Události se řítí rychlostí stejnou jako vozy po okruhu v Suzuce. Sotva byl dořešen případ Vettel, dostal se na řadu Charles Leclerc - a odešel hned s dvojnásobným trestem. Výsledky tak mají už potřetí jinou podobu.
Charles Leclerc po kolizi s Verstappenem ve 2. zatáčce okruhu Suzuka měl poškozenou levou bočnici předního křídla. Nejdřív se na monitorech a obrazovkách objevila informace, že co se kolize týče, žádné další vyšetřování nebude následovat. V 6. kole už byla situace jiná a komise F1 si vzala incident pod drobnohled.
Mezitím se ale vyskytla další patálie pro reprezentanta Monaka a Ferrari. Jeho jízda s poškozeným spoilerem se stala pozorností bdělých očí komisařů a ačkoliv žádné vyšetřování avizováno nebylo, došlo i na něj. Takže po závodě šel Leclerc na kobereček a bylo mu to náležitě sečteno.
Závodní ředitel F1 Michael Mesi upozornil na možné nebezpečí spojené Leclercovým poškozeným spoilerem a Ferrari oznámilo, že na konci 2. kola povolá svého pilota do boxů. Charles však nijak výrazně nezpomalil, ovšem právě ve 2. kole se v táhlé zatáčce 130R trosky odlomily a zasáhly vůz Lewise Hamiltona, jedoucí bezprostředně za Leclercovým Ferrari. Zničily mu pravé zpětné zrcátko a další kousky se dostaly do přední brzdové šachty McLarenu Landa Norrise.
"Kus Leclercova křídla těsně minul oblast kokpitu automobilu startovní číslo 44 a zničil jeho pravé zpětné zrcátko. Poté, co došlo k odpadnutí části křídla tým vyhodnotil situaci tak, že je nyní v bezpečné kondici, přestože předtím informovalo vedení závodu, že bude povoláno do boxů. Proto ponechali vůz startovní číslo 16 na trati. Ve 3. kole vedení závodu kontaktovalo tým a nařídilo mu, aby Leclerc zajel k mechanikům ke kontrole monopostu," uvádí se v prohlášení komise.
"Původně mi bylo zástupci Ferrari sděleno, že stáhnou Leclerca do boxů. Pak se rozhodli, že to neudělají, ovšem současně jsem je instruoval, aby Leclerc do boxů zajel. Ve 2. kole poškozené elementy odpadly a já trval na zastávce, aby se tým přesvědčil, zda nehrozí nějaké další nebezpečí. Nebyl jsem jejich přístupem nijak rozhořčen, spíš jsem se obával o bezpečnost na trati," podal vysvětlení Masi.
Za kolizi s Verstappenem dostal Leclerc penalizaci 5 vteřin, tento incident mu přidal na jeho konto dalších 10 vteřin. V konečném důsledku se tedy pilot Ferrari propadl za Daniela Ricciarda. Prošetření u komisařů inicioval šéf týmu McLaren Andreas Seidl, protože podle jeho názoru záležitost ovlivnila dění na trati z pohledu jeho pilota Landa Norrise.
"Nesouhlasíme s tím, aby se po trati proháněli piloti s troskami předních křídel, hrozícími odtržením, což ohrožuje prakticky každého. Bohužel, když se koncový segment křídla odtrhl, skončila jeho část v předním brzdovém kanálku Landova vozu. Teplota brzy stoupla nad snesitelnou mez, takže jsme ho museli povolat do boxů, abychom ji vyčistili. Tím pádem pro nás bylo po závodě. Pokud tak velký kus hrozí utržením, neměla by tu být žádná tolerance a pilot by měl být ihned zastaven," vysvětluje Seidl.
Šéf McLarenu naznačil, že výběr Liama Lawsona místo Yuki Tsunody pro letošní sezónu mohl být pro Red Bull nesprávným rozhodnutím.
Eddie Jordan, bývalý majitel týmu Formule 1, zemřel ve věku 76 let po dlouhém boji s rakovinou močového měchýře a prostaty. Zakladatel týmu Jordan F1, který dosáhl historických úspěchů v 90. letech, byl po prodeji týmu známý komentátor a podnikatel, jehož smrt zasáhla motorsport i širší veřejnost.
Kimi Antonelli, mladá naděje italského motorsportu, si na své debutové Velké ceně Austrálie ve Formuli 1 zajistil místo mezi bodujícími. Jeho působivý výkon ukázal, že je připravený čelit výzvám nejprestižnějších závodních sérií.
Velká cena Číny se vrací s osmnáctým ročníkem a hned od startu přináší neobvyklé výzvy. Týmy, jezdci i Pirelli se budou muset rychle přizpůsobit zcela přepracované trati, přičemž na analýzu změn jim zůstane pouhá hodina volného tréninku.
Šéf McLarenu Zak Brown se otevřeně vyjádřil k svému skutečnému postoji vůči Christianu Hornerovi, šéfovi Red Bullu. V době rostoucího napětí mezi týmy v šampionátu tak nabírá jejich vzájemný vztah na důležitosti.
Několik týmů Formule 1 čelilo logistickým komplikacím, které zpozdily přepravu materiálu na Velkou cenu Číny, což mělo vliv na jejich přípravy. Stáje jako McLaren, Mercedes, Red Bull a Aston Martin obdržely své náklady až ve středu odpoledne, což znamenalo, že mohly začít sestavovat své monoposty až po plánovaném termínu a tím došlo k narušení jejich běžného harmonogramu před závodním víkendem.
Sergio Pérez se ještě nesmířil s koncem své kariéry ve Formuli 1. Mexický pilot plánuje návrat na startovní rošt v roce 2026, kdy chce opět bojovat o pozice mezi nejlepšími.
McLaren si v Melbourne zajistil skvělý výsledek a vyslal jasný signál – letos chce být prvním týmem, který dokáže prolomit nadvládu konkurence ve Formuli 1.
Lewis Hamilton si debut ve Ferrari představoval úplně jinak. V Melbourne se trápil, nestačil na špičku a nakonec bral jen desáté místo.
Po náročné Velké ceně Austrálie, kde oba vozy Haas trpěly slabým tempem, vyjádřil Esteban Ocon překvapení nad výkonem týmu. Šéf Ayao Komatsu nyní čelí výzvě identifikovat příčiny problémů, včetně špatných výsledků v kvalifikaci a komplikací u debutujícího Ollie Bearmana.
FIA zavádí novou směrnici TD055A, která zpřísňuje pravidla pro kontrolu aerodynamických prvků. Tento krok reaguje na problémy z loňské sezóny a má zajistit spravedlivější podmínky pro všechny týmy.
Charles Leclerc hodnotil obtížný start do sezóny 2025 po závodě v Austrálii, kde skončil na osmé příčce. Uvedl, že Ferrari musí zaměřit pozornost na dvě klíčové oblasti, které budou rozhodující pro zlepšení výkonu týmu v dalších závodech.