Změněné podmínky ve všech sférách lidského bytí v důsledku existence COVIDu-19 zasáhly pochopitelně i Formuli 1 a z pravidelného kalendáře Grand Prix udělaly zcela nový pořadník. Což vedlo šéfa Red Bullu Christiana Hornera k zajímavé myšlence.
Situace je pochopitelně značně komplikovaná nejen různými příkazy a omezením lišících se zemi od zemi. To nakonec vedlo k tomu, že se letos kromě tradičních stánků Grand Prix objevily v seriálu mistrovství zcela nové trati, na které by se s největší pravděpodobností v běžném provozu nedostalo. Ať se jedná o Mugello, turecký okruh nebo Imolu... Právě Grand Prix Toskánska - přes všechny debaty o jejím průběhu - ukázala, že takové řešení může přinést oživení a je pro diváky zajímavější než statický a stále se opakující koloběh zavedených závodů.
Šéf Red Bullu Christian Horner vybízí této situace nabídnuté danou dobou a navrhuje, aby v seriálu Grand Prix byl jeden volný "slot" určený pro něco jako putovní závod, který by se konal na místech buď ne zcela obvyklých nebo dokonce zcela nových.
"Je skvělé, že F1 zavítala na nepoznaná místa, ještě máme další v Istanbulu a Imole. Nebylo by špatné mít jedno místo v kalendáři volné a jednou za sezónu uspořádat závod na nějaké méně obvyklé trati," nastiňuje eventualitu Horner a má jeho myšlenka našla podporu například u George Russella: "Pro F1 by to byla skvělá příležitost. Možná by bylo dobré něco podobného v budoucnu dělat častěji. Mít každý rok nějaké dva »žolíky« nebo něco podobného," myslí si pilot Williamsu.
Některé okruhy jako Mugello nebo Algarve, kde se pojede 25. října, by mohly usilovat o stálé zařazení do kalendáře F1, další okruhy kvůli obrovským poplatkům za pořádání závodu by zcela bezpochyby myšlenku "rotujícího" závodu, konaného jednou za několik let, bezpochyby přijaly, zvláště když tratí odpovídajících licenci FIA 1. stupně rozhodně není nedostatek.
Letošní rok určitě umožní návrat některým legendám historie F1, ať už to je zmíněná Imola nebo nová verze Nürburgringu, ale bezesporu fanoušky napadnou některé další zapomenuté drahokamy z minulosti, na nichž piloti sváděli dramatické bitvy. Autosport.com nabídl čtyři takové okruhy, čtyři adepty pro návrat "šíleně rychlých kol", jak kdysi nedoceněný odborník na F1 Edmund "Edy" Koukal nazval královnu motoristického sportu.
SepangV Malajsii se jela Formule 1 naposledy v sezóně 2017 a je dobré připomenout, že tento okruh se těšil oblibě jak fanoušků, tak i samotných pilotů. V současnosti se tu jezdí závody MotoGP a F1 se odsud odstěhovala z notoricky známého důvodu - náklady na pořádání v porovnání se ziskem ze vstupného byly příliš vysoké.
EstorilPortugalsko bude letos zastoupeno závodem v Algarve u Portimãa v distriktu Faro, v minulosti se jezdilo na okruhu Estoril nedaleko hlavního města Lisabonu. F1 tu hostovala v letech 1984 až 1996 a mnozí si ještě pamatují na některé významné události: první vítězství Ayrtona Senny v barvách Lotusu nebo černou vlajku pro Nigela Mansella, jenž po jejím ignorování kolidoval právě se Sennou.
Jerez de la FronteiraU sousedů Portugalska najdeme další dějiště MotoGP, jenž má v historii F1 své stabilní místo, ať už jako okruh závodní či testovací. Rozhodně si připomeneme dramatický dojezd dvojice Senna-Mansell s následnou potyčkou v boxech nebo dramatické vyvrcholení sezóny 1997, stále diskutovaný duel mezi J. Villeneuvem jr. a M. Schumacherem. Když pak starosta svévolně přerušil ceremoniál FIA při vyhlašování vítězů, Automobilová federace odebrala Jerezu statu trati Grand Prix F1.
FujiDramatické finále sezóny 1976, závod smrti pro dva neukázněné diváky o rok později, které zabilo vzduchem rotující Ferrari G. Villeneuva po kolizi s Petersonovým Tyrrellem a krátký návrat v letech 2007 a 2008 - to je v kostce ohlédnutí za okruhem, který jako první hostil v Zemi vycházejícího slunce "efjedničky". Suzuka se napevno usadila v kalendáři, Fuji měla naději, že podobně jako v jiných zemích bude ke své slavnější příbuzné v alternaci, ale dorazila celosvětová finanční krize a Toyota jako majitel trati z pořadatelství vycouvala.
To jsou tedy čtyři eventuality - máte nějaký vlastní tip vy? Rádi si váš názor přečteme v diskuzi.
Lando Norris si za výhru v Británii odnesl trofej složenou z 2 717 kostek LEGO. Tradiční RAC Trophy tak dostala moderní a hravý vzhled.
Oscar Piastri byl frustrovaný po deseti sekundové penalizaci, kterou dostal za zpomalení za safety carem. Trest ho připravil o vítězství a proměnil slibně rozjetý závod ve zklamání.
Po 239 startech se Nico Hülkenberg konečně dočkal svého prvního pódiového umístění ve Formuli 1. Trpělivost, vytrvalost a dlouholeté zkušenosti mu přinesly zasloužený úspěch.
Lando Norris využil deštivých podmínek a strategických chyb soupeřů k suverénnímu vítězství na domácí půdě v Silverstone. Zaslouženou pozornost ale sklidil i Nico Hülkenberg, který po letech úsilí získal své první pódium ve Formuli 1.
McLaren zatím zůstává favoritem sezóny, ale šéf týmu Andrea Stella vnímá rostoucí formu Ferrari jako potenciální hrozbu. Podle něj by jejich zlepšení mohlo dodat šampionátu větší napětí.
Max Verstappen po kvalifikaci na Velkou cenu Velké Británie uvedl, že mu Andrea Kimi Antonelli pomohl poskytnutím větrného stínu (tow), což mu mohlo přinést drobné zlepšení času na kolo.
Kimi Antonelli se kvalifikoval na sedmém místě, ale do závodu odstartuje desátý. Nese si penalizaci ztráty tří pozic na startu za kolizi s Maxem Verstappenem v Rakousku.
Fernando Alonso odstartuje do Velké ceny Velké Británie ze sedmé pozice. Posunul se dopředu díky tomu, že Oliver Bearman a Andrea Kimi Antonelli obdrželi penalizace.
Charles Leclerc se postaví na start Velké ceny Velké Británie až ze šestého místa, přestože do kvalifikace vstupoval jako jeden z hlavních kandidátů na pole position. Jezdec Ferrari tak nenavázal na slibnou formu z tréninků a v klíčových chvílích nezajel ideální kolo.
Lewis Hamilton byl během kvalifikace v Silverstonu konkurenceschopný, ale nakonec skončil až pátý. V rozhodujícím kole ho zpomalila nedotáčivost v závěrečném sektoru.
Max Verstappen si na Silverstonu vyjel pole position, když porazil oba McLareny i domácí favority Lewise Hamiltona a George Russella. Nizozemec opět potvrdil svou dominanci v klíčovém momentu kvalifikace.
Roman Staněk znovu na pódiu. Český talent se v Silverstonu blýskl skvělým představením, když ze sedmé příčky vystoupal až na třetí místo. Už od úvodních metrů bylo jasné, že má závod skvěle rozjetý, a nakonec si dojel pro své třetí kariérní pódium ve Formuli 2.