Haas letos zažil svoji nejhorší sezonu ve Formuli 1. Chvíli se zdálo, že tuto mizérii odnese vyhazovem Romain Grosjean. Nestalo se tak. O důvodech, proč se stáj rozhodla ponechat současný jezdecký tandem, vypráví její šéf.
Americký tým Haas má za sebou nepovedený ročník. Ten byl dokonce nejhorším v jeho nepříliš dlouhé historii, jenž se váže k působení ve Formuli 1. Tým Guenthera Steinera se trápil především s nefungující aerodynamikou a špatným pochopením pneumatik Pirelli. Olej do ohně průběžně přilévali také oba piloti, neboť došlo k několika jejich vzájemným kolizím.
Není proto divu, že se začalo spekulovat o změně jezdecké sestavy. Hůře na tom byl Francouz Romain Grosjean, jemuž se nedařilo ideálně. Proto se zdálo být jednu chvíli téměř jasné, že jeho místo získá Nico Hulkenberg, kterého ze svých služeb propustil po konci sezony Renault. Nestalo se tak a třiatřicetiletý Grosjean bude u Haasu pokračovat.
O důvodech, proč ke změně nedošlo, se rozpovídal šéf týmu Guenther Steiner. Podle slov Itala totiž nemohou být dávány nedobré výsledky za vinu pilotům i když jedním dechem dodává, že vzájemné kolize, jako byla třeba ta ze Silverstone, ho rozhodně nepotěšily. „Podle mě nemůžeme v žádném případě z naší nepovedené sezony vinit piloty. Proto necháváme naši jezdeckou sestavu nezměněnou. Upřímně si myslím, že s naším autem nešlo jezdit lépe. I když je také pravda, že můžete vždy odvést lepší práci, třeba jen tím, že do sebe vzájemně nenarazíte,“ naráží Steiner na letošní kolize Magnussena s Grosjeanem.
Charismatický Ital věří, že se jeho tým z bídného ročníku dostatečně poučil. Stabilita by přitom měla být jednou z hlavních cest k nápravě. „Myslím, že z pohledu budoucnosti otevře tento rok našim jezdcům oči. V testech se o něm oba vyjadřovali velmi dobře, přičemž nakonec to nevyšlo. Nebylo to prostě takové, jak to vypadalo. Pak nastaly různé situace, kdy jsme se asi snažil až moc o dosažení nějakého dobrého výsledku, jenže to neklaplo, protože auto zkrátka nebylo dostatečně dobré,“ popisuje Steiner.
S přístupem k následujícímu ročníku však budou muset u Haasu hodně váhat a vlastně nejen u něj. Sezona 2020 je totiž poslední, ve které se objeví současná generace monopostů. Hned o rok později spatří světlo světa zbrusu nové stroje, jež vzniknou podle diametrálně odlišných technických pravidel.
Čelní představitel Haasu si je jistý, že nejlepší týmy dostanou výraznou výhodu. „Mají náskok, možná až dva roky, upřímně mě to ale netrápí, protože s tím nemůžu nic udělat. Mají zkrátka mnohem víc zdrojů a možností. Tím to hasne,“ uzavírá Steiner.
Šéf McLarenu naznačil, že výběr Liama Lawsona místo Yuki Tsunody pro letošní sezónu mohl být pro Red Bull nesprávným rozhodnutím.
Eddie Jordan, bývalý majitel týmu Formule 1, zemřel ve věku 76 let po dlouhém boji s rakovinou močového měchýře a prostaty. Zakladatel týmu Jordan F1, který dosáhl historických úspěchů v 90. letech, byl po prodeji týmu známý komentátor a podnikatel, jehož smrt zasáhla motorsport i širší veřejnost.
Kimi Antonelli, mladá naděje italského motorsportu, si na své debutové Velké ceně Austrálie ve Formuli 1 zajistil místo mezi bodujícími. Jeho působivý výkon ukázal, že je připravený čelit výzvám nejprestižnějších závodních sérií.
Velká cena Číny se vrací s osmnáctým ročníkem a hned od startu přináší neobvyklé výzvy. Týmy, jezdci i Pirelli se budou muset rychle přizpůsobit zcela přepracované trati, přičemž na analýzu změn jim zůstane pouhá hodina volného tréninku.
Šéf McLarenu Zak Brown se otevřeně vyjádřil k svému skutečnému postoji vůči Christianu Hornerovi, šéfovi Red Bullu. V době rostoucího napětí mezi týmy v šampionátu tak nabírá jejich vzájemný vztah na důležitosti.
Několik týmů Formule 1 čelilo logistickým komplikacím, které zpozdily přepravu materiálu na Velkou cenu Číny, což mělo vliv na jejich přípravy. Stáje jako McLaren, Mercedes, Red Bull a Aston Martin obdržely své náklady až ve středu odpoledne, což znamenalo, že mohly začít sestavovat své monoposty až po plánovaném termínu a tím došlo k narušení jejich běžného harmonogramu před závodním víkendem.
Sergio Pérez se ještě nesmířil s koncem své kariéry ve Formuli 1. Mexický pilot plánuje návrat na startovní rošt v roce 2026, kdy chce opět bojovat o pozice mezi nejlepšími.
McLaren si v Melbourne zajistil skvělý výsledek a vyslal jasný signál – letos chce být prvním týmem, který dokáže prolomit nadvládu konkurence ve Formuli 1.
Lewis Hamilton si debut ve Ferrari představoval úplně jinak. V Melbourne se trápil, nestačil na špičku a nakonec bral jen desáté místo.
Po náročné Velké ceně Austrálie, kde oba vozy Haas trpěly slabým tempem, vyjádřil Esteban Ocon překvapení nad výkonem týmu. Šéf Ayao Komatsu nyní čelí výzvě identifikovat příčiny problémů, včetně špatných výsledků v kvalifikaci a komplikací u debutujícího Ollie Bearmana.
FIA zavádí novou směrnici TD055A, která zpřísňuje pravidla pro kontrolu aerodynamických prvků. Tento krok reaguje na problémy z loňské sezóny a má zajistit spravedlivější podmínky pro všechny týmy.
Charles Leclerc hodnotil obtížný start do sezóny 2025 po závodě v Austrálii, kde skončil na osmé příčce. Uvedl, že Ferrari musí zaměřit pozornost na dvě klíčové oblasti, které budou rozhodující pro zlepšení výkonu týmu v dalších závodech.