Letošní monopost Haasu prokazoval záblesky skvělé rychlosti, díky níž mohl končit za nejlepší trojicí. S vozem se týmu ale nakonec špatně pracovalo, situaci nepomohl ani nefungující velký balík vylepšení představený před Velkou cenou Španělska.
Do sezóny vstoupil americký tým velmi dobře - Romain Grosjean zajel v kvalifikaci na Velkou cenu Austrálie šestý a Kevin Magnussen sedmý nejrychlejší čas, dánský pilot se následující den v závodě dostal na šestou příčku a vybojoval prvních osm bodů.
Jeho závodní rychlost ale byla obvykle horší než ta kvalifikační, tým nedokázal udržet pneumatiky v tom správném pracovním rozmezí, což mělo vyřešit rozsáhlé vylepšení aerodynamiky dovezené do Barcelony. To ale nefungovalo, na což hned piloti poukazovali. Inženýři se ho však snažili držet a vylepšovat, nakonec se ke konci sezóny přeci jen vrátili k prvotní specifikaci vozu, s níž se v kvalifikaci v Brazílii oba vozy kvalifikovali opět do první desítky.
"Mohli jsme být na dobré místě. Nemáme koho vinit, pouze sami sebe, že jsme nezareagovali řádně a adekvátně, když jsme měli. Musíme se z toho zkrátka poučit a nevydat se stejnou cestou znovu. Jsem si toho dobře vědom. Snad příští rok začneme opět tak dobře, jak letos, ale ve vývoji budeme pokračovat," ohlíží se Steiner a lituje, že více nenaslouchal zpětné vazbě pilotů.
"Pro tým šlo o náročnou sezónu, nemůžeme ignorovat tvrdou práci všech... Auto jsme vždy provozovali tím nejlepším způsobem, jakým to šlo. Z osla nikdy neuděláte dostihového koně, ale zkoušeli jsme to," hodnotí jezdec Romain Grosjean.
Jeho šéf nevěří, že by se jejich kvalifikační rychlost nějak moc změnila, kdyby pokračovali ve vývoji, ta závodní by však byla hodně odlišná: "Nemyslím si, že by šlo o půl sekundy, jde spíše o stabilitu v závodě. V tom jsme zaostávali, a to souvisí s vyšším přítlakem. Pokud byste tedy měli půl sekundy, pak bychom byli tam, kde v Melbourne - nejlepší ze zbytku [pole]."
Haas se místo toho postupně propadl ze čtvrtého na deváté místo mezi konstruktéry, přestože mohl těžit ze spolupráce s Ferrari a využívat tu nejsilnější pohonnou jednotku v poli. Osmá Alfa Romeo nasbírala dvakrát více bodů než americká stáj. V Brazílii se jeho soupeři navíc po divokém průběhu dostali na pódium - Toro Rosso skončilo druhé, McLaren třetí.
"Myslím, že to je pro sport dobré, když se tito lidé dostanou na pódium. Je to samozřejmě i frustrující, měli jsme tam být my, ne oni. Nezlobím se na ně. Dostali šanci a využili příležitosti, my nikoliv. Můžeme si za to sami," uznává Steiner.
"Nemůžete je z toho obviňovat, protože odvedli lepší práci. Je to tak, že se musíme podívat v zrcadle sami na sebe, a ne na to, co udělali ostatní. Musíme být stejně dobří jako oni, ale nemůžeme říct, že tam neměli být. Udělali tu správnou věc. Na počátku tak dobří nebyli, ale předběhli nás. To, co jsme udělali my, nebylo správné. Musíme být sami k sobě brutálně upřímní," dodává šéf Haasu.
Šéf McLarenu naznačil, že výběr Liama Lawsona místo Yuki Tsunody pro letošní sezónu mohl být pro Red Bull nesprávným rozhodnutím.
Eddie Jordan, bývalý majitel týmu Formule 1, zemřel ve věku 76 let po dlouhém boji s rakovinou močového měchýře a prostaty. Zakladatel týmu Jordan F1, který dosáhl historických úspěchů v 90. letech, byl po prodeji týmu známý komentátor a podnikatel, jehož smrt zasáhla motorsport i širší veřejnost.
Kimi Antonelli, mladá naděje italského motorsportu, si na své debutové Velké ceně Austrálie ve Formuli 1 zajistil místo mezi bodujícími. Jeho působivý výkon ukázal, že je připravený čelit výzvám nejprestižnějších závodních sérií.
Velká cena Číny se vrací s osmnáctým ročníkem a hned od startu přináší neobvyklé výzvy. Týmy, jezdci i Pirelli se budou muset rychle přizpůsobit zcela přepracované trati, přičemž na analýzu změn jim zůstane pouhá hodina volného tréninku.
Šéf McLarenu Zak Brown se otevřeně vyjádřil k svému skutečnému postoji vůči Christianu Hornerovi, šéfovi Red Bullu. V době rostoucího napětí mezi týmy v šampionátu tak nabírá jejich vzájemný vztah na důležitosti.
Několik týmů Formule 1 čelilo logistickým komplikacím, které zpozdily přepravu materiálu na Velkou cenu Číny, což mělo vliv na jejich přípravy. Stáje jako McLaren, Mercedes, Red Bull a Aston Martin obdržely své náklady až ve středu odpoledne, což znamenalo, že mohly začít sestavovat své monoposty až po plánovaném termínu a tím došlo k narušení jejich běžného harmonogramu před závodním víkendem.
Sergio Pérez se ještě nesmířil s koncem své kariéry ve Formuli 1. Mexický pilot plánuje návrat na startovní rošt v roce 2026, kdy chce opět bojovat o pozice mezi nejlepšími.
McLaren si v Melbourne zajistil skvělý výsledek a vyslal jasný signál – letos chce být prvním týmem, který dokáže prolomit nadvládu konkurence ve Formuli 1.
Lewis Hamilton si debut ve Ferrari představoval úplně jinak. V Melbourne se trápil, nestačil na špičku a nakonec bral jen desáté místo.
Po náročné Velké ceně Austrálie, kde oba vozy Haas trpěly slabým tempem, vyjádřil Esteban Ocon překvapení nad výkonem týmu. Šéf Ayao Komatsu nyní čelí výzvě identifikovat příčiny problémů, včetně špatných výsledků v kvalifikaci a komplikací u debutujícího Ollie Bearmana.
FIA zavádí novou směrnici TD055A, která zpřísňuje pravidla pro kontrolu aerodynamických prvků. Tento krok reaguje na problémy z loňské sezóny a má zajistit spravedlivější podmínky pro všechny týmy.
Charles Leclerc hodnotil obtížný start do sezóny 2025 po závodě v Austrálii, kde skončil na osmé příčce. Uvedl, že Ferrari musí zaměřit pozornost na dvě klíčové oblasti, které budou rozhodující pro zlepšení výkonu týmu v dalších závodech.