Ferrari věří, že současné špičkové týmy Formule 1 budou i po velkých technických a sportovních změnách v sezóně 2021 stále dominovat. S názorem Matti Binotta v podstatě souhlasí také šéfové Red Bullu i Renaultu.
F1 se připravuje na radikální úpravu pravidel. Ta se dotknou nejen vozů, jež by měly být schopné jízdy v těsném závěsu, a tudíž i lepšího závodění, ale také financí a způsobu vedení tohoto sportu.
Podle šéfa Ferrari Mattii Binotta ale nedojde k radikální změně v konkurenceschopnosti týmů: "Věřím, že špičkové týmy budou mít z počátku výkonnostní výhodu díky množství zdrojů, jež mají pro vývoj nového auta." Finanční stropy začnou platit až od roku 2021, kdežto monoposty budou týmy muset vyvíjet již o rok až dva dříve, a to stále bez omezení v případě špičky, jak jsme již upozorňovali.
"Doufám, že později malé týmy učiní pokrok, ale vzhledem k nespojitosti pravidel to bude poměrně velkou výzvou. Je to těžké dnes pochopit, jak to bude. Špičkové týmy podle mě zůstanou špičkovými. Stále máme ty nejlepší tým, které mají stále to nejlepší know-how. Máme zdroje a rozpočty, proto si jsem celkem jistý tím, že se moc nezmění," pokračuje Binotto.
Také Christian Horner z Red Bullu si všímá, že nová pravidla často pomáhají větším týmům, jež mají více peněz a možností se připravit na změnu: "Vždy to trvá, než se věci vyrovnají. Začínáme to teprve pozorovat u vozů a pohonných jednotek, a to trvalo v podstatě čtyři až pět let."
"Proto máme argument, že týmy s většími zdroji budou ze změny v roce 2021 těžit. A když dochází k velké změně pravidel, tak ji někdo zvládne správně a jiní hůře. Chcete zajistit, abyste byli na špici té křivky spíše než pod ní," vysvětluje Horner.
Rozpočtový strop bude omezen na 175 mil. dolarů (4 miliardy Kč), ale již teď je jasné, že polovina týmů bude utrácet podstatně méně. I automobilka Renault bude muset spíše zvýšit své výdaje, aby se tomuto limitu přiblížila - na mnoho věcí totiž bude platit výjimka (např. na marketingové výdaje či platy jezdců).
"Když hovoříte pouze o rozpočtovém stropu, tak to potrvá léta, než se jeho důsledky projeví na trati. Pro mě je důležité nejen to, že se rozpočtové stropy odsouhlasily, ale také určitá omezení pro vývoj: více omezující pravidla, aerodynamika, standardní části, předepsané části a konstrukce. To všechno přispěje ke zrychleni vlivu rozpočtových stropů," domnívá se šéf Renaultu Cyril Abiteboul.
"Musím říct, že ne všechno bylo v tomto ohledu splněno, a stále věřím svému názoru, že dojde ke snížení odstupů o 50 %. Nemám žádná čísla, kterými bych to podpořil, jde jen o můj vnitřní pocit. Věřím, že v roce 2021 dosáhneme pokroku, dalšího pak v následujících letech 2022 a 2023. Další pokrok zajistí rozpočtové stropy. Musíme přijmout to, že změna v F1 nějakou chvíli potrvá," dodává Francouz.
Lando Norris v barvách stáje McLaren udával tón druhému volnému tréninku na Velkou cenu Saúdské Arábie, který se v pátek odehrál v Džiddě. Mladý Brit předvedl na tamním městském okruhu vynikající výkon a stanovil nejrychlejší čas dne, čímž potvrdil, že s ním bude třeba v dalším průběhu víkendu vážně počítat.
Pierre Gasly se ukázal jako nejrychlejší jezdec na začátku víkendového programu Velké ceny Saúdské Arábie, když se první den závodního víkendu dostal na vrchol časových tabulek.
Lewis Hamilton je přesvědčen, že Formule 1 by měla zůstat tvrdým a náročným sportem. Místo spoléhání na chladicí systémy se proto soustředí na lepší fyzickou přípravu, která podle něj patří k pravému závodnickému duchu.
George Russell vyjádřil pochopení pro spekulace, že by Mercedes rád získal Maxe Verstappena. Podle něj je naprosto logické, že tým usiluje o nejlepšího jezdce současné generace, pokud se naskytne taková příležitost.
Yuki Tsunoda přiznává, že se za volantem náročného RB21 zatím necítí jistě ani uvolněně. Přesto dál pracuje na tom, aby lépe pochopil chování vozu a získal plnou kontrolu.
Jezdec Red Bullu říká, že problémy s ovladatelností jejich vozu nejsou způsobeny jen nepřesnými daty ze starého větrného tunelu. Podle něj jsou potíže hlubší a bude potřeba je pečlivěji prozkoumat.
Ted Kravitz naznačuje, že Aston Martin by mohl být pro Maxe Verstappena lepší volbou než Mercedes, a to kvůli lepšímu souladu s jeho osobností a stylem. Tento faktor by podle něj mohl být klíčový pro další etapu Verstappenovy kariéry mimo Red Bull.
Po závodě v Bahrajnu měl Lewis Hamilton konečně důvod k optimismu. Jeho vyjádření zněla výrazně povzbudivěji než po předchozích Grand Prix v Japonsku a Číně, kde se potýkal s frustrací a zklamáním.
Liam Lawson se po návratu k Racing Bulls zatím marně snaží navázat na své dřívější slibné výkony a hledá ztracené tempo i jistotu. Před závodem v Saúdské Arábii stojí před výzvou znovu najít sebevědomí a potvrdit svůj talent v náročné konkurenci.
Lewis Hamilton prohlásil, že si na nový monopost Ferrari postupně zvyká. Šéf týmu Fred Vasseur zároveň zdůraznil, že nejen jezdec, ale i celý tým se musí vzájemně přizpůsobit, aby spolu našli ideální souhru.
Šéf Ferrari Frédéric Vasseur ocenil přístup Lewise Hamiltona po kvalifikaci v Bahrajnu, kde britský jezdec neskrýval zklamání ze svého výsledku. Podle Vasseura právě tato nespokojenost ukazuje Hamiltonovo vítězné nastavení a přispěla k jeho působivému výkonu v závodě, který označil za "velmi silný".
Nový aerodynamický tunel Red Bullu sice vzniká rychleji, než se plánovalo, ale do provozu půjde až v roce 2027. Do té doby musí tým spoléhat na data z trati, protože současný tunel nedokáže přesně simulovat chování vozu.