Mercedes přibližuje drama, které se odehrávalo v garáži Lewise Hamiltona krátce před startem víkendové Velké ceny Kanady. Hovoří také o závodu a o tom, co pomohlo jejich vítězovi podstatně zrychlit ve druhé části závodu.
Krátce po skončení kvalifikace si u monopostu britského jezdce všimli úniku hydrauliky. Večer opustili garáž, aniž by přesně věděli, co bylo příčinou. Na voze nemohli kvůli pravidlům Parc Fermé pracovat, k tomu se dostali až v neděli ráno, kdy týmy běžně vyměňují díly (za díly obdobné konstrukce, hmotnosti, setrvačnosti či funkce jako ty originální) a provádějí opravy - nešlo tedy o žádné porušování pravidel, jak naznačovali někteří fanoušci: díly se měnily u Ferrari, Red Bullu, Renaultu, Haasu, McLarenu, Alfy Romeo i Williamsu - podrobnosti zde.
"Měli jsme nějaké problémy na Lewisově voze, a ty začaly být zřejmé a po kvalifikaci. Sundali jsme podlahu a všimli jsme si, že je na ní olej, takže někde docházelo k úniku. To, že ztrácíme tlak hydrauliky, jsme pozorovali i na datech," popisuje šéf traťových inženýrů Andrew Shovlin.
"Problém je, že auta jsou přes noc v parc fermé a my se jich nemůžeme dotýkat nebo dále to zkoumat. Takže jsme práce přesunuli na neděli ráno, kdy můžeme opět přistupovat k autům a kdy na nich mechanici mohou pracovat," pokračuje.
Při diagnostice zjistili, že je závada kolem ovládacího prvku plynu a že ji stihnou včas opravit, byť jim už nezbude žádný prostor pro chybu - další nápravu by už nestihli.
"Museli jsme vyjmout pohonnou jednotku. Přišli jsme na to, že k úniku docházelo v místě ovládacího prvku škrticí klapky, tak jsme se obrátili na FIA s požadavkem na jeho výměnu a také na výměnu odpovídající hydrauliky. Šlo o celkem dost práce, souvisí s tím spousta úkonů. A bylo to celkem těsné, abychom stihli dát Lewisovo auto dohromady před startem závodu," říká Shovlin.
"Jsme teď spokojeni s tím, že tu práci dokážeme stihnout. Problém je, že v případě takové chyby nebo úniku nevíte, jak dlouho vám zabere, než na to přijdete. Riziko bylo i to, že pokud by se po nastartování objevil další problém a motor musel znovu ven, pak by nám už nezbyl čas a asi bychom to před startem nestihli. Ale všichni mechanici odvedli skvělou práci, k naší radosti jsme dali auto včas dohromady a závod úspěšně dokončili," těší Shovlina po dalším vítězství ve Velké ceně Kanady.
V ní zpočátku Hamilton neměl na předjetí Vettela - dokázal se ho sice držet, ale na útok to nebylo. Po změně konfigurace chlazení během zastávky v boxech jeho vůz ale ožil, což překvapilo samotný Mercedes.
"Nemohl se držet těsně za ním, protože se auto trochu přehřívalo, takže si musel nechávat drobný odstup. Musel pouštět nohu z plynu, aby vůz ochlazoval. V druhém stintu jsme byli mnohem rychlejší, protože jsme při zastávce provedli změnu chlazení, a Lewis na to najednou mohl tlačit tvrději a vyvinout tlak na Sebastiana," objasňuje Shovlin.
Mercedes byl v nastavení příliš agresivní, orientoval se především na kvalifikaci, a během závodu byl monopost nedostatečně chlazený. V provozu se proto jeho piloti trápili, nakonec si ale po kontroverzní penalizaci Vettela připsali sedmé vítězství v sedmém závodě sezóny.
Liam Lawson se po návratu k Racing Bulls zatím marně snaží navázat na své dřívější slibné výkony a hledá ztracené tempo i jistotu. Před závodem v Saúdské Arábii stojí před výzvou znovu najít sebevědomí a potvrdit svůj talent v náročné konkurenci.
Lewis Hamilton prohlásil, že si na nový monopost Ferrari postupně zvyká. Šéf týmu Fred Vasseur zároveň zdůraznil, že nejen jezdec, ale i celý tým se musí vzájemně přizpůsobit, aby spolu našli ideální souhru.
Šéf Ferrari Frédéric Vasseur ocenil přístup Lewise Hamiltona po kvalifikaci v Bahrajnu, kde britský jezdec neskrýval zklamání ze svého výsledku. Podle Vasseura právě tato nespokojenost ukazuje Hamiltonovo vítězné nastavení a přispěla k jeho působivému výkonu v závodě, který označil za "velmi silný".
Nový aerodynamický tunel Red Bullu sice vzniká rychleji, než se plánovalo, ale do provozu půjde až v roce 2027. Do té doby musí tým spoléhat na data z trati, protože současný tunel nedokáže přesně simulovat chování vozu.
Martin Brundle naznačil, že v Red Bullu zřejmě nastane čas na zásadní interní diskuse. Po nepřesvědčivém začátku sezony podle něj tým čekají „vážné rozhovory“, které by mohly odhalit hlubší problémy uvnitř úspěšné stáje.
George Russell označil druhé místo v Bahrajnu za důkaz, že Mercedes zvládá i podmínky, které mu dříve nesedly, ale šance na titul podle něj zůstávají malé.
Na začátku kariéry čelil Lewis Hamilton kritice za svůj styl oblékání, dnes je z něj módní ikona paddocku. Každý víkend ve Formuli 1 využívá jako přehlídkové molo a bez ostychu ukazuje svůj cit pro módu i originalitu.
Šéf Ferrari Frédéric Vasseur nehodil Lewise Hamiltona přes palubu. Po slabé kvalifikaci v Bahrajnu mu nabídl podporu a povzbuzení.
Carlos Sainz zažil po slibném začátku v Bahrajnu náročný závod. Po nejlepší kvalifikaci ve službách Williamsu, kde si vybojoval osmou příčku, se během neděle potýkal s nepříznivým vývojem a různými komplikacemi, které mu znemožnily proměnit solidní start v výraznější výsledek.
Lewis Hamilton si z Bahrajnu odvezl dosud nejlepší výsledek ve službách Ferrari. Po startu z devátého místa dojel pátý a sám přiznal, že konečně zjistil, jak dostat ze svého monopostu maximum. "Začíná to dávat smysl," vzkázal po závodě spokojený britský šampion.
Šéf Red Bullu Christian Horner vysvětlil, že za problémy při zastávkách v boxech v Bahrajnu mohl vadný kabelový svazek v boxovém vybavení. Ten způsobil poruchu semaforu, což tým připravilo o cenné sekundy.
Max Verstappen vyjádřil zklamání nad výkonem Red Bullu ve Velké ceně Bahrajnu, kde skončil na šesté pozici, a přiznal, že tým aktuálně nemá na boj o titul. Kvůli technickým problémům a špatnému tempu auta se objevily spekulace o možné změně týmu na konci sezóny.