Sportovní ředitel McLarenu Gil de Ferran prozradil, že se s McLarenem po problémech s letošním MCL33 již nějakou dobu hodně soustředí na vývoj vozu pro příští ročník Formule 1. Tým uvnitř podle něj teď funguje dobře.
Stáj z Wokingu již míří do amerického Texasu, kde se o víkendu pojede Velká cena Spojených států. Usilovně pracuje na zlepšení své výkonnosti, ale většinu zdrojů již věnuje budoucímu monopostu.
"I když je Austin relativně novým závodem, tak se již stal upřednostňovanou zastávkou v kalendáři F1. Okruh samotný neposkytuje pouze zajímavou směsici různých zatáček, ale také skvělé výhledy. Naše poslední výsledky samozřejmě nejsou uspokojivé. Nicméně pokračujeme v tvrdé práci na zlepšení naší výkonnosti v každém závodním víkendu," začíná De Ferran.
Co se děje s druhým nejúspěšnějším týmem v historii F1? "Jde o různé věci. Zaprvé si myslíme, že potřebujeme porozumět některým potížím, které máme, co je příčinou těchto potíží. Některé z vývojových součástí, jež jsme zkoušeli, moc nefungovaly. Pak se musíte zaměřit na to, abyste pochopili, proč k tomu dochází. A to se stávalo začátkem roku," odpovídá.
"Přivezli jsme pár věcí, ale jde také o závody ve vývoji, jak víte, nežijete tedy v tomto smyslu v neměnném světě. A nakonec je podle mě pravdou, že se hodně soustředíme na auto pro příští rok a snažíme se postavit lepší vůz, abychom byli konkurenceschopnější. Myslím si, že letošní auto na určitých okruzích skutečně odhaluje slabiny, které máme," pokračuje sportovní šéf McLarenu.
"V Singapuru jsme odjeli velmi dobrý závod. Fernando v jednu chvíli zajel jeho nejrychlejší kolo velmi přirozeným způsobem, a skončili jsme podle mě na velmi dobré sedmé pozici. Existují však okruhy, které jsou pro náš balík velmi náročné," přiznává De Ferran.
"Máme dva klíčové ředitele, kteří vedou technickou stránku týmu. Andrea Stella, jenž je ředitelem výkonnosti, a Pat Fry jako ředitel vývoje. Máme velmi silný tým. Tito dva to v podstatě vedou. Simon [Roberts, provozní ředitel] na tým dohlíží a koordinuje veškerou práci. Dle mých pocitů to funguje docela dobře," dodává dvojnásobný mistr americké série CART a vítěz závodu Indy 500.
Po zavedení nové specifikace motorů v roce 2026 by se mohla Formule 1 zaměřit na možnost návratu motorů V10, které zmizely z F1 po roce 2005. Tento návrh vyvolává mezi jezdci odlišné názory.
Jack Doohan nezačal sezónu dobře, když po dvou závodech nezískal žádné body a připsal si čtyři trestné body na superlicenci. Tato negativní bilance ho může ohrozit, pokud nepřijde s rychlým zlepšením výkonů.
Po závodě v Šanghaji Red Bull svolá speciální schůzku zaměřenou na analýzu výkonnosti monopostu RB21 a jeho následné zlepšení.
Výhra Andrea Kimiho Antonelliho v anketě „Jezdec dne“ vyvolala mezi fanoušky určité pochybnosti, ale nakonec se ukázalo, že si tento titul skutečně zasloužil, i když konkurence byla silná.
Red Bull zažil zklamání na Velké ceně Číny, kde se popáté za posledních sedm závodů neprobojoval na stupně vítězů.
Ferrari se po Velké Číny ceně ocitlo v nepříjemné situaci, když byli oba jeho jezdci diskvalifikováni kvůli technickým nesrovnalostem. Ferrari však na vzniklou situaci reagovalo rychle a svým fanouškům poskytlo oficiální vysvětlení.
Liam Lawson ví, že jeho výkony rozhodují o jeho budoucnosti v Red Bullu, ale nemá čas se na auto dostatečně přizpůsobit. V Číně skončil dvanáctý.
Obě Ferrari s Pierrem Gaslym byli po závodě Velké ceny Číny diskvalifikováni, což znamená, že přicházejí o cenné body. Vozy neprošly technickou kontrolou po závodě.
V závěru Velké ceny Číny čelil Lando Norris problémům s brzdovým pedálem, což málem změnilo výsledek jeho závodu.
Oscar Piastri dominantně zvítězil ve Velké ceně Číny, když od startu až do cíle udržoval bezpečný náskok před týmovým kolegou Landem Norrisem.
Lewis Hamilton dosáhl historického vítězství ve Formuli 1, když poprvé v kariéře vyhrál závod bez podpory motoru Mercedes. Ve všech svých dosavadních vítězstvích od roku 2012 vždy závodil s motorem Stříbrných šípů.
Júki Cunoda zazářil i při Velké ceně Číny, kde ve sprintu obsadil šesté místo a následně si vybojoval místo v první desítce na startovním roštu.