Nico Hülkenberg se tento víkend těší na další dobrý výsledek. Jejich monopost Renault RS19 totiž podle něj funguje téměř všude, jejich pokrok ale maskovaly různé potíže z prvních závodů letošní sezóny.
Francouzský tým loni skončil v šampionátu konstruktérů čtvrtý a letos chtěl být blíže trojici nejsilnějších týmů, ale před Kanadou figuroval až na osmém místě. Až po šestém a sedmém místě se po závodu v Montrealu vyhoupl na pátou příčku s dvoubodovou ztrátou za McLaren.
Teď jej čeká domácí velká cena, pro níž připravuje velký balík vylepšení svého vozu RS19. Jeho jezdec Nico Hülkenberg se proto těší na opakování Kanady a další skvělý výsledek: "Myslím, že to je reálné, protože naše auto opravdu funguje na všech druzích okruhu."
"Myslím si tedy, že balík je konzistentní a funguje v podstatě všude, kde jsme zatím byli. Jen jsme kvůli různým chybám, příčinám, technickým potížím a dalším věcem nezískávali výsledky. Proto jsem docela optimistický," pokračuje Hülkenberg.
Zatímco loni patřil Renault k těm nejkonzistentněji skórujícím týmům (body nezískal jen ve 4 závodech), letos se do první desítky nedostal už celkem třikrát. Tvrdí ale, že své potíže již vyřešil.
"Bylo to příjemné prožít celkově dobrý víkend bez nějakých potíží či zádrhelů a dostat se s oběma vozy na body. Jde o hezkou odměnu pro všechny ve Viry a v Enstone. Tvrdá práce se vyplácí, jen doteď jsme všichni byli kompromitováni," popisuje německý pilot.
"Cítím, že auto na to má potenciál, ale jen lidské, technické chyby, to že jsme často startovali zezadu a na okruzích, kde se nedalo předjíždět... takže to bylo těžké se zotavit. Je to odměňující a uspokojující dostat vůz konečně tam, kde patří, a získat ty body," ohlíží se Hülkenberg za posledním víkendem.
"Musíme to tempo udržet i v domácí velké ceně Renaultu. Top tři týmy mají celkem velký náskok, i když jeden Red Bull jsme rozhodně porazili svou rychlostí a zaslouženě. To bylo fajn. Pro Paul Ricard dostaneme určitá vylepšení, moc se na ně těším. Snad přinesou vozu více výkonnosti a my dokážeme ten náskok stáhnout," přeje si 31letý pilot.
Podle jeho šéfa Cyrila Abiteboula nechystají B-specifikaci auta, ale po zlepšení motoru "jde o druhou část našeho plánu na zotavení." Balík vylepšení má zahrnovat nové přední křídlo i nos, nové bočnice s podlahou, nový systém chlazení i užší záď, což by dohromady mohlo dle optimistických odhadů přinést až půl sekundy na kolo.
Abiteboul však varuje před přehnanými očekáváními: "Zaslechl jsem, že Haas přiveze také něco nového. Na okruhu, jako je Paul Ricard, budou rychlí."
S výkonem svého současného motoru je už spokojený: "Nejlepší zprávou je to, že se už nemusíme obávat okruhů citlivých na výkon." Po šestém místě v Kanadě měl důvod k radosti i z bodů: "Můj úsměv byl skoro tak široký, jako úsměv Daniela [Ricciarda]. Konečně jsme předvedli to, co jsme plánovali před sezónou."
Lando Norris v barvách stáje McLaren udával tón druhému volnému tréninku na Velkou cenu Saúdské Arábie, který se v pátek odehrál v Džiddě. Mladý Brit předvedl na tamním městském okruhu vynikající výkon a stanovil nejrychlejší čas dne, čímž potvrdil, že s ním bude třeba v dalším průběhu víkendu vážně počítat.
Pierre Gasly se ukázal jako nejrychlejší jezdec na začátku víkendového programu Velké ceny Saúdské Arábie, když se první den závodního víkendu dostal na vrchol časových tabulek.
Lewis Hamilton je přesvědčen, že Formule 1 by měla zůstat tvrdým a náročným sportem. Místo spoléhání na chladicí systémy se proto soustředí na lepší fyzickou přípravu, která podle něj patří k pravému závodnickému duchu.
George Russell vyjádřil pochopení pro spekulace, že by Mercedes rád získal Maxe Verstappena. Podle něj je naprosto logické, že tým usiluje o nejlepšího jezdce současné generace, pokud se naskytne taková příležitost.
Yuki Tsunoda přiznává, že se za volantem náročného RB21 zatím necítí jistě ani uvolněně. Přesto dál pracuje na tom, aby lépe pochopil chování vozu a získal plnou kontrolu.
Jezdec Red Bullu říká, že problémy s ovladatelností jejich vozu nejsou způsobeny jen nepřesnými daty ze starého větrného tunelu. Podle něj jsou potíže hlubší a bude potřeba je pečlivěji prozkoumat.
Ted Kravitz naznačuje, že Aston Martin by mohl být pro Maxe Verstappena lepší volbou než Mercedes, a to kvůli lepšímu souladu s jeho osobností a stylem. Tento faktor by podle něj mohl být klíčový pro další etapu Verstappenovy kariéry mimo Red Bull.
Po závodě v Bahrajnu měl Lewis Hamilton konečně důvod k optimismu. Jeho vyjádření zněla výrazně povzbudivěji než po předchozích Grand Prix v Japonsku a Číně, kde se potýkal s frustrací a zklamáním.
Liam Lawson se po návratu k Racing Bulls zatím marně snaží navázat na své dřívější slibné výkony a hledá ztracené tempo i jistotu. Před závodem v Saúdské Arábii stojí před výzvou znovu najít sebevědomí a potvrdit svůj talent v náročné konkurenci.
Lewis Hamilton prohlásil, že si na nový monopost Ferrari postupně zvyká. Šéf týmu Fred Vasseur zároveň zdůraznil, že nejen jezdec, ale i celý tým se musí vzájemně přizpůsobit, aby spolu našli ideální souhru.
Šéf Ferrari Frédéric Vasseur ocenil přístup Lewise Hamiltona po kvalifikaci v Bahrajnu, kde britský jezdec neskrýval zklamání ze svého výsledku. Podle Vasseura právě tato nespokojenost ukazuje Hamiltonovo vítězné nastavení a přispěla k jeho působivému výkonu v závodě, který označil za "velmi silný".
Nový aerodynamický tunel Red Bullu sice vzniká rychleji, než se plánovalo, ale do provozu půjde až v roce 2027. Do té doby musí tým spoléhat na data z trati, protože současný tunel nedokáže přesně simulovat chování vozu.