Letošní monopost Haasu prokazoval záblesky skvělé rychlosti, díky níž mohl končit za nejlepší trojicí. S vozem se týmu ale nakonec špatně pracovalo, situaci nepomohl ani nefungující velký balík vylepšení představený před Velkou cenou Španělska.
Do sezóny vstoupil americký tým velmi dobře - Romain Grosjean zajel v kvalifikaci na Velkou cenu Austrálie šestý a Kevin Magnussen sedmý nejrychlejší čas, dánský pilot se následující den v závodě dostal na šestou příčku a vybojoval prvních osm bodů.
Jeho závodní rychlost ale byla obvykle horší než ta kvalifikační, tým nedokázal udržet pneumatiky v tom správném pracovním rozmezí, což mělo vyřešit rozsáhlé vylepšení aerodynamiky dovezené do Barcelony. To ale nefungovalo, na což hned piloti poukazovali. Inženýři se ho však snažili držet a vylepšovat, nakonec se ke konci sezóny přeci jen vrátili k prvotní specifikaci vozu, s níž se v kvalifikaci v Brazílii oba vozy kvalifikovali opět do první desítky.
"Mohli jsme být na dobré místě. Nemáme koho vinit, pouze sami sebe, že jsme nezareagovali řádně a adekvátně, když jsme měli. Musíme se z toho zkrátka poučit a nevydat se stejnou cestou znovu. Jsem si toho dobře vědom. Snad příští rok začneme opět tak dobře, jak letos, ale ve vývoji budeme pokračovat," ohlíží se Steiner a lituje, že více nenaslouchal zpětné vazbě pilotů.
"Pro tým šlo o náročnou sezónu, nemůžeme ignorovat tvrdou práci všech... Auto jsme vždy provozovali tím nejlepším způsobem, jakým to šlo. Z osla nikdy neuděláte dostihového koně, ale zkoušeli jsme to," hodnotí jezdec Romain Grosjean.
Jeho šéf nevěří, že by se jejich kvalifikační rychlost nějak moc změnila, kdyby pokračovali ve vývoji, ta závodní by však byla hodně odlišná: "Nemyslím si, že by šlo o půl sekundy, jde spíše o stabilitu v závodě. V tom jsme zaostávali, a to souvisí s vyšším přítlakem. Pokud byste tedy měli půl sekundy, pak bychom byli tam, kde v Melbourne - nejlepší ze zbytku [pole]."
Haas se místo toho postupně propadl ze čtvrtého na deváté místo mezi konstruktéry, přestože mohl těžit ze spolupráce s Ferrari a využívat tu nejsilnější pohonnou jednotku v poli. Osmá Alfa Romeo nasbírala dvakrát více bodů než americká stáj. V Brazílii se jeho soupeři navíc po divokém průběhu dostali na pódium - Toro Rosso skončilo druhé, McLaren třetí.
"Myslím, že to je pro sport dobré, když se tito lidé dostanou na pódium. Je to samozřejmě i frustrující, měli jsme tam být my, ne oni. Nezlobím se na ně. Dostali šanci a využili příležitosti, my nikoliv. Můžeme si za to sami," uznává Steiner.
"Nemůžete je z toho obviňovat, protože odvedli lepší práci. Je to tak, že se musíme podívat v zrcadle sami na sebe, a ne na to, co udělali ostatní. Musíme být stejně dobří jako oni, ale nemůžeme říct, že tam neměli být. Udělali tu správnou věc. Na počátku tak dobří nebyli, ale předběhli nás. To, co jsme udělali my, nebylo správné. Musíme být sami k sobě brutálně upřímní," dodává šéf Haasu.
Oscar Piastri byl frustrovaný po deseti sekundové penalizaci, kterou dostal za zpomalení za safety carem. Trest ho připravil o vítězství a proměnil slibně rozjetý závod ve zklamání.
Po 239 startech se Nico Hülkenberg konečně dočkal svého prvního pódiového umístění ve Formuli 1. Trpělivost, vytrvalost a dlouholeté zkušenosti mu přinesly zasloužený úspěch.
Lando Norris využil deštivých podmínek a strategických chyb soupeřů k suverénnímu vítězství na domácí půdě v Silverstone. Zaslouženou pozornost ale sklidil i Nico Hülkenberg, který po letech úsilí získal své první pódium ve Formuli 1.
McLaren zatím zůstává favoritem sezóny, ale šéf týmu Andrea Stella vnímá rostoucí formu Ferrari jako potenciální hrozbu. Podle něj by jejich zlepšení mohlo dodat šampionátu větší napětí.
Max Verstappen po kvalifikaci na Velkou cenu Velké Británie uvedl, že mu Andrea Kimi Antonelli pomohl poskytnutím větrného stínu (tow), což mu mohlo přinést drobné zlepšení času na kolo.
Kimi Antonelli se kvalifikoval na sedmém místě, ale do závodu odstartuje desátý. Nese si penalizaci ztráty tří pozic na startu za kolizi s Maxem Verstappenem v Rakousku.
Fernando Alonso odstartuje do Velké ceny Velké Británie ze sedmé pozice. Posunul se dopředu díky tomu, že Oliver Bearman a Andrea Kimi Antonelli obdrželi penalizace.
Charles Leclerc se postaví na start Velké ceny Velké Británie až ze šestého místa, přestože do kvalifikace vstupoval jako jeden z hlavních kandidátů na pole position. Jezdec Ferrari tak nenavázal na slibnou formu z tréninků a v klíčových chvílích nezajel ideální kolo.
Lewis Hamilton byl během kvalifikace v Silverstonu konkurenceschopný, ale nakonec skončil až pátý. V rozhodujícím kole ho zpomalila nedotáčivost v závěrečném sektoru.
Max Verstappen si na Silverstonu vyjel pole position, když porazil oba McLareny i domácí favority Lewise Hamiltona a George Russella. Nizozemec opět potvrdil svou dominanci v klíčovém momentu kvalifikace.
Roman Staněk znovu na pódiu. Český talent se v Silverstonu blýskl skvělým představením, když ze sedmé příčky vystoupal až na třetí místo. Už od úvodních metrů bylo jasné, že má závod skvěle rozjetý, a nakonec si dojel pro své třetí kariérní pódium ve Formuli 2.
Britský jezdec Haasu Oliver Bearman dostal penalizaci 10 míst na startu za incident při vjezdu do boxů během červené vlajky v závěru třetího tréninku. Ve vysoké rychlosti havaroval právě ve chvíli, kdy byl trénink přerušen.