Formule 1 je podle šéfa McLarenu Zaka Browna ve velmi křehkém stavu. Má-li přežít, musí podle něj dojít k obrovským změnám. Část velkých týmů s nimi ale nesouhlasí.
"Tohle je pro týmy potenciálně devastující. A je-li to devastující pro dostatečný počet týmů, což nemusí být více než dva, pak to ohrožuje F1 jako celek," varuje Brown před dnešní schůzkou šéfů F1, na níž budou probírat opatření pro úsporu nákladů.
Původně stanovený rozpočtový strop pro rok 2021 ve výši 175 mil. dolarů (4,35 mld. Kč) podle něj musí být významně snížen, jinak hrozí královně motorsportu katastrofa.
"Můžou se vytratit dva týmy kvůli tomu, co se momentálně ve světě děje, pokud se nezaměříme na hlavní věci této situace? Podle mě ano. Ve skutečnosti se můžou vytratit čtyři týmy, pokud to nevezmeme za správný konec," pokračuje pro BBC šéf McLarenu.
"A myslet si, že se pak najdou řada lidí, kteří by byli připraveni tyto týmy převzít, jak tomu v historii bylo - vzhledem k tomu, jak dlouho to trvá nastartovat F1 tým, a ke zdravotní krizi, jíž nyní čelíme... Nemyslím si, že by načasování mohlo být z tohoto pohledu horší! Podle mě je F1 momentálně velmi křehká."
Kritické snížení rozpočtů - o kolik?Všechny týmy souhlasily se snížením rozpočtového stropu o dalších 25 mil. dolarů na 150 mil. (3,75 mld. Kč) pro rok 2021. "A velká většina včetně jednoho z velkých týmů souhlasila s významným snížením pod 150 mil. dolarů," odhaluje Brown.
Podle něj je nutné, aby se týmy shodly na maximu ve výši 100 mil. dolarů (2,5 mld. Kč), s čímž z velké trojky ale souhlasí zřejmě jen Mercedes, zatímco Ferrari a Red Bull jsou proti.
"Pokud nestanovíme dostatečně agresivní rozpočtový strop a někteří lidé mají pocit, že ho musí letos naplnit a nedokázali by ubrat, pak se jich zeptejte: proč v tom jedete? Nemyslím si, že by v F1 závodil kdokoliv kvůli tomu, aby vydělával," podotýká Brown.
Podle šéfa Red Bullu Christiana Hornera je výše rozpočtových stropů "podružnou" záležitostí. Za důležitější považuje "snížení nákladů na závodění." Velké týmy se obávají toho, že jejich soupeři současnou ojedinělou situaci chtějí využít k tomu, aby je oslabily.
Nejednota panuje také v otázce odkladu nových technických pravidel. Ta byla odsunuta na rok 2022, ale Horner tlačí na to, aby byla uvedena v platnost až pro sezónu 2023.
"Jsme rozdělení. Ne 50:50. Řekl bych, že to je spíše 80:20. Ve skutečnosti s 80 % týmů můžete přežít, nikoliv však s 20 %," kroutí hlavou šéf McLarenu na přístupem některých soupeřů za současné náročné situace, kdy se nezávodí a týmy jsou téměř bez příjmů.
Lando Norris v barvách stáje McLaren udával tón druhému volnému tréninku na Velkou cenu Saúdské Arábie, který se v pátek odehrál v Džiddě. Mladý Brit předvedl na tamním městském okruhu vynikající výkon a stanovil nejrychlejší čas dne, čímž potvrdil, že s ním bude třeba v dalším průběhu víkendu vážně počítat.
Pierre Gasly se ukázal jako nejrychlejší jezdec na začátku víkendového programu Velké ceny Saúdské Arábie, když se první den závodního víkendu dostal na vrchol časových tabulek.
Lewis Hamilton je přesvědčen, že Formule 1 by měla zůstat tvrdým a náročným sportem. Místo spoléhání na chladicí systémy se proto soustředí na lepší fyzickou přípravu, která podle něj patří k pravému závodnickému duchu.
George Russell vyjádřil pochopení pro spekulace, že by Mercedes rád získal Maxe Verstappena. Podle něj je naprosto logické, že tým usiluje o nejlepšího jezdce současné generace, pokud se naskytne taková příležitost.
Yuki Tsunoda přiznává, že se za volantem náročného RB21 zatím necítí jistě ani uvolněně. Přesto dál pracuje na tom, aby lépe pochopil chování vozu a získal plnou kontrolu.
Jezdec Red Bullu říká, že problémy s ovladatelností jejich vozu nejsou způsobeny jen nepřesnými daty ze starého větrného tunelu. Podle něj jsou potíže hlubší a bude potřeba je pečlivěji prozkoumat.
Ted Kravitz naznačuje, že Aston Martin by mohl být pro Maxe Verstappena lepší volbou než Mercedes, a to kvůli lepšímu souladu s jeho osobností a stylem. Tento faktor by podle něj mohl být klíčový pro další etapu Verstappenovy kariéry mimo Red Bull.
Po závodě v Bahrajnu měl Lewis Hamilton konečně důvod k optimismu. Jeho vyjádření zněla výrazně povzbudivěji než po předchozích Grand Prix v Japonsku a Číně, kde se potýkal s frustrací a zklamáním.
Liam Lawson se po návratu k Racing Bulls zatím marně snaží navázat na své dřívější slibné výkony a hledá ztracené tempo i jistotu. Před závodem v Saúdské Arábii stojí před výzvou znovu najít sebevědomí a potvrdit svůj talent v náročné konkurenci.
Lewis Hamilton prohlásil, že si na nový monopost Ferrari postupně zvyká. Šéf týmu Fred Vasseur zároveň zdůraznil, že nejen jezdec, ale i celý tým se musí vzájemně přizpůsobit, aby spolu našli ideální souhru.
Šéf Ferrari Frédéric Vasseur ocenil přístup Lewise Hamiltona po kvalifikaci v Bahrajnu, kde britský jezdec neskrýval zklamání ze svého výsledku. Podle Vasseura právě tato nespokojenost ukazuje Hamiltonovo vítězné nastavení a přispěla k jeho působivému výkonu v závodě, který označil za "velmi silný".
Nový aerodynamický tunel Red Bullu sice vzniká rychleji, než se plánovalo, ale do provozu půjde až v roce 2027. Do té doby musí tým spoléhat na data z trati, protože současný tunel nedokáže přesně simulovat chování vozu.