Je to vlastně jen pár hodin, kdy vešlo ve známost, že éra Stoffela Vandoornea u McLarenu končí. Bylo rovněž naznačeno, že by se jako ideální možnost jevil Belgičanův odchod do týmu Toro Rosso. Podívejme se na tuto možnost podrobněji.
Grand Prix Itálie a Monza byly vždy bodem sezóny, ve kterém se nejvíc řešilo ono populární "škatulata, hejbejte se". Že letos o přestupy nebude nouze už naznačují zprávy z dřívějška. Nyní se pozornost obrací na Stoffela Vandoornea, jehož dny u McLarenu jsou definitivně sečteny.
Šestadvacetiletý rodák z belgického Courtrai se tak stává volným pilotem, ale upřímně řečeno, jeho možnosti na další uplatnění ve světě F1 jsou značně omezené. Otázkou je, zda se Vandoorne nachází na desetijmenném seznamu dr. Helmuta Marka, o němž odborný poradce Red Bullu hovořil rovněž před několika hodinami. Pro Stoffela hovoří jednoznačně fakt, že není nijak spojován s Mercedesem, což je jedna z Markových podmínek.
Jak už jsme informovali, probírá se i možnost návratu ruského bohatýra Daniila Kvjata, který hájil barvy Toro Rosso už dvakrát (podrobnější informace najdete zde). Svou roli ale hraje i fakt, že smůlou sužovaný Hartley s největší pravděpodobností své místo neudrží. A tady se podle šéfa McLarenu otevírá šance právě pro Vandoornea, jenž je podle Browna pro Toro Rosso přirozenou volbou.
"Rozhodně si myslím, že to je typický pilot pro F1 a kdybych byl v týmu Toro Rosso a měl dvě volná místa, nebo pravděpodobně dvě volná místa, Stoffel by byl jednoznačná volba. Je to vynikající pilot. Pravda, my hledíme do budoucna a Lando Norris je budoucí hvězda. Myslím si, že změna prostředí umožní Vandoorneovi s lepším vozem excelovat," vyjádřil se Zak Brown k případnému přestupu doposud svého pilota ke konkurenci.
Je také pravdou, že po prvním závodě v roce 2016, kdy v Bahrajnu nahradil indisponovaného Alonsa po jeho nehodě v Austrálii (a hned při debutu získal bod za 10. místo), se nedokázal výrazněji prosadit, což bylo způsobeno i nedobrou formou týmu při jeho laborování s agregáty Honda. Vandoorne tak byl prozatím nejlépe sedmý v Malajsii a Singapuru, v obou případech v loňském roce.
"Myslím, že dva roky jsme opravdu měli hodně špatné závodní auto. Pilot jako Fernando Alonso se tomu přizpůsobí lépe, protože má dost zkušeností. Stoffel se mu ale hodně přiblížil, určitě víc, než tvrdí někteří soupeři. Když se podívám na jeho debut, byl impozantní. V sezóně 2017 ale na závodních tratích ztrácel pozice a nejsem si jistý, jestli by se zase dostal do tempa. Když máte navíc kolegu jako je Fernando, který čerpá z bohatých zkušeností a je uznáván jako jeden z nejlepších, ne-li vůbec nejlepší pilot, je nesmírně těžké se vyrovnat se situací podobně jako on," pokračuje Brown.
Pokud se podíváme na startovní pole, jak už bylo řečeno, Vandoorne moc šancí se uchytit jinde nemá. V tomto směru byl Brown dotazován, zda bude lobbovat u ostatních týmů ve snaze najít pro Belgičana působiště. "Ano, už jsem měl pár telefonátů a udělám maximum pro to, abych Stoffelovi pomohl. Byl součástí naší rodiny a byl opravdu skvělý!"
Ted Kravitz naznačuje, že Aston Martin by mohl být pro Maxe Verstappena lepší volbou než Mercedes, a to kvůli lepšímu souladu s jeho osobností a stylem. Tento faktor by podle něj mohl být klíčový pro další etapu Verstappenovy kariéry mimo Red Bull.
Po závodě v Bahrajnu měl Lewis Hamilton konečně důvod k optimismu. Jeho vyjádření zněla výrazně povzbudivěji než po předchozích Grand Prix v Japonsku a Číně, kde se potýkal s frustrací a zklamáním.
Liam Lawson se po návratu k Racing Bulls zatím marně snaží navázat na své dřívější slibné výkony a hledá ztracené tempo i jistotu. Před závodem v Saúdské Arábii stojí před výzvou znovu najít sebevědomí a potvrdit svůj talent v náročné konkurenci.
Lewis Hamilton prohlásil, že si na nový monopost Ferrari postupně zvyká. Šéf týmu Fred Vasseur zároveň zdůraznil, že nejen jezdec, ale i celý tým se musí vzájemně přizpůsobit, aby spolu našli ideální souhru.
Šéf Ferrari Frédéric Vasseur ocenil přístup Lewise Hamiltona po kvalifikaci v Bahrajnu, kde britský jezdec neskrýval zklamání ze svého výsledku. Podle Vasseura právě tato nespokojenost ukazuje Hamiltonovo vítězné nastavení a přispěla k jeho působivému výkonu v závodě, který označil za "velmi silný".
Nový aerodynamický tunel Red Bullu sice vzniká rychleji, než se plánovalo, ale do provozu půjde až v roce 2027. Do té doby musí tým spoléhat na data z trati, protože současný tunel nedokáže přesně simulovat chování vozu.
Martin Brundle naznačil, že v Red Bullu zřejmě nastane čas na zásadní interní diskuse. Po nepřesvědčivém začátku sezony podle něj tým čekají „vážné rozhovory“, které by mohly odhalit hlubší problémy uvnitř úspěšné stáje.
George Russell označil druhé místo v Bahrajnu za důkaz, že Mercedes zvládá i podmínky, které mu dříve nesedly, ale šance na titul podle něj zůstávají malé.
Na začátku kariéry čelil Lewis Hamilton kritice za svůj styl oblékání, dnes je z něj módní ikona paddocku. Každý víkend ve Formuli 1 využívá jako přehlídkové molo a bez ostychu ukazuje svůj cit pro módu i originalitu.
Šéf Ferrari Frédéric Vasseur nehodil Lewise Hamiltona přes palubu. Po slabé kvalifikaci v Bahrajnu mu nabídl podporu a povzbuzení.
Carlos Sainz zažil po slibném začátku v Bahrajnu náročný závod. Po nejlepší kvalifikaci ve službách Williamsu, kde si vybojoval osmou příčku, se během neděle potýkal s nepříznivým vývojem a různými komplikacemi, které mu znemožnily proměnit solidní start v výraznější výsledek.
Lewis Hamilton si z Bahrajnu odvezl dosud nejlepší výsledek ve službách Ferrari. Po startu z devátého místa dojel pátý a sám přiznal, že konečně zjistil, jak dostat ze svého monopostu maximum. "Začíná to dávat smysl," vzkázal po závodě spokojený britský šampion.