Vedoucí představitelé McLarenu v závěru sezóny promluvili o potížích, které tým sužovaly, a o důvodech, které jsou příslibem zlepšení. Co se letos nepovedlo, k jakým změnám uvnitř došlo a kdo nyní vede technický vývoj vozu?
Předseda skupiny McLaren, bahrajnský šejk Mohamed bin Esa Al Chalífa, minulý víkend v Abú Zabí uvedl, že rozchodu s Hondou před sezónou 2018 vůbec nelituje: "Šlo o drahé rozhodnutí, byl však v dlouhodobém zájmu společnosti."
Změna tým vyšla přibližně na 100 mil. dolarů (2,3 miliardy Kč) - japonský partner dodával motory zdarma a navíc poskytoval finanční zajištění, zatímco teď si je musí platit.
"Na jedné straně to bylo frustrující. Na druhé jsme tomu oddáni. Vzhledem k tomu, kam jsme směřovali, tak změna musela přijít. Máme obrovský respekt vůči Hondě, jenže ten vztah nefungoval a my jsme vedli civilizované rozhovory a rozhodli jsme se rozejít," přibližuje zástupce bahrajnského investičního fondu Mumtalakat, který vlastní akcie McLarenu.
McLaren loni prožil svou nejhorší sezónu v F1 a po třech neúspěšných letech s japonskou automobilkou se rozhodl přejít k Renaultu. Čekal sice lepší výsledky, přesto si výrazně polepšil - mezi konstruktéry postoupil z 9. na 6. místo a získal více než dvojnásobek mistrovských bodů (62 vs. loňských 30). Naopak Toro Rosso, které letos s Hondou spolupracovalo, kleslo ze 7. na 9. místo, když minulý rok nasbíralo o 60 % bodů více.
Co se pokazilo?Jenže zatímco loni měla stáj z Wokingu nekonkurenceschopnou pohonnou jednotku a špičkové šasi, tak letos se po mohutné přestavbě na jiný motor vůz nepovedl. V průběhu roku se také rozešel s několika klíčovými lidmi a upravil vedení svého týmu.
"Jsme si jisti tím, že víme, proč jsme nebyli schopni vyvíjet letošní auto. Je s tím spojený podstatný problém. A myslíme si, že jsme ho vyřešili. Nevím, jestli chceme odhalovat, na co jsme přišli a proč, ale podnikli jsme kroky a vývoj příštího vozu nám pomohl pochopit, co se tady pokazilo," přibližuje Mohamed bin Esa Al Chalífa.
Analýzy podle něj "až do letní přestávky" neodhalily, co bylo s vývojem vozu špatně. "Pokud bychom na to přišli v dubnu, tak bychom postavili B-auto. Jenže na to bylo už příliš pozdě," lituje. Se svým týmem se ale v F1 nevzdává a věří, že příští rok dosáhnou pokroku.
Personální změny uvnitř McLarenu - příslib pokroku?Šéfem aerodynamiky zůstává Peter Prodromou, ale v dubnu ho opustil technický ředitel Tim Goss, v červenci šéf vývoje Matt Morris a závodní ředitel Eric Boullier.
McLaren ale získal technického ředitele Toro Rosso Jamese Keye, jenž však začne ve Wokingu pracovat až později během příštího roku. Mezi další posily se řadí nový sportovní ředitel Gil de Ferran, či navrátilec Pat Fry, jenž měl na starosti vývoj u Ferrari.
Kdo nyní vede vývoj monopostu pro sezónu 2019? "Pokud byste měli říct, kdo se stane otci závodního auta, tak nyní to vedou dva kluci (Fry a Stella), pak máme konstrukční skupinu a aerodynamickou skupinu. Jde o společné úsilí, ale tito dva kluci se hodně spojili, což byl předtím jeden z problémů, který jsme měli - měli jsme tři a ti nespolupracovali tak, jak mohli a měli," přiznává šéf týmu Zak Brown.
"Nebylo tam jasné vedení. Teď je mnohem jasnější, jak je auto konstruováno a jak bude vyvíjeno, odsouhlasené cíle jsou sdíleni všemi ve snaze se posunout kupředu. A pak samozřejmě přijde James, který bude technickým ředitelem, což bude naprosto jasné," dodává 47letý Američan vedoucí závodní tým.
Racing Bulls představil pro Velkou cenu Miami jednorázové růžovo-bílé zbarvení monopostů inspirované novou příchutí Red Bull Summer Edition. Své zbarvení představil i Sauber.
Ferrari představilo pro Velkou cenu Miami speciální lakování. Zatímco někteří oceňují moderní prvky značky HP, jiní kritizují design jako nevyvážený a chaotický.
Johnny Herbert přirovnal podmínky, které musí Jack Doohan splnit, aby se prosadil v týmu Alpine, k jinému prostředí ve Formuli 1, se kterým bude tento Australan dobře obeznámen.
Franz Tost označil Aston Martin za tým s velkým potenciálem do budoucna díky příchodu Adriana Neweyho, Andyho Cowella a blížící se spolupráci s Hondou.
Alex Brundle analyzoval styl jízdy Lewise Hamiltona a zjistil, že jeho agresivní brzdění ve vysokorychlostních zatáčkách může být problémem pro stabilitu Ferrari SF-25. Tento rozdíl v přístupu k brzdám mezi ním a Charlesem Leclercem vysvětluje některé z jeho potíží s novým vozem.
Christian Horner odmítl tvrzení Tota Wolffa, že obavy ohledně motorů byly na program Komise F1 přidány na poslední chvíli jako "vtip". Podle Hornera jde o dlouhodobé téma, které bylo opakovaně diskutováno, nikoli novou stížnost.
Tento víkend se ve Miami uskuteční druhý sprintový závod letošní sezony Formule 1. Po šestitýdenní přestávce od prvního sprintu v Číně, kde to vypadalo, že Lewis Hamilton začíná úspěšnou éru ve Ferrari.
Prezident FIA Mohammed Ben Sulayem naznačil, že letošní kontroverzní pravidla upravující chování jezdců by mohla projít úpravami. Podle něj není vyloučeno, že se na základě reakcí z paddocku i širší veřejnosti dočkáme změn v aktuálním znění těchto předpisů.
Ferrari chystá velké technické změny svého vozu, které začne postupně zavádět už při Velké ceně v Imole. Vedení týmu věří, že díky těmto úpravám se brzy zařadí mezi nejrychlejší stáje na startovním roštu.
Lando Norris přiznává svou sebekritiku a frustraci, přičemž místo obviňování týmu se soustředí na analýzu vlastních chyb. Aby plně naplnil svůj potenciál, musí najít rovnováhu mezi sebekritikou a sebedůvěrou, jinak by mohl promarnit šanci na očekávaný průlom.
Zak Brown si znovu rýpl do Alpine a připomněl, že ztráta Oscara Piastriho byla jejich velkým selháním. Vzhledem k Australanově současné formě u McLarenu působí tento přešlap o to bolestněji.
George Russell tvrdí, že kdyby se připojil k Mercedesu hned po vstupu do Formule 1, mohl mít na svém kontě dva tituly. Naznačuje, že čas strávený v menších týmech mohl znamenat ztrátu šampionátů, které by jinak mohl získat.