Nehoda Marcuse Ericssona na Monze, kdy u jeho Sauberu selhalo zařízení DRS a následovaly hrůzostrašné přemety, vedla závodního ředitele FIA Charlie Whitinga k rozhodnutí absolvovat v pátek setkání s technickými řediteli jednotlivých týmů.
Švéd dva dny před svými narozeninami (osmadvacetiny slavil v den závodu) při druhém tréninku prosvištěl cílovou rovinkou a poté šel před šikanou Variante del Rettifilo na brzdy. Místo zpomalení ale následovala ztráta kontroly nad vozem, protože se mu nedovřela klapka systému DRS. Byl to Carlos Sainz jr., který vyzval představitele F1, aby se postarali o eliminaci "nebezpečného systému" při další změně pravidel.
Mechanici Sauberu dali přes noc Ericssonův vůz dohromady a FIA ho uznala jako způsobilý dalšího provozu, ale Whiting by rád předešel opakování téhož problému, proto chce pátek po závodě věnovat schůzce s technickými šéfy jednotlivých týmů, na níž by se měl najít způsob, jak podobným situacím předcházet.
"Ve čtvrtek jsme se setkali s pracovní technickou skupinou a povedeme další diskusi. Po kvalifikaci jsme zkontrolovali systémy DRS na dalších vozech, abychom měli jistotu, že se nebude opakovat nic podobného jako u Sauberu. Všechno fungovalo, ale mohlo dojít ke snadné anomálii ve středu systému. Když pilot zabrzdí nebo ubere plyn pod určitou prahovou hodnotu, DRS reaguje pomaleji ve středové fázi," vysvětluje Whiting možné problémy.
Na Monze se do podobně svízelné situace dostal v tréninkových jízdách také Nico Hülkenberg, u jehož Renaultu rovněž zůstal systém DRS otevřený. Naštěstí pro německého pilota bez následků podobných těm, které stihly Ericssona. "Předpokládám, že podobné věci se v důsledku selhání nějaké části vozuz mohou stát. Kimimu se to například stalo ve Spa po jeho nehodě," dodává Whiting.
Lando Norris v barvách stáje McLaren udával tón druhému volnému tréninku na Velkou cenu Saúdské Arábie, který se v pátek odehrál v Džiddě. Mladý Brit předvedl na tamním městském okruhu vynikající výkon a stanovil nejrychlejší čas dne, čímž potvrdil, že s ním bude třeba v dalším průběhu víkendu vážně počítat.
Pierre Gasly se ukázal jako nejrychlejší jezdec na začátku víkendového programu Velké ceny Saúdské Arábie, když se první den závodního víkendu dostal na vrchol časových tabulek.
Lewis Hamilton je přesvědčen, že Formule 1 by měla zůstat tvrdým a náročným sportem. Místo spoléhání na chladicí systémy se proto soustředí na lepší fyzickou přípravu, která podle něj patří k pravému závodnickému duchu.
George Russell vyjádřil pochopení pro spekulace, že by Mercedes rád získal Maxe Verstappena. Podle něj je naprosto logické, že tým usiluje o nejlepšího jezdce současné generace, pokud se naskytne taková příležitost.
Yuki Tsunoda přiznává, že se za volantem náročného RB21 zatím necítí jistě ani uvolněně. Přesto dál pracuje na tom, aby lépe pochopil chování vozu a získal plnou kontrolu.
Jezdec Red Bullu říká, že problémy s ovladatelností jejich vozu nejsou způsobeny jen nepřesnými daty ze starého větrného tunelu. Podle něj jsou potíže hlubší a bude potřeba je pečlivěji prozkoumat.
Ted Kravitz naznačuje, že Aston Martin by mohl být pro Maxe Verstappena lepší volbou než Mercedes, a to kvůli lepšímu souladu s jeho osobností a stylem. Tento faktor by podle něj mohl být klíčový pro další etapu Verstappenovy kariéry mimo Red Bull.
Po závodě v Bahrajnu měl Lewis Hamilton konečně důvod k optimismu. Jeho vyjádření zněla výrazně povzbudivěji než po předchozích Grand Prix v Japonsku a Číně, kde se potýkal s frustrací a zklamáním.
Liam Lawson se po návratu k Racing Bulls zatím marně snaží navázat na své dřívější slibné výkony a hledá ztracené tempo i jistotu. Před závodem v Saúdské Arábii stojí před výzvou znovu najít sebevědomí a potvrdit svůj talent v náročné konkurenci.
Lewis Hamilton prohlásil, že si na nový monopost Ferrari postupně zvyká. Šéf týmu Fred Vasseur zároveň zdůraznil, že nejen jezdec, ale i celý tým se musí vzájemně přizpůsobit, aby spolu našli ideální souhru.
Šéf Ferrari Frédéric Vasseur ocenil přístup Lewise Hamiltona po kvalifikaci v Bahrajnu, kde britský jezdec neskrýval zklamání ze svého výsledku. Podle Vasseura právě tato nespokojenost ukazuje Hamiltonovo vítězné nastavení a přispěla k jeho působivému výkonu v závodě, který označil za "velmi silný".
Nový aerodynamický tunel Red Bullu sice vzniká rychleji, než se plánovalo, ale do provozu půjde až v roce 2027. Do té doby musí tým spoléhat na data z trati, protože současný tunel nedokáže přesně simulovat chování vozu.