Jsou lepší, ale zase ne o tolik, tak by se dalo shrnout hodnocení šéfa scuderie Ferrari Mattia Binotta. Jenže znáte to, v F1 může být i setina vteřiny obrovskou propastí a překlenout ji vyžaduje většinou obrovské úsilí.
Mercedes zahájil sezónu čtyřmi dvojnásobnými triumfy, které si piloti rozdělili hezky spravedlivě, i když je nutno přiznat, že v Bahrajnu ke svým vavřínům přišli jako slepí k houslím. I když je na zásadní hodnocení dost času, už se ozývají hlasy, které označují letošní šampionát za další z éry Stříbrných šípů a zachránit ho může jen interní souboj.
Toto Wolff se proto nechal slyšet, že současný odstup jeho vozů od rudých ořů z Maranella mu lichotí, a de facto stejného názoru je i jeho kolega na stejném postu u Ferrari, jen pochopitelně volí obezřetná slova.
"Po čtyřech závodech a žádném vítězství pro Ferrari, naproti tomu čtyřech triumfech pro Mercedes, není myslím pochyb, že jsou hodně silní. A řekněme že mají trochu lepší auto. Ale myslím, že mezera není tak velká a body a výsledky neodrážejí opravdový potenciál vozů obou táborů," prohlásil Binotto.
Zatím však určité srovnání lze vypozorovat pouze v trénincích, kde například v Baku Leclerc dominoval - než rozbil svůj vůz. Vettel dokonce v jedné fázi závodu vyvinul "určitý tlak" na Hamiltona, ale nakonec jeho ztráta činila propastných deset vteřin.
"Pokud máte auto dost rychlé na to, abyste potenciálně dosáhli na pole-position, tak musíte mít celkově dobré auto. V závodě jsme nebyli tak rychlí jako oni, to opravdu ne, ale neztráceli jsme dvacet vteřin. Když si povšimneme závodního delta průměru, není to nijak významné, ale pořád něco, na čem můžeme v budoucnosti pracovat a snižovat ztrátu," pokračuje Binotto.
"Když se podívám na tréninky a kvalifikaci - pochopitelně volné jízdy nejsou příliš reprezentativní - tak je páté místo zklamáním, protože jsem se v autě cítil skvěle. Jinak zcela souhlasím s Mattiou: auto má opravdu potenciál na pole-position, ale nesmíte všechny šance zničil nárazem do zdi.
Byla to moje chyba, přijal jsem odpovědnost a páté místo je v podstatě to nejlepší, čeho jsem mohl dosáhnout. Takže i přes rozčarování si myslím, že tu určitá pozitiva jsou. Osobně cítím, že jsme se Mercedesům přiblížili víc než v Číně, takže doufám, že v Barceloně to bude ještě lepší," doplňuje šéfa Ferrari Charles Leclerc.
Christian Horner byl v úterý oficiálně odvolán z vedení týmu Red Bull a ve středu se emotivně rozloučil se zaměstnanci v továrně v Milton Keynes. Red Bull zároveň zpřísnil komunikaci s médii a veškerá veřejná prohlášení nyní řídí centrála v Salcburku.
Red Bull provedl zásadní změnu ve svém vedení, když se rozhodl ukončit spolupráci s Christianem Hornerem. Max Verstappen na tuto nečekanou zprávu reagoval s klidem a zaměřil se na pokračování sportovních cílů týmu.
Nečekané odvolání Christiana Hornera z čela Red Bull Racing může zásadně ovlivnit budoucnost Maxe Verstappena. Verstappen nyní stojí před rozhodnutím, zda zůstane u týmu, nebo využije výstupní klauzuli ve své smlouvě.
Martin Brundle potvrdil, že napjatá atmosféra uvnitř Red Bullu je v paddocku snadno rozpoznatelná. Podle něj není těžké vycítit, že v týmu není vše v pořádku.
Alan Permane se po překvapivých změnách v Red Bull Racing Group stává novým šéfem týmu Racing Bulls, čímž se vrací do klíčové manažerské role. Jeho jmenování je důkazem důvěry v jeho bohaté zkušenosti a schopnost vést tým k stabilitě a růstu po náročném období.
Christian Horner byl po dvaceti letech náhle odvolán z pozice šéfa týmu Red Bull. Tým mu poděkoval za dlouholeté vedení, které přineslo osm jezdeckých a šest konstruktérských titulů.
Gabriel Bortoleto přiznal chybu, když při britské Grand Prix zvolil na začátku závodu suché pneumatiky. Risk v proměnlivých podmínkách mu nevyšel a vedl k jeho brzkému odstoupení.
Pierre Gasly zhodnotil chaotický závod na Silverstonu, v němž dokázal získat body pro Alpine. Francouz ocenil týmovou práci a zvládnutí náročných podmínek.
Charles Leclerc a proměnlivé počasí spolu nejdou dohromady. V nejistých podmínkách často chybuje nebo ztrácí tempo, což ho stojí cenné výsledky. Po Velké ceně Velké Británie sklidil kritiku, zejména od mistra světa Jensona Buttona.
Prezident FIA Mohammed Ben Sulayem naznačil, že Formule 1 by mohla od roku 2029 přejít na dostupnější motorovou formuli. Zároveň znovu otevřel téma dvanáctého týmu, který by mohl pocházet z Číny, což by mohlo výrazně ovlivnit technický i geopolitický směr šampionátu.
Racing Bulls zažil na Velké ceně Británie nepovedený den, když oba jezdci Liam Lawson i Isack Hadjar havarovali a nedokončili závod. Zatímco soupeři ze středu pole bodovali, tým odjíždí bez bodů a s nutností rychle se zlepšit.
Fernando Alonso označil závod na Silverstonu za zklamání a netajil svou frustraci z týmové strategie, která podle něj ovlivnila lepší výsledek. Přestože dojel na bodech, Španěl měl pocit, že Aston Martin nevyužil příležitostí, které se během proměnlivého závodu nabízely.