Generální ředitel Formule 1 Stefano Domenicali se tento týden setkal s thajskou premiérkou Paetongtarn Shinawatra, aby prodiskutovali možné budoucí spolupráce a rozvoj motorsportu v Thajsku.
Generální ředitel Formule 1, Stefano Domenicali, tento týden navázal důležitou diskusi s thajskou premiérkou Paetongtarn Shinawatra, což odráží rostoucí zájem o pořádání Velké ceny Thajska v budoucnu. Setkání se uskutečnilo v době, kdy se světový motorsport zaměřuje na expanze do nových destinací, což přispívá k rozšíření globálního dosahu Formule 1.
Po závodě v Austrálii Domenicali potvrdil, že je „velmi potěšen“, že měl možnost se setkat s thajskou premiérkou a jejími zástupci, aby probrali jejich plány na pořádání závodu v hlavním městě Bangkoku.
Domenicali ve své reakci uvedl: „Byl jsem potěšen, že jsem se dnes mohl setkat s Paetongtarn Shinawatra, premiérkou Thajska, a jejím týmem, abychom probrali jejich působivé plány na pořádání závodu v Bangkoku. Těším se na pokračování našich diskuzí v následujících týdnech a měsících.“ Tento krok ukazuje nejen na záměr o rozšíření Formule 1 na asijské trhy, ale také na její potenciální přítomnost v thajském hlavním městě, které by mohlo hostit závod v blízké budoucnosti.
K realizaci této myšlenky přispívá také osobní motivace thajského pilota, Alexe Albona, jenž je jediným thajským jezdcem na startovním roštu. Albon se těší na možnost přivést Velkou cenu do své domoviny, jak uvedl před Velkou cenou Číny.
„Jo, samozřejmě se držím kontaktu se Stefanem Domenicalim a zeptám se ho. Myslím, že se později sejdeme a probereme to. Ale je to velmi vzrušující, jasně, nejen pro mě, ale myslím, že pro všechny nás,“ řekl Albon. Tento závod by pro něj byl nejen sportovním vrcholem, ale také příležitostí představit thajskou kulturu a pohostinnost mezinárodnímu publiku.
Albon rovněž zmínil některé výzvy, které by závod v Thajsku mohl přinést, včetně vysokých teplot, které by mohly představovat náročné podmínky pro jezdce, podobně jako v Singapuru. „Teplo. To je jedna z oblastí, kde by to mohlo být něco jako Singapur 2.0, ale to je jen více pro to, takže z mé strany udělám vše pro to, abychom to uskutečnili, ale uvidíme, co se stane,“ dodal s optimismem, ale i realistickým pohledem na výzvy.
Domenicali v rozhovoru pro Sky Sports F1 rovněž zmínil, že zájem o Formuli 1 se stále zvyšuje po celém světě. „Myslím, že dobrá věc, kterou jsme mohli udělat v posledních letech, je zaměřit se na místa, která považujeme za budoucnost Formule 1,“ uvedl. Podle jeho slov je o Formuli 1 značný zájem i v oblastech, které dosud nebyly součástí závodního kalendáře. „O Formuli 1 je velký zájem po celém světě. Mimochodem, právě dokončuji závod v Melbourne, jedu do Bangkoku – tam je potenciální zájem od vlády o rozvoj něčeho,“ dodal.
Domenicali zdůraznil, že kromě Asie se o Formuli 1 zajímají i jiné regiony, včetně Afriky a Jižní Ameriky. Tento globální zájem, který souvisí s postupným zaváděním rotačního kalendáře, dává naději na to, že Velká cena Thajska by se mohla objevit na oficiálním seznamu závodů v budoucnu. Taková změna by otevřela nové možnosti pro Formuli 1 v regionu, který má stále více přítomnost v motorsportu, a pro diváky v Asii, kteří čekají na větší zapojení do tohoto prestižního závodního seriálu.
Carlos Sainz po Velké ceně Miami ostře kritizoval tým Williams za chyby, kvůli kterým podle něj přišel o šanci na lepší výsledek. Nejvíc ho rozčílilo nedodržení týmových pokynů, špatná strategie a kolize s Hamiltonem těsně před cílem.
Lewis Hamilton a Ferrari poutali v Miami pozornost spíše negativně. Britův frustrovaný rádiový projev zastínil jeho výkon a otevřel otázky ohledně týmové strategie.
Spekulace o možném odchodu Maxe Verstappena z Red Bullu neutichají. Helmut Marko sice dříve nevyloučil, že by čtyřnásobný mistr světa mohl tým opustit, teď ale situaci vidí klidněji a věří, že jezdec zůstane až do roku 2026.
Lando Norris v podcastu zavzpomínal na dětství a zdůraznil, že klíčem k jeho úspěchu ve Formuli 1 byla přísná, ale podpůrná výchova s důrazem na disciplínu a hodnoty. Jeho láska k závodění začala u videoher, ale k výsledkům ho dovedla hlavně tvrdá práce a pokora.
Šéf McLarenu Andrea Stella ocenil Oscara Piastriho za mimořádnou vyzrálost a práci s pneumatikami, kterou podle něj zvládá jako ostřílený matador. Mladý Australan tak potvrzuje, že McLaren v něm našel klíčového muže pro budoucnost.
Flavio Briatore označil rezignaci Olivera Oakse za nečekanou a přiznal, že výměna Doohana za Colapinta byla nezbytná. Podle kritiků tím ale Alpine jen dál potvrzuje, že sportovní vize ustupují zákulisnímu vlivu a tlaku sponzorů, přičemž Briatore zůstává skrytým šéfem.
Soupeři McLarenu vyjádřili obavy ohledně toho, jak stáj pracuje s teplotami zadních pneumatik, což vyvolalo podezření z možného technického triku. FIA ale nyní učinila přítrž všem spekulacím a situaci definitivně uzavřela.
Carlos Sainz starší zvažuje kandidaturu na prezidenta FIA poté, co jej k tomu vyzvaly vlivné osobnosti motorsportu nespokojené se současným vedením. Mohammed Ben Sulayem čelí rostoucí kritice kvůli sérii kontroverzí a odchodů klíčových funkcionářů.
Lewis Hamilton prožil ve Ferrari napjatý víkend. Po sporné týmové režii, váhavém rozhodování a frustraci v rádiové komunikaci se rozhodl osobně uklidnit šéfa Frederica Vasseura. „Nebudu se omlouvat za to, že jsem bojovník,“ vzkázal po závodě. Vasseur jeho emoce chápe.
Argentinský jezdec Franco Colapinto nastoupí do závodního vozu Alpine už při nadcházející Velké ceně Emilia Romagna. Tým se sídlem v Enstone ho povýšil z pozice rezervního jezdce, aby nahradil Jacka Doohana, který odstartoval sezónu.
James Oakes opouští pozici šéfa týmu Alpine F1 po pouhých šesti závodech sezony 2025. Jeho nečekaný odchod naznačuje, že tým se i nadále potýká s problémy, a to jak na trati, tak v zákulisí vedení.
Lewis Hamilton v reakci na své emotivní rádiové výstupy během závodů vysvětlil, že nejde o známku frustrace, ale důkaz, že v sobě stále má vášeň a odhodlání vítězit. Podle něj právě tyto spontánní reakce ukazují, že i po letech v šampionátu mu na výsledcích záleží stejně intenzivně jako na začátku kariéry.