FIA vydala aktualizovanou verzi pravidel pro sezónu 2020. Formule 1 se vrací k fyzické šachovnicové vlajce, týmy nebudou smět své vozy schovávat za plenty a kvůli navýšení počtu závodů budou moci využít o jeden motorgenerátor pro rekuperaci kinetické energie (MGU-K) navíc.
Do kalendáře přibude nový podnik - Velká cena Vietnamu, kdy nyní usilovně pracují na dokončení okruhu a přidávají navíc jednu zatáčku proti původnímu plánu. Celkem nás čeká 22 závodů, FIA týmům umožní využít navíc o jedno MGU-K produkující 120 kW výkonu.
Letos mohly během sezóny beztrestně nasadit pouze dva kusy, stejně jako v případě úložiště energie (ES) a řídicí elektroniky (CE). Omezení na tři bude i nadále platit pro motor s vnitřním spalováním (ICE), turbo (TC) a motorgenerátor pro rekuperaci tepelné energie (MGU-H).
Týmům se nelíbil rozdílný počet povolených MGU-K a MGU-H. Se dvěma MGU-K si letos vystačila pouze polovina pilotů včetně všech týmů s motorem Ferrari, Honda jich ale například u Kvjata nasadila až šest.
Další novinkou je to, že již nebudou moci během testování schovávat svá auta před fanoušky za mobilní zábrany či různé součásti - tankovací vybavení, náhradní podlahy atd. FIA chce tyto akce učinit atraktivnějšími pro diváky, na auta a mechaniky téměř po celý den neviděli.
Nebudou smět zakrývat motory, převodovky, chladiče, náhradní křídla. Jedinou výjimkou budou rozbitá auta vracející se mechanikům a při opravách a nasazování podlahy, kdy by byly vidět citlivé detaily vnitřního uspořádání.
Mění se také pravidla týkající vzorku paliva a jeho testování, aby se zajistilo, že odpovídají referenčním vzorkům. Monoposty budou vybaveny dvěma průtokoměry, letos se průtok paliva (max. 100 kg/h) měřil pouze jedním.
Konec závodů bude od příštího ročníku opět určovat šachovnicová vlajka ve fyzické podobě, tedy ne ta na elektronickém panelu. To je reakce na chybu v letošní Velké ceně Japonska, kdy kvůli systémové chybě panely signalizovaly konec o jedno kolo dříve, což vedlo ke změně pořadí.
Pro další rok (2021) FIA potvrzuje tři dodavatele standardizovaných součástí: BBS bude dodávat ráfky, Magneti Marelli základní palivová čerpadla a Bosch vysokotlaká palivová čerpadla a součástí pro rozvod hydrauliky.
Plné znění nových pravidel včetně všech změn pro rok 2020 najdete zde: odkaz.
Lando Norris v barvách stáje McLaren udával tón druhému volnému tréninku na Velkou cenu Saúdské Arábie, který se v pátek odehrál v Džiddě. Mladý Brit předvedl na tamním městském okruhu vynikající výkon a stanovil nejrychlejší čas dne, čímž potvrdil, že s ním bude třeba v dalším průběhu víkendu vážně počítat.
Pierre Gasly se ukázal jako nejrychlejší jezdec na začátku víkendového programu Velké ceny Saúdské Arábie, když se první den závodního víkendu dostal na vrchol časových tabulek.
Lewis Hamilton je přesvědčen, že Formule 1 by měla zůstat tvrdým a náročným sportem. Místo spoléhání na chladicí systémy se proto soustředí na lepší fyzickou přípravu, která podle něj patří k pravému závodnickému duchu.
George Russell vyjádřil pochopení pro spekulace, že by Mercedes rád získal Maxe Verstappena. Podle něj je naprosto logické, že tým usiluje o nejlepšího jezdce současné generace, pokud se naskytne taková příležitost.
Yuki Tsunoda přiznává, že se za volantem náročného RB21 zatím necítí jistě ani uvolněně. Přesto dál pracuje na tom, aby lépe pochopil chování vozu a získal plnou kontrolu.
Jezdec Red Bullu říká, že problémy s ovladatelností jejich vozu nejsou způsobeny jen nepřesnými daty ze starého větrného tunelu. Podle něj jsou potíže hlubší a bude potřeba je pečlivěji prozkoumat.
Ted Kravitz naznačuje, že Aston Martin by mohl být pro Maxe Verstappena lepší volbou než Mercedes, a to kvůli lepšímu souladu s jeho osobností a stylem. Tento faktor by podle něj mohl být klíčový pro další etapu Verstappenovy kariéry mimo Red Bull.
Po závodě v Bahrajnu měl Lewis Hamilton konečně důvod k optimismu. Jeho vyjádření zněla výrazně povzbudivěji než po předchozích Grand Prix v Japonsku a Číně, kde se potýkal s frustrací a zklamáním.
Liam Lawson se po návratu k Racing Bulls zatím marně snaží navázat na své dřívější slibné výkony a hledá ztracené tempo i jistotu. Před závodem v Saúdské Arábii stojí před výzvou znovu najít sebevědomí a potvrdit svůj talent v náročné konkurenci.
Lewis Hamilton prohlásil, že si na nový monopost Ferrari postupně zvyká. Šéf týmu Fred Vasseur zároveň zdůraznil, že nejen jezdec, ale i celý tým se musí vzájemně přizpůsobit, aby spolu našli ideální souhru.
Šéf Ferrari Frédéric Vasseur ocenil přístup Lewise Hamiltona po kvalifikaci v Bahrajnu, kde britský jezdec neskrýval zklamání ze svého výsledku. Podle Vasseura právě tato nespokojenost ukazuje Hamiltonovo vítězné nastavení a přispěla k jeho působivému výkonu v závodě, který označil za "velmi silný".
Nový aerodynamický tunel Red Bullu sice vzniká rychleji, než se plánovalo, ale do provozu půjde až v roce 2027. Do té doby musí tým spoléhat na data z trati, protože současný tunel nedokáže přesně simulovat chování vozu.