesu hned po vstupu do Formule 1, mohl mít na svém kontě dva tituly. Naznačuje, že čas strávený v menších týmech mohl znamenat ztrátu šampionátů, které by jinak mohl získat.
Lando Norris měl být hlavním tahounem McLarenu v boji o titul, ale drobné chyby ho postupně srážejí a nahrávají jeho klidnějšímu kolegovi Oscarovi Piastrimu. Ten zatím beze slov přebírá roli lídra a ukazuje, kdo má aktuálně navrch.
Začátek nové kapitoly Lewise Hamiltona ve Ferrari se zatím nese ve znamení zklamání. Očekávaný restart kariéry v ikonickém červeném voze se rychle proměnil v sérii neuspokojivých výsledků, které zatím nenaplňují ambice ani fanouškovská očekávání.
Max Verstappen z Red Bullu je známý svou přímočarostí a otevřeností, když přijde na hodnocení dění ve světě formule 1.
Pilot McLarenu si zakládá na férovém přístupu a přátelském vystupování, přesto by bylo chybou vnímat jeho slušnost jako nedostatek bojovnosti. Na trati je připraven tvrdě si jít za svým cílem.
Andrea Kimi Antonelli vstoupil do Formule 1 s velkými očekáváními a silnou podporou Mercedesu, který stojí za ním i v případě chyb. Šéf týmu Toto Wolff mu poskytuje plnou podporu, zatímco Valtteri Bottas, jako rezervní pilot a mentor, ochotně sdílí své zkušenosti.