Španělský jezdec ve službách McLarenu se nelichotivě vyjádřil k průběhu dnešní kvalifikace. Dle jeho názoru byl spíše třešničkou dne doprovodný závod Formule 2, než samotná bitva o pole position v F1.
Pro Fernanda Alonsa znamenala jeho účast v dnešní kvalifikaci na Grand Prix Ruska pouze splnění dosažení povinného limitu 107% času nejrychlejšího pilota v první části kvalifikace. Nic více, nic méně a to právě z důvodu, že měnil komponenty pohonného ústrojí a tím pádem musí tak jako tak na chvost startovního roštu.
Skupinka "odpadlíků" ve druhé části kvalifikace byla dnes prakticky předurčena množstvím penalizací a tak nebylo divu, že oba Red Bully, Renaulty a Pierre Gasly na Toro Rosso se nesnažila zajet jakýkoli čas. Piloti Renaultu si tím navíc zajistili možnost startovat na tvrdší směsi pneumatik.
"Pro nás je to v pohodě, toto je to, na co jsme zvyklí a sledujeme cokoli," odpovídá Fernando Alonso na dotaz Autosportu, jak hodnotí dnešní kvalifikační podívanou. "Pro fanoušky je to možná problém. Fanoušků by se měli ptát, co si myslí o tom mít nesmyslnou Q1 a nevýznamnou Q2. Přinejmenším si myslím užívali závodu F2. Pro diváka to je rozhodně ta nejzábavnější část dne."
Bývalého dvojnásobného šampiona, který dojíždí svou poslední sezónu ve Formuli 1, dále doplňuje Nico Hülkenberg. "[Bylo to] nudné víc než cokoli," říká německý jezdec závodící za Renault. "Není to něco, co chcete dělat, když míříte do kvalifikace. Někdy musíte hrát hru, abyste z toho zítra vyšli lépe a museli jsme udělat to, co jsme dnes udělat museli."
"Je to zvláštní, když víte, že opravdu nevyjede ven," přidává se i Daniel Ricciardo, u jehož vozu se Red Bull rozhodl vrátit ke starší specifikaci pohonné jednotky. "Vzbudíte se a víte, že zajedete kolem osmi kol."
Tato situace se nelíbila ani šéfovi Mercedesu Toto Wolffovi, který ji označil za "bizarní" a "nedobrou". Jejich oba vozy společně s konkurenty od Ferrari se sice nakonec probojovali do závěrečné části kvalifikace na ultraměkkých pneumatikách, avšak například Lewis Hamilton vyzkoušel také nejměkkčí směs, v samotném závěru svého rychlého kola ale zpomalil, aby se vyhnul jejímu nasazení pro start závodu.
"Protože všichni mají odlišnou strategii, zvýší to zájem o zítřejší závod," vyjádřil se závěrem také sportovní ředitel McLarenu Gil de Ferran. "Můžete jasně vidět, že mnoho lidí se více soustředilo spíše na zítřek než na dnešek."
Po zavedení nové specifikace motorů v roce 2026 by se mohla Formule 1 zaměřit na možnost návratu motorů V10, které zmizely z F1 po roce 2005. Tento návrh vyvolává mezi jezdci odlišné názory.
Jack Doohan nezačal sezónu dobře, když po dvou závodech nezískal žádné body a připsal si čtyři trestné body na superlicenci. Tato negativní bilance ho může ohrozit, pokud nepřijde s rychlým zlepšením výkonů.
Po závodě v Šanghaji Red Bull svolá speciální schůzku zaměřenou na analýzu výkonnosti monopostu RB21 a jeho následné zlepšení.
Výhra Andrea Kimiho Antonelliho v anketě „Jezdec dne“ vyvolala mezi fanoušky určité pochybnosti, ale nakonec se ukázalo, že si tento titul skutečně zasloužil, i když konkurence byla silná.
Red Bull zažil zklamání na Velké ceně Číny, kde se popáté za posledních sedm závodů neprobojoval na stupně vítězů.
Ferrari se po Velké Číny ceně ocitlo v nepříjemné situaci, když byli oba jeho jezdci diskvalifikováni kvůli technickým nesrovnalostem. Ferrari však na vzniklou situaci reagovalo rychle a svým fanouškům poskytlo oficiální vysvětlení.
Liam Lawson ví, že jeho výkony rozhodují o jeho budoucnosti v Red Bullu, ale nemá čas se na auto dostatečně přizpůsobit. V Číně skončil dvanáctý.
Obě Ferrari s Pierrem Gaslym byli po závodě Velké ceny Číny diskvalifikováni, což znamená, že přicházejí o cenné body. Vozy neprošly technickou kontrolou po závodě.
V závěru Velké ceny Číny čelil Lando Norris problémům s brzdovým pedálem, což málem změnilo výsledek jeho závodu.
Oscar Piastri dominantně zvítězil ve Velké ceně Číny, když od startu až do cíle udržoval bezpečný náskok před týmovým kolegou Landem Norrisem.
Lewis Hamilton dosáhl historického vítězství ve Formuli 1, když poprvé v kariéře vyhrál závod bez podpory motoru Mercedes. Ve všech svých dosavadních vítězstvích od roku 2012 vždy závodil s motorem Stříbrných šípů.
Júki Cunoda zazářil i při Velké ceně Číny, kde ve sprintu obsadil šesté místo a následně si vybojoval místo v první desítce na startovním roštu.