Formule 1 se v současnosti zabývá změnou kvalifikace pro příští rok, návrh se ale sportovnímu ředitelovi McLarenu Gilovi de Ferranovi moc nelíbí. V článku vysvětluje své důvody.
Podle FIA by kvalifikace mola mít čtyři části: v Q1, v Q2 a v Q3 by vypadly vždy čtyři vozy a zbylých osm by si to spolu rozdalo ve společném rozstřelu v nové Q4. Obecně za tím stojí myšlenka vytvořit větší nejistotu, protože špičkové týmy by musely udělat vše správně třikrát, aby postoupili do finální částí, což by zvýšilo šance na nečekané výsledky.
Rychlejším vozům by to rovněž mohlo ztížit postup do dalších částí na tvrdších pneumatikách a získat tak výhodu v závodu, protože pro Q4 by zbylo jen osm míst místo současných deseti v Q3. Devátý a desátý jezdec na roštu by navíc získal výhodu v podobě volného výběru pneumatik, zatímco dnes musí na startu nasadit ty, na kterých zajel nejrychlejší čas v Q2.
"Abych byl upřímný, tak mě se líbí současný kvalifikační formát. Myslím, že ze všeho, co jsem za ta léta viděl - a je toho už celkem pěkná škála včetně páteční kvalifikace, sobotní kvalifikace, omezeného počtu kol, různé věci, jediné kolo, jedna sada pneumatik celého rozsahu na víkend. Tohle je stále můj upřednostňovaný druh kvalifikace," říká De Ferran.
"Myslím si, že nejdůležitější v kvalifikaci je - alespoň pro mě, když se dívám, tak chci vědět, že ten nejrychlejší kluk získá pole-position. Jako pilot, a já jsem odjel spoustu kvalifikací, víte, že jsem chtěl vždycky být tím nejrychlejší, tak podle mě tento formát kvalifikace je vlastně tím nejlepším pro jeho určení," pokračuje sportovní ředitel McLarenu.
"Samozřejmě, že každý formát, který jsem za ta léta viděl, má určitá pozitiva a určitá negativa, ale když se to vyváží a já se zpětně podívám na tento formát, tak bych mu dal přednost," dodává De Ferran, jehož tým má pět závodů před koncem sezóny na 6. místě v šampionátu konstruktérů 23bodový náskok na Force Indii.
Pierre Gasly zhodnotil chaotický závod na Silverstonu, v němž dokázal získat body pro Alpine. Francouz ocenil týmovou práci a zvládnutí náročných podmínek.
Charles Leclerc a proměnlivé počasí spolu nejdou dohromady. V nejistých podmínkách často chybuje nebo ztrácí tempo, což ho stojí cenné výsledky. Po Velké ceně Velké Británie sklidil kritiku, zejména od mistra světa Jensona Buttona.
Prezident FIA Mohammed Ben Sulayem naznačil, že Formule 1 by mohla od roku 2029 přejít na dostupnější motorovou formuli. Zároveň znovu otevřel téma dvanáctého týmu, který by mohl pocházet z Číny, což by mohlo výrazně ovlivnit technický i geopolitický směr šampionátu.
Racing Bulls zažil na Velké ceně Británie nepovedený den, když oba jezdci Liam Lawson i Isack Hadjar havarovali a nedokončili závod. Zatímco soupeři ze středu pole bodovali, tým odjíždí bez bodů a s nutností rychle se zlepšit.
Fernando Alonso označil závod na Silverstonu za zklamání a netajil svou frustraci z týmové strategie, která podle něj ovlivnila lepší výsledek. Přestože dojel na bodech, Španěl měl pocit, že Aston Martin nevyužil příležitostí, které se během proměnlivého závodu nabízely.
Red Bull dál tlačí na čelo pole a z RB21 se snaží dostat maximum v každém závodě. Místo velkých balíčků sází na postupné dolaďování výkonu.
Velké naděje skončily dřív, než závod vůbec začal. Franco Colapinto musel odstavit svůj vůz už po zaváděcím kole a z britské Grand Prix tak odcházel bez jediné závodní zatáčky.
Kimi Antonelli musel ve Velké ceně Británie po těžké kolizi s Hadjarem odstoupit. Incident v hustém dešti a nulové viditelnosti vyústil v jeho čtvrté DNF ze šesti závodů a jen podtrhl náročnost jeho nováčkovské sezóny
Lewis Hamilton otevřeně přiznal, že jej na Velké ceně Velké Británie brzdila nejen strategie Ferrari, ale i vlastní chyby a nedostatky vozu. Britský mistr světa se po náročném závodě cítil omezený komplexními problémy, které mu znemožnily naplno bojovat o lepší pozici.
Carlos Sainz označil své dvanácté místo v Silverstonu za zklamání, které se rovnalo odstoupení. Po slibném průběhu závodu ho smolná kolize s Leclercem připravila o body i další šanci na lepší výsledek pro trápící se Williams.
Charles Leclerc se na britské Grand Prix trápil. Kvůli střídavě mokré a suché trati se celý závod potýkal s problémy a nakonec dojel až čtrnáctý. Pro jezdeckou hvězdu Ferrari to byl závod, na který bude chtít co nejdříve zapomenout.
Po 15 letech ve Formuli 1 se Nico Hülkenberg konečně dočkal svého prvního pódia a ukončil tak dlouholeté čekání na vysněný výsledek. Německý jezdec předvedl vyzrálý výkon a potvrdil, že vytrvalost se ve světě motorsportu vyplácí.